Svět je plný nádherných míst, ne všechna jsou však typickým cílem turistů. A mnohdy je tomu tak kvůli chladnějšímu počasí, absenci moře nebo větší dálce z výchozího místa apod. Jinak na tom není ani Litva, která bohužel nepředstavuje místo navštěvované archetypem klasického turisty hledajícího slunné pláže.

Historická dáma

Přitom Litva představuje dostupnou zemi s nádhernou kulturou a historickými památkami, které nejsou srovnatelné s žádnou jinou zemí pro jejich jedinečnost a příběhy s nimi spojené. Jestliže by tedy Litva měla patřit k zemím, jejichž navštívení za to stojí, jaká místa byste neměli při cestování opomenout?

Hora křížů

Jinak také nazývaná jako Křížový vrch. Tato hora představuje posvátné místo, jehož atmosféra vám vyrazí dech až tehdy, když jej navštívíte, protože ani ten nejvěrnější obraz či fotografie nedokážou tak autenticky zobrazit to, co zažijete při návštěvě Hory křížů kousek od centra města Šiauliai.

Za tímto monumentálním zjevem stojí úcta lidí vůči padlým v rámci polského povstání z roku 1831. Lidé zde nosili (a stále nosí) další kříže, kterými dávají najevo jejich úctu k samotnému místu. Neskrývají ani odpor vůči sovětskému svazu, jenž kdysi Litvu okupoval a místo, kde nyní stojí více než tisícovka křížů, chtěl zničit pro jeho nežádaný symbol národa i náboženství jako takového.

Dýchá na vás atmosféra místa, které bylo vytvořeno před více než sto lety. Jeho síla vámi prostupuje s každým dalším nádechem a výdechem.

Kaunas

Kaunas je druhým největším městem země, jehož charakteristiku tvoří především pozůstatky hradu z přelomu 13. a 14. století, gotická katedrála Petra a Pavla z 15. století nebo také radnice ze století šestnáctého. Většina staveb je zachována v původním stavu, a to konkrétně v zástavbě z červených (tehdy často používaných) cihel, což tvoří typický obraz města na jedné z devíti vyhlídek. Ty nabízejí možnost vyfotit si tato místa a zvěčnit je tak do podoby fotografie či obrazu na stěnu vašeho bytu či domu.

Pozůstatky hradu nejsou jako obvykle pouze malými ruinami a připomínkou dávných dob. Tamější hrad je velmi zachovalou kulturní památkou, která vaším očím skutečně uhrane.

Vilnius

Hlavní město Litvy představuje její skutečnou podstatu, a tou je historické i národní bohatství, náboženskou víru a svobodu v podobě přívětivosti a ochoty místních obyvatel. Nejznámější místo představuje Katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava, jež je skutečně cennou památkou – ačkoli byla několikrát rekonstruována, přežila povodeň, rozsáhlé krádeže nebo likvidování soch.

Zajímavou raritou je šachta, jež představuje muzeum historie a uchovává spoustu nádherných památečních předmětů. Jestliže se zajímáte o obrazy a malířství minulosti, katedrálu určitě navštivte, její interiér totiž zdobí nespočet obrazů litevských umělců.

Hrad Trakai

Litva je skutečně různorodou krajinou posetou mnoha historickými poklady. Jedním z nich je také hrad Trakai, který je umístěn necelých 30 km od Vilniusu. Jeho předností a zajímavostí je to, že je obklopen několika jezery. Ta napomohla v historii k jeho nedobytnosti a bezpečnosti tamějších obyvatel.

Pro svůj vzhled je snadno zapamatovatelný – nespleťte si ho však s pozůstatky hradu v Kaunasu, který byl taktéž postaven z červených cihel.

Moře, historická krása a příjemní lidé = dovolená v Litvě, která stojí za to.

Baltské moře

A pokud přeci jen v rámci dovolené či cestování vyhledáváte také moře, ani v Litvě o něj nebudete ochuzeni. Stačí se vydat na západ litevského území. Navíc při cestě k moři projedete mnoho zajímavých míst a seznámíte se s kulturou a historií pobaltské země, jež nabízí mnoho skvostů, které jinde na světě nenajdete.

Kouzlo obyvatel

Litva je skutečně nádhernou zemí, ať už jde o její čistotu nebo historii. To vše však jde dokonce ruku v ruce s přívětivostí a kouzlem místního obyvatelstva. Vedle dredaté slečny najdete dámu ve stylu 60. let, dalším kolemjdoucím je pán v moderním stylu obchodníka nebo starší pán s buřinkou a frakem. Všichni se na sebe usmívají a nemají problém věnovat jeden úsměv i vám. A jinak tomu není ani tehdy, jestliže potřebujete s čímkoli pomoci.

Pokud tedy hledáte destinaci, kam byste vycestovali, nebojte se zahrnout i pobaltské země, zejména Litvu – je plná míst, která vás doslova zahrnou pocity dojetí a úžasu. A to je přeci na dobrodružství a objevování nových míst to nejkrásnější, no ne?