Stejně, jako se šíří virální videa nebo virální reklama, dají se velmi snadno šířit také virální statusy. Už víte, o čem je řeč?

Tak tedy ještě jednou, v poslední době je velmi populární šířit a sdílet na osobních profilech rádoby alarmující statusy o změně pravidel ohledně soukromí na Facebooku. Celým širým světem tak (dokonce několikrát) proletěla lavina naprosto stejných statusů, jejichž právní hodnota je asi taková, jako byste si prohlášení o svých autorských právech na vámi sdílený obsah vylepili na okno svého bytu.

09

Pokud si výše uvedenou zprávu přečtete několikrát, možná vám dojde, jak politováníhodný nesmysl to je. Nebudeme vás přesvědčovat právnickými argumenty, které si můžete ve velmi srozumitelné podobě dohledat na internetu. Celý článek je totiž několikrát podrobně rozebrán. To, nač chceme upozornit, je riziko sdílení osobních informací na sociálních sítích.

Facebook bez rizika? Nemožné

V současné době zkrátka pravidla pro uživatele Facebooku fungují tak, že veškerý obsah, který si na svůj osobní profil umístíte, může být Facebookem využit i pro komerční účely. Po dobu, kdy máte své fotografie na svém profilu, poskytujete Facebooku licenci k jejich používání. Jakmile tyto fotky smažete, ruší se také licenční právo, které se na ně vztahovalo.

A tak i když si na svou zeď umístíte rádoby výhružnou nebo srceryvnou zprávu o tom, že nehodláte poskytovat nikomu svůj obsah, jste v podstatě pro smích. S právními ujednáními Facebooku totiž souhlasíte v momentě, kdy si zakládáte profil.

07

Ukradené fotky

Mimochodem, zkoušeli jste někdy zablokovat nebo zabránit ukradení fotografie, jejímž jste autorem? Někdo si vezme vaši fotku a bez vašeho svolení si ji „nalepí“ na svůj profil. Není u ní žádný odkaz na vaše jméno. Žádná zmínka o autorovi. A vaše jediná zbraň? Když se proklikáte všemi facebookovými možnostmi, proč chcete fotografii nahlásit, nakonec se dočkáte nabídky, že si můžete daného člověka odebrat z přátel, zablokovat nebo od něj nezobrazovat příspěvky.

O tom, že by Facebook zakročil a stáhl vaši fotku, se vám může nanejvýš jen zdát. I to by tedy mohl být malý ukazatel toho, jaká práva jako uživatel této sociální sítě máte.

Populární hoaxy

Otázka ochrany soukromí a osobních dat je v současné době mimořádně populární. I proto se tolik daří hoaxům, které se šíří internetem jako lavina. Novějším případem facebookového hoaxu je například ten o napadání účtů hackery. Schválně, kolik už jste těchto statusů mezi příspěvky vašich přátel zaznamenali?

08

V zásadě jde o to, že chceme sdílet čím dál víc informací s virtuální komunitou. Normální, běžné prožitky naživo už prostě nejsou tolik in. A tak si fotíme jídlo, krajinky, různé situace nebo zajímavé pohledy a místo toho, abychom je lepili do alba, je nahráváme na sociální sítě. Tam jsou ale na rozdíl od alb velmi snadno zneužitelné.

Ochrana před zneužitím

Jak se dá proti zneužití vašich příspěvků chránit? Je to v zásadě jednoduché. U představitelů a zástupců sociálních sítí se svých práv jen velmi těžko dovoláte, protože sdílení dat je poměrně šikovně ošetřeno k jejich dobru, ne k tomu vašemu. Pokud se tedy chcete účinně chránit, staňte se sami sobě cenzurou.

10

I když to zní paranoidně, tak zvažte, jestli opravdu nutně potřebujete sdílet kompromitující snímky z páteční párty. Pokud se vám podařilo zachytit dechberoucí fotku mystické krajiny, zvažte, jestli je vaše touha podělit se o ni natolik silná, že skousnete také to, že si ji může někdo beztrestně stáhnout a použít. A pokud se rozhodnete, že to neskousnete, tak tu fotku prostě nenahrávejte.

Stejně tak je to v podstatě s čímkoliv, co na svůj profil nahrajete či nasdílíte. Jestli jste tedy dospěli do onoho schizofrenního stadia a nechcete se o svá data s nikým dělit, smažte, tedy deaktivujte si profil. Rozhodně ale nesdílejte pochybné a směšné hoaxy. Za to vám to vážně nestojí.

Foto: Unsplash/William Iven, Hannah Wei, Facebook