Potřeboval/a bych zhubnout. Ale vlastně vím, jak na to. Jen potřebuji čas si zdravá jídla vařit a trochu prostoru pro pravidelný pohyb. Nepotřebuji žádné odborné rady, je to vlastně poměrně jednoduché. Nevidím důvod, proč bych to neměl/a zvládnout sám/a. Takže od zítřka. Dnes si ještě dopřeji…

Také se vám honí hlavou takové myšlenky? A také podobné myšlenky většinou vyústily spíše v totální faux paux než v to, že se vám skutečně povedlo se sebou něco udělat? Pokud ano, je třeba svěřit se do rukou odborníka. Jedním takovým je Lucie Tvrdoňová – maminka dvou dětí, instruktorka tanečních fitness lekcí, majitelka firem LTfitness a Krabičkujeme s.r.o. Lucie se již řadu let věnuje výživovému poradenství a poměrně čerstvě k němu přidala i krabičkovou dietu. Každý den tak z kuchyně Krabičkujeme k mnoha spokojeným klientům putuje 5 zdravých, čerstvých a chutných jídel. Proč dát krabičkové dietě šanci? I o tom jsme si s Lucií povídali.

Jste instruktorkou skupinových tanečních fitness lekcí – to již poměrně dlouhou dobu, že? Kdy se ve vás zrodila myšlenka přidat ke své praxi i výživové poradenství? Co vás k tomu vedlo?

Tu myšlenku mi vlastně vnukávaly klientky, které navštěvovaly mé lekce. Často se mě ptaly, jak mají jíst, co jím já, jak často cvičit, jaké lekce cvičit. Pokládaly mi takové otázky, že jsem se rozhodla jim dávat profesionální odpovědi a ne jen své domněnky.

Jakmile jste se rozhodla věnovat se výživovému poradenství, jaké kroky jste začala podnikat, abyste se v tomto oboru mohla realizovat? Potřebovala jste doplnit vzdělání, …?

Ano. Začala jsem se zapisovat na různé kurzy, semináře a webináře a začala jsem se sebevzdělávat v tomto oboru.

Jaké byly začátky? Jak jste sehnala první klientky? Bylo těžké ze začátku klienty shánět, nebo přicházeli tak nějak sami od sebe?

První klientky byly moje blízké známé. Postupně jsem začala přijímat klientky z mých lekcí a potom se to tak nějak samo nabalovalo na základě jejich doporučení. Dnes, když se ke mně objedná nějaká klientka, tak je to většinou na základě doporučení jiné klientky, za což jsem nesmírně vděčná.

Kdybyste měla vlastními slovy definovat, co je pro vás výživové poradenství?

Dopomoci lidem ke zdravému životnímu stylu. Získat jim sebevědomí. Naučit je být zdravější a šťastnější.

Jaká je podle vás filozofie výživového poradenství? Respektive, podle jaké filozofie se řídíte při práci s klienty a při sestavování jídelníčků?

Já se řídím tím, že jsme jen lidi. A tak se s klientem bavím na přátelské úrovni, ne jako robot. Každý klient potřebuje jiný přístup a já musím poznat, jaký přístup je ten pravý. Na někoho musím být více přísná, na někoho více laskavá, někomu musím dodat odvahu, sílu, sebevědomí a někomu musím naopak trošku srazit hřebínek. Každý jsme jiný a já se snažím pracovat individuálně s každým klientem.

Jakým způsobem probíhá vaše práce? Kdybych si u vás chtěla objednat jídelníček. Tak vám zavolám, objednám se, a co bude dál?

Přijdete do jednoho z mých studií, kde si spolu popovídáme, zjistím všechny potřebné informace, váš zdravotní stav, stravovací návyky, rodinné dispozice, zvážím si vás na speciálním přístroji, abych zjistila, kolik máte v těle tuku, svalů atd. Na základě získaných dat a informací vám sestavím jídelníček na míru, ke kterému dostanete velkou spoustu receptů a tipů ohledně hubnutí.

Tak, pojďme ke Krabičkujeme. Kdy se zrodil nápad výživové poradenství přesunout do této roviny? Jak dlouho poté jste nápad začala realizovat?

Stále častěji jsem se setkávala s tím, jak si ženy stěžují, že na sebe nemají čas. Nemají čas na to, aby si připravovaly zdravá a dietní jídla a stále mi říkaly, jak by jim usnadnilo práci, kdyby jim ta jídla někdo připravoval. A muži? Ti by si na sebe čas i udělali, ale nechtějí ho pochopitelně trávit u plotny. No a realizovat jsem nápad začala téměř okamžitě.

Jaké kroky jste musela podniknout, abyste nápad mohla realizovat? Podobalo se to vašim začátkům v podnikání ve výživovém poradenství, nebo se jednalo o něco úplně nového a jiného?

