Charismatická tanečnice, lektorka, choreografka a bloggerka Martina Aušová, známá jako Mary, se letos stala ambasadorkou charitativní Akce Cihla, sbírky na podporu lidí s mentálním postižením. Na jednom pódiu se zde sejde 11 instruktorů, kteří společně zatančí choreografii, jíž Mary vymyslela speciálně pro tuto příležitost. Všichni budou tancovat bez nároku na honorář, pouze pro podporu dobré věci.

Nejen o Akci Cihla jsme si povídaly s Mary Aušovou, která svým výrazným charismatem inspiruje nejen klientky svých tanečních fitness lekcí.

Mary, byla jste vybrána jako ambasadorka pro Akci Cihla. Mohla byste nám tuto akci svými slovy představit?

Určitě, moc ráda (úsměv). AKCE CIHLA je celostátní benefiční sbírková a osvětová kampaň na podporu moderních sociálních služeb pro lidi s mentálním postižením pořádaná a koordinovaná organizací Portus Praha, z. ú.

První ročník benefiční sbírky se uskutečnil již v roce 2000 v ulicích Prahy. Od té doby se každý rok v období od května do září objevují v centru Prahy a dalších městech „cihlové“ stánky s cihlovými věžemi. Od roku 2004 se totiž pražská AKCE CIHLA spojila s dalšími neziskovými organizacemi stejného zaměření po celé České republice.

Co pro vás Akce Cihla znamená, co pro Vás symbolizuje?

Já jsem se už několikrát jako lektorka na různých charitativních činnostech podílela, takže každá obdobná akce pro mě určitě symbolizuje šanci pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.
Konkrétně AKCE CIHLA pro mě znamená, že se po roce stmelí „zumba rodina“ (protože jsme loni v podobném zumba složení pomohli Lukáškovi, který trpí dětskou obrnou) a že opět tím, co umíme, můžeme být užiteční.

Proč jste byla jako ambasadorka vybrána zrovna vy?

A víte, že vlastně ani nevím? Asi byste se měla zeptat Lenky Šnajdrové, která je patronkou akce, ale myslím, že chtěla jen nějakou hezkou „buchtu“ na leták (smích). To byl vtip. Budu se jí muset na to zeptat, ale určitě jsem poctěna. I když na začátku jsem si nebyla jistá, zda zrovna já, takové trdlo, je vhodnou adeptkou (úsměv). Nicméně určitě velkou roli hrál fakt, že na zumba scéně působím poměrně dlouho.

Jaké z toho pro vás plynou povinnosti? Respektive, co všechno ono ambasadorství obnáší?

Trochu jiné povinnosti, než mám jako ambasadorka norské značky Karitraa, kde jsem tváří už zhruba 2,5 roku. Nicméně povinnosti nejsou nijak náročné, jen jsem propůjčila svou tvář celému projektu, spojila pár zumba lektorů, vymyslela choreografii, která se společně pojede na akci 20. 5. 2017 a zároveň ji pojedou i jiní lektoři v jiných městech. Jinak o vše se stará Lenka a její tým.

Jako lektorka tanečních fitness lekcí se i živíte. Jaké všechny formy tance se nacházejí ve vašem repertoáru?

Tak již zmiňovaná zumba, kterou vedu pro děti nejen pubertálního věku, ale i předškolního. Potom aqua zumba a street dance pro děti i dospělé. Dále vedu lekce burlesque/flirt dance a cubano dance/ladies style, což jsou ve své podstatě mé originální koncepty. Samozřejmě tyto dva styly vymyslelo tisíce lidí přede mnou, ale já jsem si je nějak poskládala tak, abych je mohla vyučovat a lidi to bavilo (úsměv). Což doufám, že stále baví (smích).

Pokud to lze říci, kterému druhu tance se věnujete nejraději? Nebo jinak, který je vám nejbližší?

