Logan nabízí to, co pravověrným fandům adamantiem vyzbrojeného hrdiny chybělo. Surový a drsný příběh, který se s ničím nemaže, reflektuje Wolverinovu bestiální povahu, temnost jeho světa, kde borci v trikotu jsou k smíchu a především dospělý přístup, kterému komiksové filmy neholdují všeobecně.

Na tohle rozhodně nechoďte s dětmi.

Nejlepší komiksový film posledních let

Abych přiživil hype, o tom jak moc je Logan skvělý, tak hned na začátku napíšu, že tak úžasnou komiksovou podívanou jsem neviděl od zjevení Temného rytíře. Za důstojné rozloučení jsem se po předchozím dílu doslova modlil, ale až takovouhle šupu jsem nečekal. Marvel vychrlil v poslední době spousty dobrých filmů – Návrat prvního Avengera, Občanská válka, „X-menovské“ filmy Budoucí minulost i První třída byly taky boží, ale Logan, to je úplně jiný level.

Nejde tady ani o to, že režisér James Mangold využívá naplno hodně skloňovaného eRkového ratingu, což se promítá do provedení akce, která je řádně krvavá, ale také úchvatně natočená a vizuálně podmanivá, ale o dramatické ztvárnění celkově.

Western, road movie a skutečné emoce

Tohle není typická komiksovka. Logan sází na westernovou atmosféru a nabízí skutečně velmi propracované postavy. Mutantí svět je redukován na Wolverina, senilního profesora X a tajemně krásného albína Calibana. Těmto třem zbývají už jen chmury a v podstatě v něm jen přežívají. Tedy do té doby, než se Loganovi postaví do cesty žena, která ho žádá, aby ji a její dceru odvezl na hranice s Kanadou.

Na scénu tak přichází, jak už trailery prozradily, Wolverinova dětská kopie a naši hrdinové se vydávají na cestu. Ta naplňuje právě spíše šablonovitost westernového žánru říznutého nihilistickým road movie. Logan mlčí, trpí, ale dělá, co je třeba, aby malé Lauře pomohl, i když mu to není vždy ani příjemné.

Síla vyprávění a živost a uvěřitelnost postav vás uvrhnou do takřka permanentní tenze, se kterou se spolu s hrdiny protrpíte jejich příběhem. Profesor X nebyl nikdy lidštější. Dříve silný mentor mutantí party je senilní uzlíček nervů, vulgárně urážející své souputníky, bez kterých si vlastně nedojde ani na záchod. Bestiální Wolverine se proměnil ve zlomeného muže, pro kterého je vlastní nesmrtelnost přítěží.

Hugh Jackman i Patrick Stewart jsou ve svých rolích velkolepí, přesní a nezapomenutelní. Nakolik pro ně bylo toto rozloučení osobní, lze cítit z každé vteřiny.

Speciální zmínku ale musím věnovat i malé Dafne Keen, která ztvárnila Lauru, neboli X-23. Její sveřepý pohled fungoval výborně a bude zajímavé, kam bude její herecká kariéra směřovat.

Mangold stvořil něco výjimečného

Tohle sice není snímek, který bude za rok bodovat na Oscarech (nebo se pletu?), přesto jeho výjimečnost nelze přehlížet. Kompatibilita všech složek v tomto filmu působí takřka neuvěřitelně. Přes veškeré „nadpřirozeno“ a sci-fi se jedná o film dostatečně realisticky ukotvený, řemeslně tak skvěle natočený a příběhově a emocionálně natolik strhující, že člověka tahle podívaná solidně přejede. Myšleno samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu.

Logan nabízí silný zážitek. Wolverine na takovýhle film čekal dlouho. Ale dočkal se. O to větší katarzi s ním po těch letech prožijete. Tohle je nefalšovaná komiksová i kinematografická radost. Bravo.

Foto: © 20th Century Fox