No, celý nápad jsem realizovala dva roky. Nebyla jsem na to sama a sama bych to nezvládla, protože bylo potřeba předělat dům, který k tomu byl určený. Musela se vybudovat kuchyň, která bude splňovat všechny hygienické podmínky. Běhání po úřadech, vybavování nové provozovny a dokonce i obkládání fasády. To vše jsme společně s kamarádkou zvládaly s úsměvem, až bych řekla, že jsme si to užívaly.

Představte si, že jsem potencionální klientka a uvažuji, že si u vás službu objednám. Proč bych to měla udělat?

Protože dám za svou firmu ruku do ohně. Nejsme žádná velkovýrobna. Vaříme s láskou ze surovin, které s klidným srdcem naservírujeme sobě i vlastní rodině. Nešidíme klienty a své práci se opravdu věnujeme. Neděláme ji, protože musíme, ale protože chceme. Vaříme z kvalitních surovin a dodavatele si pečlivě vybíráme.

Krabičkujeme je unikátní v tom, že svým klientům nabízí skutečně poctivou domácí kuchyni. Recepty pro vlastní přípravu vymýšlíte a zpracováváte sama?

Kdepak. Je to společná práce mě a mé skvělé kuchařky. Vždycky se necháme něčím inspirovat a pak si recepty upravujeme podle svého uvážení, aby splňovaly podmínky zdravého a vyváženého jídelníčku. Mám také v zásobě spoustu receptů díky mé praxi výživového poradce.

Vyrábíte něco vyloženě domácího – např. šunku?

Ano, vyrábíme domácí šunku, lučinu, pomazánky, džemy a nyní zkoušíme vlastní těstoviny.

Odkud odebíráte např. maso? Snažíte se preferovat lokální dodavatele (teď obecně ve všem, nejen v mase)?

Snažíme se jednak podporovat místní dodavatele a také se snažíme vybírat kvalitní suroviny. Je to vždy sezónní záležitost, takže v létě máme hromadu bio zeleniny z rodinného skleníku a nyní už pár měsíců odebíráme maso z místní bio farmy a jsme velmi spokojeni.

Odkud čerpáte inspiraci pro sestavování jídelníčků a receptů pro Krabičkujeme?

Jedu na dovolenou, dám si nějaké zajímavé jídlo a už si ho fotím a vymýšlím, z jakých surovin bychom ho mohli uvařit našim klientům. Fotka i s nápadem letí do kuchyně vždy s kladnou odpovědí a návrhem, jak to bude asi nejlepší uskutečnit. Dále různě na internetu (instagram, facebook, apod.). Inspirace je všude velká spousta, jen ji umět vidět a přetvořit.

5 chutných, zdravých a čerstvých jídel denně. Kdybyste měla ke každému bodu (chutné, zdravé, čerstvé) něco říci, co by to bylo?

Chutné – protože nechceme, aby se naši klienti při jídle trápili, tak se snažíme vnášet do receptů zajímavé chutě. Tím mám na mysli, že nevaříme na vodě bez koření a přesto vaříme dietně.

Zdravé – klient k nám přijde, protože má nějaký problém. S postavou, nebo zdravotní. V obou případech je vhodně zařadit do jídelníčku pestrou a zdravě upravenou stravu. Takže nesmažíme na oleji a vybíráme si kvalitní a zdravé suroviny.

Čerstvé – nejen z důvodu splnění všech hygienických zásad, ale také proto, že chceme klientům dopřát takovou kvalitu, jakou máme sami rádi.

A proč od nás klient dostane 5 jídel denně? Protože všichni víme, že pro správné fungování metabolismu musíme jíst pravidelně.

A otázka na závěr. Kdybyste se mohla vrátit v čase a znovu se rozhodnout, zda do Krabičkujeme půjdete, šla byste do toho znovu? A prosím vysvětlete – pokud ano, proč, a pokud ne, proč?

Samozřejmě ano. Začátky byly těžké. Stálo mě to strašných nervů a myslím, že jsem si občas vytrhala vlasy na hlavě. Ale stálo to za to. Moje práce mě baví a já bych neměnila. Díky tomu, co dělám, je spousta lidí více fit, mají více sebevědomí a jsou tím pádem šťastnější.

Chtěla byste našim čtenářům něco vzkázat?

Dnes už většina lidí ví, že zdravá a pravidelná strava je klíčem k hezké a zdravé postavě, ale pokud nevíte jak na to, nebojte se oslovit odborníka, který vám s tím velice rád pomůže.

Chtěla byste našim čtenářům říci ještě něco, na co jsem se nezeptala?

Možná jen, že pokud jsou zdaleka a nemohou se stát našimi klienty, tak si mohou brát inspiraci na dálku z mého blogu, kam dávám recepty i zajímavé články, které se točí kolem hubnutí. Často dávám také recepty na instagram a na facebook.

Blog: http://www.krabickujeme.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/hubnemezdraveatrvale/

Instagram: https://www.instagram.com/lucietvrdonova/

Děkujeme Lucii za rozhovor a přejeme spoustu dalších úspěchů v pomáhání lidem k vysněné postavě a zdraví.

Zdroj fotografií: Soukromý archiv Lucie Tvrdoňové