Milí čtenáři, ruku na srdce, kolik přibližně času strávíte v průběhu roku čtením? Zřejmě to nebude nikterak velké množství, uspěchaná doba mnohým z nás ani nedovoluje vyšetřit si chviličku pro přečtení dobré knížky. Ale je to chyba. Podívejme se na důvody, proč bychom čtení určitě měli věnovat více své pozornosti.

1. Dopřejete si dokonalý relax

Jen máloco nám totiž vyčistí hlavu tak dobře jako poutavě napsaná knížka. Při čtení totiž koncentrujeme své soustředění a tok myšlenek na děj knihy a můžeme tak docela dobře zapomenout na problémy v práci nebo doma. Navíc se díky knize můžete i neplánovaně obohatit o nový pohled na různé situace z běžného života.

Únik z reality v prostředí pohodlné postele nebo křesla s šálkem dobré kávy nebo voňavého čaje udělá s vaším přepracovaným já divy. Vyzkoušejte to, je ideální doba pro čtení.knmihy 2

2. Vytříbíte fantazii

Pokud jste například měli to štěstí přečíst si knížky o Harrym Potterovi dříve, než jste shlédli byť první film, určitě víte, o čem je řeč. Postavy v příbězích totiž vypadají přesně tak, jak si je sami představíte.

Totéž platí i pro popisované scenérie, zkrátka je to všechno na vás. A tak si můžete pohodlně odžít napínavý nebo romantický příběh přímo s vaším hrdinou, s nímž jste navíc tak nějak bližší, když si jej představujete podle sebe.

Navíc díky používání fantazie budete schopni trávit více času sami se sebou, například už nikdy nebudete muset běhat se sluchátky na uších. Vaše myšlenky vám totiž poskytnou dostatečně pestré odreagování.

3. Zlepšíte si vyjadřování

Tím, že budete více číst, dostanete podvědomě „do hlavy“ bohatší slovní zásobu. Budete se pak vyjadřovat barvitěji, budete umět lépe popsat a pojmenovat situace, problémy a budete schopni mnohem lépe nakládat se svým mluveným projevem.

Jistěže, po přečtení sladkého románku z červené knihovny asi nenabudete odborné termíny, ale zvolíte-li si nějakou lépe konstruovanou četbu, určitě se to na vašich vyjadřovacích schopnostech projeví. Zkuste například barvitě líčené příběhy severských autorů.

4. Budete skvělým vypravěčem

Vlastně by to mohl být vyšší level předchozího bodu. Lidé, kteří hodně čtou, mají neskutečně dobré vypravěčské schopnosti. I hloupá návštěva obchodního centra s nepatrnou zápletkou se v jejich podání může jevit jako neuvěřitelně strhující příběh, který si posluchači chtějí vyslechnout až do konce.

Po jedné knížce se asi výborným řečníkem a vypravěčem nestanete, ale s každou další knihou půjdou vaše schopnosti nahoru. On se ten způsob popisů situací a detailů totiž dá tak trošku „odkoukat.“

knihy 1

5. Čeština bude menší problém

Ano, i tak se může projevit pravidelná četba. Jakmile začnete uceleně vnímat to, co čtete, začnou se vám do podvědomí ukládat shluky písmen tvořící jednotlivá slova. Když si pak nebudete jistí, jak nějaké slovo gramaticky správně napsat, tak vás mnohdy zachrání právě napsání obou variant, z nichž přirozeně vyberete tu správnou, protože jste ji už mockrát viděli otištěnou v knihách.

Čtením si pak také celkově zlepšíte větnou konstrukci a nebude vám trvat půl hodiny, než napíšete e-mail delší než tři řádky.

6. Poznáte nové lidi

Nebo poznáte staré známé jinak. Debatou o knížkách, které jste četli vy a které četli oni, si rozšíříte své rozhledy a možnosti. Většinu dobrých knížek vám totiž doporučí právě vaši známí a kamarádi. Pokud budou číst, ovšem. V opačném případě vám tu a tam něco doporučí náš magazín.

Skrze knížky můžete poznávat ale i úplně nové přátele. Minimálně můžete zapříst lehce intelektuální debatu mezi knihovnickými regály.

knihy 4

7. Rozšíříte si obzory

Nemusíte nutně číst odbornou literaturu, abyste nabyli nových rozhledů. I zábavné knihy většinou obsahují zápletky, které vás poučí o něčem novém. Nebo si v příběhu z historie můžete ucelit a doplnit pohled na staré reálné události.

Například s knihami Arnošta Lustiga můžete poměrně věrně nahlédnout do období holocaustu. A veškerá čest tomu, kdo se prolouská Egypťanem Sinuhetem!

8. Je to prostě výzva!

Každý rok vychází nový seznam knih, které byste v průběhu následujících dvanácti měsíců měli přečíst. Můžete si pak ze seznamu hrdě odškrtávat další přečtený titul. Seznamů je nepřeberné množství, můžete si vybrat takový, který vám nabídne pro vás nejvíce zajímavých titulů. Nebo si na jejich základě můžete vytvořit svůj. Takže… už jste navštívili třeba Goodreads?

Foto: Pexels.com