Tetování. Kdysi trestanecký cejch, dnes symbol individuality. Zdobí hollywoodské hvězdy, měl ho i ledový muž Ötzi, který zemřel v Alpách před pěti tisíci lety. Evropští námořníci si na záda dávali vytetovat Krista na kříži. Nemuseli se pak bát trestu. Věděli, že se žádný kapitán neodváží bičovat boží obraz.

Za článek děkujeme české edici časopisu PLAYBOY. který měsíčně přináší fotky krásných holek, ale také výborné články ke čtení. Ilustrační foto: Studio Magic Tattoo, http://magic-tattoo.cz/

Až do sedmdesátých let minulého století se v Evropě tetovali jen lidé na okraji společnosti.

Zloději, nájemní vrazi, rebelové a vyvrhelové. Rozkvět tetování nastává o dvacet let později, v devadesátých letech. A trvá dodnes. Jak řekl Edmond Locard (1877–1966), jeden z otců kriminalistiky: „Tetování je jediná forma umění, která jako materiálu využívá živé tkáně, a proto se jedná o nejušlechtilejší umění ze všech.“

DSC_1760

ZÁPIS V LODNÍM DENÍKU

Do evropského slovníku se slovo tetovat, tattoo, zařadilo až během druhé výpravy Jamese Cooka na Tahiti. V květnu 1768 zapsal kapitán James Cook do deníku: „Obě pohlaví si malují svá těla, tatují (tattow), jak to nazývají svým jazykem. To je děláno barvou černou pod kůži, což je nastálo.“ Původní tahitské slovo tatau znamenalo označovat, samojské tautau kreslit. Významově blízké je i malajské tatu, výraz pro ránu. Nedokážeme už zjistit, kdy lidé s tetováním začali, známe ale nejstarší dochovanou tetováž. Ledového muže.

TETOVANÝ ÖTZI
KDO: pravěký Ötzi
OBLAST: rakouské Alpy
KDY: před 5100 až 5350 lety
PROČ SE TETOVALO: léčba artrózy, zmírnění bolesti

V září 1991 našli náhodní turisté v Alpách zachovalou mumii muže, jehož stáří vědci odhadli na 5100 až 5350 let. Tohoto pastýře a lovce z přelomu mladší doby kamenné a doby měděné pojmenovali Ötzi. „Celkem bylo nalezeno čtrnáct skupin znamení v podobě jedné až sedmi čárek a dvou křížů,“ popsal tetování ledového muže vedoucí výzkumného týmu profesor Konrad Spindler (1939–2005). K tetování bylo užito drceného dřevěného uhlí. Lékaři došli k závěru, že značky možná měly zmírnit bolest ran a artrózu, kterou rentgen objevil v krční páteři, kříži a pravé kyčli.

KRÁLOVSKÁ KONKUBÍNA
KDO: egyptská kněžka
OBLAST: Egypt
KDY: asi 2040–1780 př. n. l.
PROČ SE TETOVALO: erotický podtext, magická ochrana před pohlavními chorobami

Před nálezem Ötziho držela primát nejstaršího tetování egyptská kněžka Amunet, která žila v období Střední říše (2040–1780 př. n. l.). Její mumii nalezli archeologové v údolí Dér-el Bahrí v roce 1891. Kromě podélných čar na rukou i stehnech měla Amunet na podbřišku vytetovaný tečkovaný eliptický obrazec, o kterém se soudí, že měl smyslný a erotický význam. Pravděpodobně to byla příslušnice královského harému Mentuhotepa II.

ZMRZLÁ PRINCEZNA
KDO: Altajci
OBLAST: pohoří Altaj
KDY: 400 př. n. l.
PROČ SE TETOVALO: estetické důvody, talisman dobrého lovu

Jedno z nejkrásnějších tetování patřilo muži z doby kolem roku 400 př. n. l. V horách východního Altaje na jižní Sibiři nalezl v roce 1947 jeho balzamovanou mumii archeolog S. I. Ruděnko (1885–1969). „Mužovy paže a část nohy pokrývalo fantastické tetování zobrazující skutečná i bájná zvířata včetně gryfů, beranů, ptáků, hadů a jelenů,“ popsal svůj nález. I tělo další zachovalé mumie, zmrzlé princezny z Altaje, bylo zdobeno motivy zvířat – koz, vlků, kočkovitých šelem a vysoké zvěře.