To je těžká otázka. Každý styl je jiný a každý ten styl má jiné poslání, jestli se to tak dá vůbec říct. Zumbu miluji, dělám ji už 7 let a vlastně jsem asi ani nikdy nepocítila syndrom vyhoření. Nemluvím o únavě, která se občas dostaví i těm, kteří svou práci milují. Zumba umí být hodně rozličná, protože v jedné lekci se střídá několik stylů. Zase například burlesque je pro mě symbolem ženskosti. Kolikrát zírám, jak se mi ženy mění před očima, protože v některých případech odcházejí z kurzu se značně zdravě zvednutým sebevědomím. No a cubano dance je zase lekce o temperamentu a dobíjení baterek, což mi asi je vlastně, co si teď uvědomuji, nejbližší (smích). Koluje ve mně maďarská krev, takže s kubánskou horkou krví velmi sympatizuji (úsměv).

Odkud čerpáte inspiraci pro své choreografie?

Různě (úsměv). Ze sociálních sítí, od tanečních kolegů, až po vlastní spontánní nápady, které mi chodí samy do cesty a nejčastěji paradoxně když sedím sama v autě, mám puštěnou hudbu a čistou hlavu. V takových chvílích mám asi prostor pro větší koncentraci a nerozptylují mě jiné věci (úsměv).

Stala jste se reklamní tváří pro obchodní řetězec Sportisimo. Jak jste se k tomu dostala? Jaká byla tato zkušenost?

Jakákoli reklama, kterou jsem točila, byla velkou zkušeností. Vždy je to o tom, že potkáváte spoustu zajímavých lidí a to mě baví (úsměv). Konkrétně ke Sportisimu jsem se dostala přes casting, který mi nabídl kamarád, s nímž jsem fotila jeden projekt. Ten mě navrhl vedení jako vhodnou adeptku. Já byla dva dny po návratu z Bali krásně opálená, plně harmonizovaná, nabitá. Bylo jasné, že vyhraju konkurz na plné čáře (smích). To byl vtip. Asi jsem byla jen ve správný čas na správném místě, ostatně jako se všemi projekty, které mi prošly rukama a nohama.

A teď se vraťme trochu na začátek – jak jste se k tanci vlastně dostala? Jaké byly vaše začátky? Jak jste se dostala až tam, kde jste nyní?

Tancuji už od 6 let. Absolvovala jsem 12letou uměleckou školu Lidového umění, a když jsem se ve svých čerstvých 19 letech ocitla v Praze, tancovala jsem různě, kde se dalo. Dokonce jsem se tance nevzdávala ani v Londýně, kde jsem žila 2 roky. Vždy, když jsem dělala nějakou práci, nebo někde bydlela, bylo podmínkou, že musím tancovat, jinak by má duše a srdce zahynulo. Jenže pak jednoho dne přišel zlom, vyhoření a tanec jsem pověsila totálně na hřebík. Ale jen do té doby, než jsem osudově šla na lekci zumby. Zamilovala se a bylo rozhodnuto. Na to se postupně začaly nabalovat další taneční aktivity a jsem tam, kde nyní jsem (úsměv).

Poměrně nedávno jste svou dosavadní činnost spojila i s bloggováním, kde svým příznivcům podáváte inspiraci z oblasti módy a líčení. Vaše stránka se na facebooku jmenuje Pseudo Blogger. Proč jste se rozhodla blogovat?

No a konečně se dostáváme k mé další lásce, stejně důležité, jako tancování. To jsou prostě cesty mého života. 10. 4. 2017 měl můj blog první narozeniny, takže je to, dá se říct, stále mimino. Řekla bych, že můj blog je hodně lifestylový a je hodně o tom, co mě v životě baví a těch věcí je milión (smích). Od tancování, líčení, cestování, až po jídlo, módu, zábavu, vztahy, atd.

Proč zrovna Pseudo Blogger?

Název Pseudo Blogger vznikl naprosto spontánně, protože můj blog se v prvních týdnech jmenoval: „Mary Style – věk je jenom číslo“. Jenže postupně jsem si začala uvědomovat, že mě na instagramu začínají sledovat hlavně zahraniční zájemci. Potom se začal můj profil nějak krystalizovat, dostávat směr a uvědomila jsem si, že i název je moc dlouhý a neforemný. Tak mi z toho všeho, jak se to postupně formovalo, vyšel název Pseudo Blogger. Jednak mi to přišlo maximálně trefné a za druhé je to tak trochu asi i alibistické – když se mi něco nepovede z řad pokusů a omylů, tak to za ten název dobře schovám, protože já jsem přeci „jen“ Pseudo Bloggerka (smích).

V měsíci dubnu jste rozjela na svém blogu soutěž o hodnotné ceny. Mohla byste nám o ní prozradit něco více?

