Jeden ze zlomových okamžiků lidského života nastává při ukončení studia a nakročení do opravdového dospělého života. Při troše štěstí můžete získat dobrou práci na plný úvazek nebo skvěle placený post na volné noze. Když štěstí nepřispěje, skončíte nezaměstnaní, což je bohužel častý scénář životů dnešních mladých lidí, který můžete s trochou odhodlání změnit ve spoustu nových výzev, jichž se chopíte s elánem.

Všechny tyto změny se samozřejmě projevují i ve vašich vztazích a milostném životě. I když váš vztah nedoznává žádných výrazných a jednoznačných změn, bude ovlivněn dalšími změnami probíhajícími ve vašem životě. Pro mnoho lidí jsou právě tyto změny zapříčiněny novým životním stylem po absolvování studia. Končí období nekonečných párty, na kterých se můžete potkávat s různými lidmi, dokonce i záležitost na jednu noc může mít nedozírné následky. Možná se začínáte s ohledem na svůj věk a novou situaci pohlížet po tom pravém nebo novém, vyzrálejším partnerovi, než jakým vám může být další nezodpovědný a volnomyšlenkářský vysokoškolský student.

láska beach-holiday-vacation-armKombinace všech zmíněných faktorů znamená, že vztahy po absolvování studia se mohou pro většinu lidí stát komplikovanější. Samozřejmě existují výjimky, a každý v to doufá, ale je potřeba uvést, že převládá procento lidí, kteří započali svůj první skutečně dospělý vztah až po ukončení svých studentských let. Pojďme se tedy podívat na užitečné tipy, triky a věci, na které si dát pozor při vstupu do velkého a hrozivého světa vážných a dlouhodobých vztahů.

Na začátku

Nejprve, pokud hledáte vážný, dlouhodobý vztah s trváním až nadosmrti nebo někoho, koho byste si mohli bez okolků vzít, musíte si být jistí svými požadavky a cíli. Přestaňte považovat za dobrý důvod k randění pouhý fakt, že se potřebujete bavit, a rozhodně nebuďte s někým jen kvůli sexu.

Pokud skutečně usilujete o vytvoření vážného a dlouhodobého vztahu, tak jsou předchozí formy randění jen ztrátou času (pokud ale vážný a dlouhodobý vztah nehledáte, je samozřejmě randění kvůli sexu a zábavě v pořádku, jak jen to oběma stranám bude milé. Přejeme mnoho sil!) Stejně tak vás nikam neposunou románky na jednu noc. Právě proto, že jsou většinou záležitostí jedné noci, jsou také plýtváním času na cestě za osudovou láskou.

láska pexels-photoCo dělat: Zaměřte se na vztahy, u nichž jste schopni vidět perspektivu úspěšného dlouhodobého závazku. Zajímejte se o důležité faktory, které by s vámi měl váš protějšek sdílet, například touha mít děti, politické názory, sexuální preference a podobně. Pokud ale máte pocit, že by vás do budoucna mohlo v následujících deseti letech obtěžovat například to, že je váš protějšek levák nebo že skvělý sex podle něj začíná i končí misionářskou polohou, zvažte, zda skutečně chcete investovat množství energie a času do vztahu s takovýmto výhledem.

Čas

Už jste našli svůj potenciálně dlouhodobý vztah? Pak gratulujeme, dalším vaším velkým nepřítelem bude čas, protože budete oba dozajista pracovně vytížení. Budete-li mít štěstí, pak budete oba pracovat ve stejnou dobu, v opačném případě se budete střídat se svými směnami a jen obtížně nacházet políčka ve společném rozvrhu.

cute-couple-in-car-512x384-2426

Právě pokud se bude vaše pracovní doba lišit, budete muset ustupovat a dělat kompromisy. Někteří partneři a partnerky budou ochotni obětovat vám veškerý svůj volný čas, většina z nich ale bude muset dělit i to málo volného času mezi vás a své zájmy a přátele. Každý potřebuje mít i nějaký čas vyhrazený jen sám pro sebe, takže by si tohle právo neměli mít za zlé ani jinak nerozluční partneři.

Co dělat: Je důležité si dobře zorganizovat společný čas tak, abyste skutečně měli vyhrazené chvíle, které strávíte jen spolu a budete tím utužovat vzájemné pouto. Volný čas, který ale budete trávit odděleně, je také velmi užitečný a důležitý, proto jej nepodceňujte.

