S příchodem jara přichází také peklo alergiků. S krásnou rozkvétající přírodou totiž navíc začnou ve vzduchu poletovat nejrůznější pylové částečky. Co se proti takové alergii dá dělat?

Pylovou sezonu můžeme v našich končinách rozdělit hned do tří částí – jarní, letní a podzimní. Každá z nich má svá specifika, kterým se v preventivních opatřeních musíme přizpůsobovat. Pokud tedy s prvním jarním závanem začínáte zběsile tahat kapesníky, čtěte dál.

Jarní pylová sezona začíná v Česku přibližně začátkem února, a zhruba od března poletují ve vzduchu zejména alergeny dřevin, jakými jsou například bříza, dub, líska nebo třeba jalovec, a aby toho nebylo málo, hned v dubnu se k nim přidávají ještě alergeny trav a bylin, například drnavec, všeobecně známé pampelišky nebo hořčice.

Včasná léčba je základ

Bez včasné léčby a zodpovědného přístupu se bohužel v případě alergií neobejdeme. Přes zimu jsou sice alergici v relativním bezpečí, už v únoru jim ale může hrozit kontakt s některými alergeny. Je to samozřejmě individuální, někomu se alergie projevuje jen velmi mírně, organismus jiných lidí však může na alergeny reagovat až drastickými prostředky. Silná rýma, kýchání, pálení očí a litry slz patří k nepříjemným průvodcům jara alergika.

alergie 04

Pacientům trpícím jarní alergií, kteří přes zimu snižují nebo vysazují své dávky léků, doporučují lékaři začít s léčbou už v lednu. Jedině tak je šance vytvořit jakousi bariéru na zmírnění obtíží. Možností je také systematická alergenová vakcinace, kterou je vhodné zahájit nejpozději koncem léta. V lednu až únoru je pak dosaženo udržovací dávkování, které může být pacientovi aplikováno tři až pět let.

Současně s vakcínami by ale pacient měl nasadit i protialergenní prostředky, takzvaná antihistaminika, která tlumí obtíže a pomáhají organismu vypořádat se se zátěží. Vhodné jsou kapky do očí nebo nosní spreje. Léčba alergické rýmy je také klíčová pro léčbu astmatu. Neléčená alergická rýma může totiž průběh astmatu zhoršovat.

Vyhýbejte se alergenům

Je samozřejmě zcela jasné, že alergici nemohou strávit celé léto zavření v bezpečné místnosti, aniž by vycházeli ven, aby eliminovali riziko kontaktu s alergeny. Pokud jako alergici znáte konkrétní pyly a rostliny, na něž jste alergičtí, je ale maximálně vhodné se snažit co nejvíce se vyvarovat styku s nimi.

alergie 02

Pokud však nevíte přesně, které látky u vás vyvolávají alergické reakce, je potřeba co nejdříve vyhledat lékaře. A omezit procházky v parcích, po loukách, a sekání trávy na zahradě asi také nebude úplně ideální volbou. Zkrátka a dobře byste se měli snažit nepřicházet do styku s rizikovým prostředím.

A jak už bylo v podstatě řečeno, silní alergici by skutečně měli zkrátit dobu pobytu venku na minimum. Ono je sice venku na jaře krásně, ale ty záchvaty kašle, slz a popadání dechu za to opravdu tak úplně nestojí.

Dobrým způsobem, jak se chránit a eliminovat rizika, je sledování takzvaného pylového zpravodajství. Občas je možné něco vyčíst nebo vyslechnout v televizi nebo novinách, osvědčeným zdrojem těchto informací je ale poslední dobou především internet. Právě tam se můžete dozvědět užitečné ucelené informace o pylové situaci a aktuální výskytu konkrétních alergenů v ovzduší. A podle těchto informací se můžete docela dobře zařídit.

Větrat nebo nevětrat?

I na jaře ještě platí, že větrat v místnostech by se mělo krátce a intenzivně. A v případě alergiků to platí dvojnásob. Obecně je vhodnější větrat po dešti, protože ovduší je „vyčištěné“ a alergeny jsou na malou chvíli spláchnuty. Vzduch je svěží a alergici se tak ani nemusí bát vyjít ven na procházku.

alergie 01

V období pylové sezony se vyplácí také úzkostlivější dodržování hygieny. Je například dobré častěji oplachovat ruce, není na škodu dokonce třikrát i čtyřikrát denně absolvovat sprchování. Pyly totiž ulpívají na kůži, ve vlasech, na chloupcích a sprchování vás jich opětovně zbaví.

Také se doporučuje často měnit oblečení a převlékat ložní prádlo. Zkrátka je vhodné zkrátit periody očistných rituálů. Na alergické reakce pomáhá studená sprcha, která mírní příznaky alergie.

Ať už patříte nebo nepatříte mezi alergiky zažívající na jaře doslova očistec, pamatujte, že je dobré si v jarním období chránit plíce a dýchací cesty. Mnoho pylů totiž našima očima nevidíme, to ale neznamená, že neexistují a v ovzduší nepoletují. A pokud na sobě vypozorujete alergickou reakci, neotálejte s návštěvou lékaře. Příznakyy pylové alergie se nevyplácí podceňovat.

Foto: Pixabay