Já už se opět budu opakovat, ale vzniklo to spontánně (smích). Chtěla jsem po Vánocích dělat nějakou další soutěž, protože před Vánoci s firmou Karitraa měla soutěž docela velký úspěch (pro mě). Jenže potom jsem odjela na Bali, následovalo hektické období, takže jsem soutěž musela odložit. Po čase za mnou přišla kamarádka, která vlastní AM studio s tím, že by mi ráda do soutěže věnovala celkem hodnotné dárky. Do toho Karitraa byla opět nakloněna, že by se přidala, tak jsem si řekla, proč z toho rovnou neudělat maraton. Oslovila jsem další sponzory, se kterými jsem už spolupracovala. I jim se nápad líbil, takže z toho nakonec vznikl soutěžní maraton GIVEAWAY na 6 týdnů až do 7. 5. 2017. Čtenáři se stále mohou zapojit na facebookovém kanále Pseudo Blogger (úsměv). Už se soutěžilo o luxusní dekorativní kosmetiku značky Sisley a dvě bombastické tašky Karitraa. Takže kdo by se rád zapojil, jsou tu ještě 4 týdny. Každou neděli vyjíždím s novou soutěží na facebookovém profilu Pseudo Blogger.

Vaši známí a klienti vás jistě obdivují nejen pro vaše taneční dovednosti, ale jste známa i svým osobitým stylem oblékání a líčení, jímž mnohé inspirujete. Je tedy zřejmě zbytečné se ptát, jaký máte vztah k módě. Zajímalo by nás ale, kde čerpáte inspiraci? Odkud?

Zda jsem obdivována to nevím, ale zní to krásně (smích). Nicméně inspirací dle feedbacků asi jsem a to je vlastně můj cíl, mé „poslání“ a důvod, proč chci svůj blog dělat.

Vztah k módě mám hodně kladný (úsměv). Jako malá jsem chtěla vybočovat z řady, takže moje kreace někdy musely být fakt šílené a těžko uchopitelné (smích). Ale jsem ráda, že mohu být inspirací nejen teenagerům, ale i zralým ženám.

Inspiraci čerpám různě a faktorů je hodně. Určitě, ač nerada, musím zmínit sociální sítě, ale asi nejvíce jsou to lidi, na které se ráda dívám.

Který módní styl je vám nejbližší?

Od každého trochu, hodně záleží na ročním období, náladě, počasí atd. Mívám období šatů, kdy chci více upozornit na to, že jsem žena (smích). Někdy velmi sympatizuji s dětmi, takže nosím infantilní oblečení s infantilními motivy. Občas mě přepadne nálada barev, takže kombinuji nekombinovatelné. Hlavně mám ráda sportovní módu, ale takovou „šmrncovní“, která umí podtrhnout ženskost. Takže kdybych to tak měla shrnout, není nejbližší styl, ale miluju rozmanitost a nápaditost (úsměv).

Jaké je vaše nejoblíbenější líčení?

To je jako s oblékáním, ale tady záleží i na času, který tomu chci věnovat (úsměv). Nejsem beauty bloggerka, takže žádná umělecká díla netvořím, i když se hodně ráda líčím. Dokonce jsem natočila video s názvem: „Trendy líčení rtěnkou“. Takže i na beauty video jsem si troufla, ale asi bylo první a poslední (smích).

Chtěla byste našim čtenářům zmínit ještě něco, na co jsem se nezeptala?

Mějte se rádi takoví, jací jste. Dělejte to, co vás baví. Ženy, používejte Boucheron Quatre, chlapi se od vás neodlepí. Sledujte web www.martinaausova.cz a kanál Pseudo Blogger na Instagramu, Youtube a Facebooku.

Takže pokud nemáte v sobotu 20. května co na práci, stavte se na Akci Cihla, kde se skvěle pobavíte, uděláte něco pro své tělo a kromě toho podpoříte dobrou věc. Těšit se na vás bude nejen Mary Aušová, ale i usměvavá Lucie Tvrdoňová, kterou znáte z článků o jet lagu, krabičkové dietě a Bali.

Mary moc děkujeme za rozhovor a poskytnutí autentických fotografií.

Zdroj fotografií a videí: Soukromý archiv Mary Aušové