Peníze

Dalším velkým úskalím jsou peníze. Po ukončení studia se většina lidí staví na vlastní nohy a začíná se poprvé doopravdy živit sama. Co ale dělat, když váš partner vydělává dvojnásobek? Zaprvé, srovná se s tím vaše ego? Budete i tak platit rovnocenně půl na půl nebo bude ten bohatší z vás platit víc?

Druhá varianta zní logičtěji, ale bohužel zapříčiňuje nerovnováhu a nerovnoměrné rozložení moci mezi partnery. Je jen na vás, jak se srovnáte s ekonomickým rozdílem, dokonce ani pokud potkáte partnera s podobným příjmem, neznamená, že nebudete muset řešit otázku peněz.

numbers-money-calculating-calculationCo dělat: Je nutné spolu ve věci financí komunikovat, prodiskutovávat větší výdaje i finanční změny. Při důležitých transakcích je dobré se rozhodovat tak, aby se s rozhodnutím mohli ztotožnit oba z páru.

Hádky

Ani ten nejideálnější vztah se neobejde bez hádek. Opravdu jen málokdy se stane, že se partneři na všem stoprocentně shodnou. Hádky jsou dokonce katalyzátorem vztahu, uvolní napětí a pročistí atmosféru mezi partnery. Je ovšem nutné přijmout základní pravidla vedení hádky. Možná se vám uleví, když na partnera bez rozmyslu vykřičíte všechny křivdy, jichž se na vás za uplynulou dobu dopustil, ale pomůže to vašemu vztahu?

Co dělat: Hádejte se, ale s mírou. Argumentujte, ale nevytahujte dávné a vyříkané křivdy. Držte se problému a navrhujte řešení. Smiřte se s tím, že kompromisy budou muset dělat oba. Nemůže vždycky ustupovat jen ten druhý, přijde čas, kdy budete muset ustoupit i vy. Naučte se uznat chybu a říct promiň. I malé tiché promiň má nevyčíslitelnou cenu.

Změny

Pokud budete s někým žít dlouhou dobu, budete pozorovat změny. Vy se měníte, partner se mění, dokonce i vztah prochází změnami, s čímž se budete muset smířit. Někdy budou změny způsobovat problémy, při nichž se budete jeden druhému vzdalovat, jindy ale nedostatek změn povede ke stagnaci vztahu a nudě.

Co dělat: Musíte být na změny připraveni a smířit se s tím, že žádný vztah nemůže zůstat napořád stejný jako na začátku. Změny vás mohou posunout dál, a ačkoli některé vztahy mohou přežít stagnování, tak změny vás obou, vašich zájmů a podobně udrží váš vztah zajímavý po mnoho dalších let. Pokud pociťujete, že váš vztah je pořád stejný, zapadáte do rutiny a nudíte se, zkuste změny vyvolat sami. Najděte si nové koníčky, vyrážejte na výlety a snažte se vybočit ze zajetých kolejí.

láska 2pexels-photoSpolečný život

Společné soužití je velkým mezníkem v partnerském vztahu, které se neobejde bez mnoha komplikací. Stěhujete se do partnerova bytu nebo si pořizujete nový společný? Velmi důležitou věcí je vymezení osobního prostoru. Pokud budete sdílet jen jeden jediný pokoj, což je sice krásná myšlenka, budete ale narážet na spoustu maličkostí, které budou nahlodávat jinak harmonický vztah, z nichž pocit, že si od toho druhého nemůžete nikde odpočinout, bude jen jednou z mnoha věcí. Dalším důležitým aspektem je rozdělení domácích prací. Není snad ani třeba uvádět, kolik domácích konfliktů vzniká právě kvůli nim.

Co dělat: Pokud se stěhujete ke svému partnerovi, přesvědčte se, že jste oba připravení. Navíc partner musí přijmout fakt, že jeho domov bude od teď domov vás obou a uvolnit vám v něm část prostoru pro vaše osobní věci, nábytek a podobně. Nepodceňujte také vytvoření osobních zón, do nichž se budete moci uchýlit každý sám, ušetříte si spoustu hádek.

Ani celá kniha rad a tipů by nepopsala vše, co je potřeba k udržení kvalitního dospělého dlouhodobého vztahu. Ač to zní jako klišé, mezilidský partnerský vztah musí být v největší míře založen na lásce, toleranci a vzájemné důvěře. To ostatní už záleží na vás, a na tom, jak si svůj život uspořádáte.

Zdroj: Primermagazine.com

Foto: Pexels.com