Životní okamžiky smůly, zmaru a beznaděje zřejmě pocítili prvního září v jedné z brněnských hospod Matěj Stropnický a Matěj Hollan.

stropák a hollan

Rozzuřený dav, no, tedy spíše rozzuřená skupinka antiuprchlicky smýšlejících něcojakoštamgastů je surově vyhodila z hospody. A tak milému Matějovi a Matějovi zbyly jen oči pro pláč. A obzvlášť, když jim měl v oné putyce vyhrožovat násilím sám slovutný advokát Richard Špíšek, který je mimo jiné známý svou obhajobou Kevina Dahlgrena.

Špíšek svou agresi zpětně popřel a veškeré dění svedl na svého kamaráda, s nímž byl na pivu. Ale přesto. Sympatizování s uprchlíky se v Česku jeví zřejmě jako těžší zločin, než Dahlgrenova čtyřnásobná brutální vražda příbuzných. No, pěkně se nám ten kolotoč roztáčí.

10

Proti mediálně (a ne zcela populárně) známým tvářím Hollana a Stropnického se v brněnském lokálu s příznačným názvem Poutník zvedla vlna nevole. Dva tamní štamgasti přišli poněkud nevybíravým způsobem vysvětlit třetímu štamgastovi, že si do hospody přivedl nevídaného společníka. Vlastně je to banální hospodská roztržka na téma obrany teritoria, ale. Figuruje v ní bohužel až příliš známých jmen.

Hollan zaujal pozici ublíženého kluka

Místo toho, aby se pánové Matějové postavili k situaci čelem a pokusili se udržet si nadhled, spustili litanii nářků a stížností. Matěj Hollan ve svých výrocích připodobnil vyhrocenou situaci v brněnské hospodě k oblíbenému termínu českého prezidenta a jeho mluvčího o fašizaci pražské kavárny. Fašizace brněnské hospody. Slyšíte, jak bizarně to zní?

Dále se Hollan vyjádřil k tomu, že se nenechá zastrašovat výhrůžkami o rozbití huby za otevřené sdílení svého názoru, na nějž má právo. Ano, právo na něj má, otázkou ale je, kolik nepopulárních věcí a hloupých výroků se již ve své výsostné politické kariéře pánové Hollan a Stropnický dopustili. Rozbitím huby by se jim totiž dalo vyhrožovat za leccos.

09

Ne že bychom se chtěli přidat do řady vyhrožovatelů a bijců, ale něco pravdy na tom je. Oba dva pánové totiž mají něco společného. Ve veřejnosti budí emoce. Matěj Stropnický i Matěj Hollan mají jak své příznivce, tak své skalní odpůrce. Neutrální vnímání svých osob příliš nevzbuzují. A proto v brněnském sporu možná ani tolik nefigurovali Stropnického preferovaní uprchlíci, jako spíše antipatie vůči jeho osobě, kterou dovede tak mistrně vzbouzet.

A upřímně? Znám spoustu lidí, kteří by Matěje Stropnického s chutí praštili už jen kvůli tomu knírku.

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons