Nastala těžká doba pro výrobce malých foťáků, kterým se říká kompakty. Mobily, aspoň ty v kategorii nad 8-10 tisíc korun, fotí uspokojivě až výborně. Dovolím si tvrdit, že vlajkové modely značek od Apple po LG jsou dokonce použitelnější než samotné foťáky, a to už jen tím, že je máme vždycky v kapse a netaháme s sebou další krámy. A nestaráme se, zda jsou nabité, a tak dále…

Když vidím, jak dobře fotí třeba LG G4 nebo Galaxy Edge S6 a to včetně tisku, láká mne nafotit mobilem něco pro časopis a definitivně tak dokázat, že to není o technice. Ale to je jiné téma.

Téma na dnes je, jak na to – pro laiky. Takže vynecháme technoidní termíny, kterými se prsí každý správný majitel „skla“, aby dokázal, že tomu fakt rozumí.

Při cestách vidím lidi fotit a někdy mám nutkání zaklepat dotyčnému na rameno a opravit ho, ale pak si říkám, napíšu článek. Říkám si to už tak půl roku a teď tedy pojďme konečně na věc.

Zásadní věci, které mám chuť říct lidem, když tak pozoruji je nebo jejich chování, jsou:

Vypněte blesk!

A tím nemyslím dát ho na Auto, ale fakt vypnout a zapomenout, že existuje. Beru v potaz, že ne každý má zrovna telefon v úplně nejdražší kategorii (který zvládá nezkazit fotku i s bleskem).

Je 90% šance, že bez blesku nafotíte většinu fotek hezky, a zároveň je 90% šance, že s bleskem nafotíte většinu fotek nepoužitelně. Blesk zabíjí atmosféru, a úplné peklo je fotit s bleskem velké prostory (muzea), kde zaplým bleskem zblbneme automatiku a pak se divíme, proč nám lezou fotky černé, nebo naopak bílé (poznámka pro internetové frustrované diskutéry: pořád jsme v článku pro laiky a vynecháváme odborné termíny).

Fotka níže z amsterdamského Duck Store je příkladem fotky bez blesku, která zachovává atmosféru, jaká tam byla. Blesk by to úplně zničil.

G0451066

Foto bez blesku z Rijks Muzea potvrzuje to samé. Tady je to už na hraně kvality (kvůli opravdu téměř tmě v sálu), ale s bleskem by to bylo úplně nepoužitelné, dovoluji si tvrdit, že až hnusné.

G0290642

Obě fotky výše pocházejí sice ne z mobilu, ale z kamerky GoPro, ale z mobilu by byly naopak kvalitnější, takže jako dokumentace k teorii o nepoužívání blesku jsou výborné.

Níže poslední ukázka, knihovna v Rijks museum – tady to někteří fotili s bleskem, z čeho se mi chtělo plakat – a jim doma asi taky, když si to pak prohlíželi. Samozřejmě, nebýt línej a nastavit tam manuální režim, ta fotka je ještě úplně jiná, ale toto téma sem nepatří. A navíc jsem línej.

2016-01-29 11.48.55

Používejte samospoušť s časováním

Všichni se klepeme, není to věkem, ale mobil bez pohybu neudržíte. Pak produkujete rozmázlé fotky a zcela nepoužitelné. Řešení je jednoduché – nastavte tam samospoušť (třeba 3 sekundy, dle modelu), takže máte po zmáčknutí spouště nastavených X sekund na to buďto se nadechnout, ustabilizovat a počkat na cvak, anebo ještě lépe mobil někde opřít (o zábradlí, sloup, cokoli, co ho znehybní nebo omezí třes rukou) a vyfotit fotku ostrou jak z praku. Některé modely, třeba od LG, toto celkem úspěšně nahrazují hlasovým ovládáním, výborně použitelným na selfies.

Ono průser je, že v momentě, kdy zmáčkneme na mobilu „spoušť“, tak s ním zároveň hneme, a je velká šance, že tak fotku rozmažeme – obzvláště, když fotíme ne v ideálních světelných podmínkách a automatika foťáku je nucena prodloužit čas otevření závěrky.

Samospoušť se nastavuje tady, ta druhá ikonka pod foťákem:

2016-03-05 23.49.58-1

Mažte hned po nafocení série

Určitě máte nejhezčí dítě na světě a je třeba ho fotit od ranního nočníčku až po večerní nočníček v kuse; nebo máte nejhezčí dovolenou v Thajsku, kde ještě kromě vás nikdo nebyl a proto je třeba cvakat s kadencí 500 záběrů za minutu. Ale ve vlastním zájmu zkuste mazat hned v mobilu po nafocení každé série. Tento zvyk mám z „velkého“ foťáku, a díky němu nenosím domů ze studia 5000 fotek, ale třeba na titulkový pictorial Playboye donesu tak 300-400. Na standardní book, z kterého má vylézt 10 fotek, donesu tak 200 (a z toho 150 jen proto, aby klientka neměla pocit, že platí za nic). Pro mobil platí to samé, 90 % fotek, obzvláště pokud fotíme momentky, nemá žádný důvod na další život.

Zapněte automatickou zálohu

Dneska, v době cloudu zdarma do Xset mega a giga nechápu ty povzdechy, co občas čtu na sociálních sítích: „Ztratil jsem mobil a přišel o kontakty a fotky.“ Halóóó, je 21. století. Jak iOS, tak Android podporují zálohování a cloud řešení, kde průměrně inteligentní člověk po ztrátě telefonu koupí nový, zadá jméno a heslo na svůj Google nebo iTunes účet, a do deseti minut (nebo hodin, pokud má internetové připojení po babičce) má 1:1 vše, včetně fotek, zpátky.

Takže najděte si na svém mobilu v Galerii někde v menu něco jako Automatické zálohování a věnujte tomu celé dvě minuty času, a máte navždycky pokoj.

Na netu najdete určitě hodně sofistikovanějších článků, třeba tady, ale toto má být rychlý základ pro amatéra-dovolenkáře, který chce mít z mobilu použitelné fotky, a ne tisíce kusů odpadu.

2016-03-06 13.54.54

Závěrem musím říct, že dneska mi přistála na stole CEWE fotokniha A4 a dokonce obraz 60×90 cm (foto výše), vše focené mobilem nebo méně kvalitním GoPRO, a můžu říct jen jedno – nemám absolutně žádný důvod už nikdy kupovat kompaktní foťák (výrobci mi určitě odpustí).