Hektická doba. Stres. Málo času. Nedostatek relaxu. Špatná nálada. Syndrom vyhoření. Stop. Proč?

Možná, že kdybychom se tolik „neřešili“, neměli bychom ani problém s výše uvedenými faktory, které významně ovlivňují náš život. Protože s dospělostí jsou na nás kladeny čím dál vyšší nároky a my se musíme pořádně ohánět, abychom naplnili napjatá očekávání.A při těch všech dospěláckých povinnostch zapomínáme i na ten poslední kousek dětské bezstarostnosti, který v nás přetrvává.

Jako děti jsme měli radost z maličkostí a o starosti jsme se nezajímali. A tak jsme celé krásné dětství strávili hraním si, běháním po lesích a lukách na prázdninách u babičky a neřešili jsme, co bude dál. A to je právě to, co už dnes neumíme. Neumíme vypnout hlavu, i na procházce v přírodě nervózně kontrolujeme telefon a panikaříme, když se dostaneme mimo signál.

Když však ale nebudeme umět uniknout ze stresujícího prostředí, ať už psychicky nebo i fyzicky, skončíme dříve či později „na hromádce“ s pocitem, že náš život nestojí za nic. Proto bychom měli na relaxování a odpočinek klást mnohem větší důraz, než na něj zatím klademe.

pexels-photo-26180

Ruce za hlavu a nohy křížem

Ačkoli název tohoto článku je poněkud nadnesený, není tak úplně od věci. Právě poloha vleže na zádech je klasickou představou lenošení. Nemusíte nutně ležet na pláži v exotické destinaci v době letní dovolené, malého šlofíka na zádech si můžete dopřát prakticky denně. Pokud navíc při poloze vleže zvednete nohy, budiž vám úplná sláva.

Anebo jinak. Takové měkké poležení v trávě pod modrou oblohou vám vyčistí hlavu a přivede vás na jiné myšlenky. Pamatujete, jak jste jako malí zkoumali mraky a hledali v nich tvary? Proč to nezkusit znova? Právě klidná a nenáročná činnost zapůsobí na přepracovanou mysl jako balzám. Navíc při sledování mraků se vám mohou vytvořit zajímavé asociace, díky nimž třeba rozseknete problémy, s nimiž se trápíte delší dobu.

Nebo si třeba představte relax v lese, pod korunami stromů, které vám kromě útulku před stresujícím světem poskytnou ještě mírné šumící pozadí. Pohled zespoda do korun stromů v lese roztočí hlavu i nejednomu skeptikovi. Najděte si čas a vyzkoušejte to.

pexels-photo-25426

A do třetice? Co letní pozorování hvězd pod širákem? Ono to totiž nemusí fungovat jen jako více či méně účinná taktika k prázdninovému balení slečen. Pokud si v letních měsících lehnete na sluncem rozehřátou a vyprahlou půdu a aspoň pět minut času věnujete sledování noční oblohy, získáte zcela jedinečný a odpočinkový zážitek.

Nekonečně tmavé nebe poseté nespočitatelnou spoustou hvězd vás možná naplní úvahami o lidské existenci a každodenní problémy se najednou budou zdát jako malicherné a nepodstatné.

night-927168_1920

Není to jen o ležení

Vlastně je úplně jedno, jestli si budete chodit lehnout na záda a zírat na širé nebe nebo koruny stromů. Můžete si třeba vytvořit příjemný rituál pití kávy jinde než u hrající televize. Třeba na zahradě. Nebo na procházce. Nebo si můžete svůj relax spojit se cvičením nebo masáží, wellness, plaváním.

Protože důležité jsou podněty, které nás vytrhnou ze stereotypu, kvůli němuž pomalu, ale jistě zabředáváme do rutiny a jedeme jeden den za druhým jako naprogramované stroje. Už jenom malé vybočení z každodenní nudy vás může osvěžit a vnést do vašeho života a přemýšlení nový svěží vítr.

pexels-photo (18)

Že nemáte čas? Přestaňte hledat důvody, proč to nejde, přestaňte řešit, nakolik je relaxování v dnešní době nestandardní a prostě si ty volné chvíle udělejte. Stojí to za to.

Foto: Pixabay, Pexels