Rumunská krajina skrývá, ostatně jako každá země, své osobité kouzlo a tajemná místa, která by chtěl navštívit ne jeden cestovatel a nadšenec historicky zajímavých míst. Transylvánie je nádherným, divokým srdcem Rumunska, ale stále zahaleným do mnoha otázek spojených s legendami o upírech.

Historie jako nikde jinde ve světě

Historická tvář Transylvánie představuje valnou částí mnoho přerodů, ale také příběhů o legendách, které tuto zemi obývaly nebo dobývaly. Zajímavostí je, že se část Sedmihradského knížectví (dnes nazývané jako Sedmihradsko nebo Transylvánie) koncem 16. století sloučila spolu s Valašskem v jeden stát, který byl veden Michaelem Chrabrým.

Jestliže však nejste dějepiscem nebo skutečným nadšencem historie nebo dokonce mýtických příběhů, asi vás Transylvánie touto tváří neokouzlí. Mohla by však druhou nastavenou tváří – překrásnou přírodou a místy, ze kterých mrazí, nebo jsou skutečně atmosférou neocenitelně tajemná.

Vlad III. Drákula

Transylvánie je střední částí Rumunska, která nejen, že oplývá nádhernou krajinou, ale také přilehlými lesy a horami. Legenda o středověkém vládci je navíc velkým zpestřením i zpochybněním země v jednom.

Příběh mluví o panovníkovi, který vládl Valašsku, tedy rozhodně ne samotnému Sedmihradsku. To z něj však nedělá slabšího vládce. Stal se pro svůj styl zabíjení nepřátel inspirací také pro napsání románu Brama Stokera, jakožto prvním zpracování této legendy do románové podoby spojující vampyrismus s místní historií. Dodnes není známo, zda byl panovník pouze zpodobněním snahy chránit svůj lid překročením jakýchkoli hranic. Nebo snad šlo jen o středověký podpis bojovníka, který upozorňoval narážením svých protivníků na kůl na svou sílu a nedobytnost?

Tajemné uličky nebo hory plné turistů

Jestliže se vypravíte do Transylvánie, máte k tomu důvod – buď vás natolik uchvátila legenda a starý příběh Drákuly, nebo jste nadšeným obdivovatelem nádherných míst, která jsou rozeseta po celém světě.

Ta nejzajímavější z oblasti Transylvánie jsme pro vás našli:

Kláštěr Snagov

Ocitnout se na místě, kde jsou údajně ponechány ostatky známého a tolik obávaného Vlada Napichovače, to musí být skutečně vzrušující atmosféra!

Tento klášter leží na jezeře Snagov – odtud také jméno. Jako návštěvníci se do něj můžete dostat prostřednictvím lávky nebo také na lodi.

Pevnost Poenari

Ne nadarmo se Transylvánie nazývá také Sedmihradskem, jak tomu bylo již v minulosti. V oblasti je mnoho hradů, pevností nebo jejich pozůstatků. Dalším velice zajímavým pokladem Rumunka je Poenari. Jedna z nedobytných pevností, o které byl Vlad přesvědčen, že je velice cenná. I proto ji přidal do své sbírky sídel. A když pevnost v minulosti napadli Turci, podařilo se mu utéct tajnými chodbami. Najít tak alespoň jednu z těch chodeb!

Vlad věděl moc dobře, jak toto místo, ať už jen pro svou strategickou polohu nebo neuvěřitelný výhled, může pomoci v rámci jeho panování a ochrany země. I to je důvod, proč si dvakrát rozmyslíte, zda toto místo navštívíte – je skutečně vysoko a dá vám zabrat. Ale ten výhled, ten za to skutečně stojí…

Bran

Podle všeho hlavní sídlo Drákuly. Jestli tomu tak ale skutečně bylo, to se již dnes asi nedozvíme. Mnohem více se hovoří o pevnosti Poenari, o které jsme se zmínili výše a dnes již představuje jen zříceninu. Ať tak či tak, jde o nádhernou stavbu se spoustou zcela odzbrojujících příběhů pojících se právě s krvelačným Vladem. Chcete je znát? Nebo se rovnou na toto sídlo jet podívat a zažít jej? Stačí směřovat severně od Bukurešti… Krása i respekt sálající z celé Transylvánie neminula ani Bran.

Opevněné město Sighişoara

Vladovo rodiště, to je Sighişoara – místo, které svou hodnotu a pověst střeží doposud a využívá ji ve svůj prospěch. Sjíždějí se zde turisté z celého světa, aby viděli, kde se Drákula, mocný a obávaný vládce, narodil.

Možná jste těmi čtenáři, kteří se nejen fascinovaně vcítili do knihy Drákula, ale rádi byste také navštívili místa, kde byste se mohli ještě lépe vcítit do postavy, která možná obývala srdce Rumunska ve středověku. Navštívit Transylvánii v době podzimu je to nejlepší, co můžete pro pochmurnou a nebezpečnou atmosféru udělat. Již zmíněný hrad Bran bude v šerém prostředí s Měsícem za zády utvářet neuvěřitelnou scenérii, ze které nevyvázne bez husí kůže ani ten, kdo legendu Vlada Drákuly, tzv. Napichovače, nikdy neslyšel.