Vztahy jsou jako květiny. Když je přestaneme zalévat, začnou uvadat, ztrácet svou krásu a nakonec uschnou úplně. Jak tedy udržovat vztah s partnerem tak, abyste byli spokojení?

Vztahy jako květiny

Lidé hledají ve vztazích komplikované vzorce, příčiny toho, proč jim to s partnerem neklape. Přitom jsou prostředky pro udržení zdravého, svobodného vztahu dostupné každému, a to nemusíte být ani osobní kouč, psycholog nebo odborník na partnerské vztahy. Jak to teda dělají ty šťastné páry?

Sebeláska

V článku o předsudcích ve vztazích jste se mohli dozvědět o tom, jak jsou předsudky velmi zákeřné, aniž by si to člověk mnohdy vůbec uvědomil. Někdy musíte probourat svou vlastní zeď, abyste viděli i na ty kolem. Co naopak vztahu přidává na kvalitě, podmiňuje ho k růstu a dodává partnerům pocit svobody i bezpečí a radosti? Sebeláska.

Jestliže budete milovat sami sebe, vážit si svého těla, svých předností, dobrých vlastností a učit se ze svých chyb – bude přesně tohle na vás milovat i váš partner. Bude si vás vážit jako bytosti, jako přítele/přítelkyně i milence/milenky. Svým myšlením, svým přístupem totiž záříme i kolem sebe a osvětlujeme osoby, se kterými přicházíme do styku.

Jakmile jsem si začal vážit sebe, vztah s přítelkyní se výrazně zlepšil – komunikace je příjemnější, v posteli nám to klape a najednou nemám potřebu ji „kontrolovat“ nebo žárlit na její kamarády.

Dar svobody

Svoboda úzce souvisí s důvěrou a vlastně taky se sebeláskou. Jedno se napojuje na druhé. Jestliže nedokážete důvěřovat sobě, vlastnímu tělu, vlastním hodnotám i schopnostem a nejste schopni se přijímat, pak totéž svým způsobem nedokážete ani u partnera a jde to znát: žárlivost, předsudky, podezření apod. Jestliže však dáte svobodu sobě, nebudete na sebe přísní, začnete se mít rádi, pak totéž budete kopírovat i u svého partnera.

Když jsou k sobě lidé upřímní a nelžou si, jsou vztahy o 50 % důvěrnější než ty, ve kterých minimálně jedna osoba lhala tomu druhému. Důvěra jde totiž ruku v ruce s upřímností. Když jedno z toho pokulhává, jde to hned vidět.

Mít svobodný vztah, ve kterém nemá místo přetvářka, nevěra, lhaní a faleš, je pro někoho kýč, pro nás známka štěstí a krásného života. A pro vás?

Umění kompromisu

Lidé mají kompromis za dohodu, kdy jsou obě strany spokojené. Tzv. win-win. Kompromis ale ve skutečnosti jako pojem značí takovou dohodu, kdy ani jedna strana nezíská požadované. Ve vztazích jsou kompromisy vyjádřením úcty i zájmu k tomu druhému, aniž bychom ho ranili.

Jednou ustoupím já, podruhé přítel. Je to u nás nepsané pravidlo, které dodržujeme, aniž by to bylo na úkor vlastního přesvědčení nebo potřeb.

Kompromisy jsou svým způsobem propojené i se zmíněnou důvěrou – věříme, že když jednou ustoupíme my, podruhé tak učiní ten druhý. Vztahy potřebují kompromisy.

Podpora

Podpora partnera/partnerky ve věcech, které dělá rád/ráda, to je jedna z důležitých věcí, které oceňují ve vztazích nejen ženy, jak by se mohlo zdát pravidlem, ale také a především muži. Opora ze strany partnerky je pro ně podporou vědomí sebe sama i vlastních snů a plánů. Sami si zodpovězte otázku, zda vás potěší, když vás někdo pobídne kupředu v tom, co máte rádi.

Všechno se zdá tak jednoduché, že? Někdy tvoříme sami složité vzorce, ze kterých pak nemůžeme najít cestu ven. Zkuste více naslouchat svým potřebám, svým touhám. Zbytek už mnohdy přijde dodatečně sám.