Přemýšlíte o tom, že začnete saunovat? Pak vám rozhodování usnadníme. Z vlastní zkušenosti jej můžeme vřele doporučit. Saunování patří k základům zdravého životního stylu a slouží jako způsob cílené regenerace životních sil. Zároveň se stává i účinným obranným či preventivním opatřením vůči různým neduhům jako jsou nemoci, nachlazení, ale i stres, nespavost a úzkost.

Saunování je jako metoda obnovy, relaxace a odpočinku známa již po staletí. Její popularita pramení z prastaré lidské přirozenosti, která od nepaměti inklinovala k teplu. Teplo a světlo vždy symbolizovalo život, kdežto zima, vlhko a tma smrt. Tak to vnímali naši předkové a jinak tomu není ani u nás – jedná se o instinkty, které v sobě máme pevně zakódované. A právě saunování je znovu probouzí k životu.

Touha po teple

Opomeneme-li všechny příznivé účinky, jimiž sauna na náš organismus působí, a o nichž si ještě budeme povídat, zůstává nám jedna základní věc. Saunování je jednoduše velice příjemné. Obzvláště v podzimních a zimních měsících, kdy trpíme nedostatkem slunečního svitu, se stává doslova oázou klidu a harmonie, kterou v našem hektickém životním tempu tak často hledáme. Sauna nás nutí zastavit se a odpočívat – což je cennost v dnešní době téměř nedocenitelná. Ruku na srdce – kde jinde než v sauně se dokážeme zastavit, zavřít oči a vychutnávat jen to, že jsme? Možná na lekci jógy. Ale to už by byl jiný článek.

Saunování jako racionální odpočinek

Saunování tedy kromě toho, že skvěle působí na fyzickou schránku, zanechává stopy i na naší psychice. Řadí se k něčemu, co se odborným termínem nazývá racionální odpočinek. Tento pojem označuje aktivity, které pomáhají odpočívat nejen tělu, ale i mysli. A ta si to v době plné spěchu, stresu, hektičnosti a tlaku opravdu zaslouží. Podle jedinečnosti každého z nás je jedinečná i forma racionálního odpočinku – každý si vybere, co mu vyhovuje. Jde o to zvolit aktivitu, která nám umožní oprostit se od starostí všedních dnů a užívat si pouze nesnesitelnou lehkost bytí. Pro jednoho to může znamenat čtení oblíbené knihy, pro jiného běh, pro dalšího zase poslech vážné hudby. Všichni se ale zřejmě shodneme na tom, že saunování tyto aspekty splňuje pro každého bez výjimky.

Nepříjemná nahota

Jedinou bariérou, kterou mohou začátečníci zprvu pociťovat, může být nahota. Je fakt, že situace, v níž jsme obklopeni skupinou neznámých nahých lidí, může být zpočátku poněkud nezvyklá. Možná, že i nepříjemná. Jakmile se ale oprostíme od prvotní nesmělosti, pustíme pryč veškeré předsudky a začneme si užívat onu jedinečnou atmosféru, bude stud rázem ten tam. Je sice pravda, že někteří jedinci tráví pobyt v potní místnosti zahaleni do ručníku. Zde lze však diskutovat o účinnosti saunování – protože škodlivé látky se z našeho těla dostávají ven prostřednictvím potu. Ručník či prostěradlo sice jeho část pohltí, ale další část propouští zpátky do naší kůže. Lze tedy říci, že se tak vlastně koupeme v našem potu plném vylučovaných škodlivin. Dostaví se potom příznivé účinky saunování? Toť otázka.

Otužování horkým vzduchem

Horký vzduch, s nímž se v sauně setkáváme, vyvolává v těle iluzi toxické horečky. To přispívá ke zvyšování odolnosti organismu, zejména v souvislosti s onemocněními virového původu. Kromě toho jsou prokázané i blahodárné kosmetické účinky na pleť a částečně i na redukci hmotnosti. Nelze rozhodně říci, že zhubnete, když budete chodit do sauny. Lze ale říci, že saunování detoxikuje organismus, čímž nastartuje metabolismus. Ten bude následně, v kombinaci s přiměřeným pohybem a racionálním stravováním, rychleji spalovat a efektivněji zpracovávat energii z přijaté potravy. Což se může projevit i na úbytku nadbytečných kilogramů.

Jak dlouho a jak často?

Obvykle se doporučuje v rámci jedné návštěvy sauny, která trvá přibližně 2 hodiny, absolvovat celkem 3 turnusy neboli kola. 15 minut v potní místnosti, 5 – 10 minut venku, 5 – 10 minut v odpočívárně. Takhle nějak vypadá jedno kolo. Tělo je během něho vystavováno stresu v podobě výrazných a náhlých změn teplot, který jej činí odolnějším a zdatnějším. Kromě toho saunová lázeň představuje ve srovnání s jinými teplodárnými způsoby regenerace pro člověka nejpřirozenější fyziologické prostředí.

Jak postupovat?

Před příchodem do sauny se v šatně svlékneme. Před vstupem do potní místnosti se osprchujeme, umyjeme mýdlem a poté se pořádně usušíme, abychom vstupovali co nejméně mokří. V potní místnosti sedíme či ležíme tiše. Můžeme podpořit příznivý kosmetický účinek a pomocí lufy či kartáče ze sebe stírat směrem k srdci šupinky staré ztvrdlé kůže. Po ukončení každého prohřívacího kola ze sebe smyjeme pot pod sprchou a poté vstoupíme do ochlazovacího bazénku, nebo se alespoň pořádně zchladíme ledovou sprchou. Po ukončení všech 3 kol se již umyjeme pouze vodou bez užití mýdla a ideálně na sebe nemažeme žádné krémy. Póry na kůži jsou totiž otevřené a měly bychom je tak nechat dýchat.

Jak správně uzavřít saunování

Ačkoliv se po saunování dostavuje, podobně jako po plavání, lehká únava, je vhodné bezprostředně po něm zařadit nějaký jemný aktivní odpočinek. Využít obnovených sil k chůzi na čerstvém vzduchu, nebo lehkému běhu. Přiměřená pohybová aktivita nechá doběhnout příznivé účinky saunování a zajistí, že se vám bude večer dobře usínat. A to nejen v den, kdy se věnujete saunování.

Veselejší, odolnější a zdravější – to vše díky sauně

Budete-li saunu pravidelně navštěvovat alespoň jednou týdně, příznivé účinky na sebe nenechají dlouho čekat. Projeví se tam, kde byste je čekali nejméně. Lepší nálada, menší míra unavenosti a ospalosti, více energie a více chuti do života, lepší spánek, krásnější pokožka, lepší imunita, vyšší kondice… Mohli bychom pokračovat do nekonečna. Není ale lepší vyzkoušet to na vlastní kůži?

Zdroj: Náš člověk saunuje, Příloha časopisu Revueok – Saunování 2011 – 2010

Foto