KULT HADA A SLUNCE
KDO: Aztékové, Mayové, Inkové, Haidové
OBLAST: Jižní a Střední Amerika
KDY: předkolumbovské období
PROČ SE TETOVALO: rituální důvody, léčebné účinky, trest za zločin

Indiáni v oblasti Mexického zálivu používali černou, modrou i červenou barvu, nejčastějším motivem bylo slunce a hadi. Příslušníci kmene Haidů na severozápadním pobřeží USA si dávali na těle tvořit heraldické vzory nebo rodinné totemy, Aztékové, Mayové a Inkové zase obrazy stylizovaných krokodýlů, hadů či žab. I zde bylo tetování spjato s rituály dospívání, možnými léčebnými účinky nebo hrdinskými činy.

LOVCI VELRYB
KDO: Inuité
OBLAST: Grónsko, Aljaška
KDY: nálezy z 15.–16. století
PROČ SE TETOVALO: umění, varování i odznak hodnosti

Inuité věřili na magickou sílu krve vytékající z tetované kůže. Tetovali se zvláštním způsobem – protahovali pod pokožkou děrovanou jehlu s nití obarvenou sazemi s příměsí oleje. Ženy braly svá tetování velmi vážně. Považovaly je totiž za znamení bohům v posmrtném životě. Pro muže to byly jakési trofeje, doklady prvního úspěšného zabití tuleně, mrože, polárního medvěda nebo velryby. Za každou zabitou velrybu si například na obličej vytetovali jednu tečku.

HAVAJSKÉ ŠACHOVNICE
KDO: Havajané, Markézané, Samoané
OBLAST: Polynésie (Havaj, Markézy, Samoa)
KDY: objeveno v 18. století
PROČ SE TETOVALO: rituální důvody

O největší popularizaci tetování se zasloužila Polynésie. Právě zde, na tichomořských ostrovech, se s ním seznámili první mořeplavci, kteří ho rozšířili na starý kontinent. „Tetování tu bylo ‚svatým řemeslem‘. Vykonávali je specializovaní mistři-tetovači,“ píše etnograf Miloslav Stingl (*1930). Na kostěný hřebínek s hroty, který vypadal jako motyčka nebo hrabičky, poklepávali paličkou. Do ran pak vtírali kašovitou pigmentovou barvu. Havajané si kromě pověstných šachovnicových motivů, náramků a geometrických tvarů na nohou či pažích tetovali i jazyk. Markézané měli svá těla potetována celá. Klasická samojská tetováž, „pe’a“ se táhne od beder po kolena.

OBÁVANÍ VÁLEČNÍCI A LIDOJEDI
KDO: Maorové
OBLAST: Nový Zéland
KDY: objeveno v 18. století
PROČ SE TETOVALO: rituální důvody, jedinečný „podpis“

Novozélandské Maory, kruté válečníky i obávané lidojedy s typickými spirálami na tvářích, popsal už přírodovědec Joseph Banks (1743–1820) v roce 1770: „Jejich tváře jsou na nich nejpozoruhodnější, nějakým uměním mně neznámým si do lící hloubí černé brázdy. Tak činí asi proto, aby děsivěji vypadali. Je nemožné vyhnout se obdivu elegance a pravosti vzorů, jež jsou vždy jinak vykroužené a dokončené s mistrovským citem. Ze stovek nejsou ani dva stejné.“ Spirály Maorů nesloužily jenom k zastrašení. Symboly na vrcholu čela znamenaly hodnost, ze znaků pod očima se dal vyčíst rodokmen nositele. Prostor mezi nosem, obočím i ústy charakterizoval konkrétního jedince a vlastně nahrazoval podpis.

KOTVA A KŘÍŽ
KDO: Angličané, Holanďané, Španělé, Portugalci
OBLAST: Evropa
KDY: do konce 19. století
PROČ SE TETOVALO: módní výstřelek, rebelství

Tetování se samozřejmě nevyhnulo ani Evropě. O jeho oblibu se zasloužili především námořníci připlouvající z dalekých zemí, hlavně z Tichomoří. A protože se brzy sami umění tetování naučili, vznikaly nové symboly a ornamenty. Palma byla například symbolem jižních moří a bezstarostného života, trojice složená z kotvy, kříže a srdce symbolizovala naději, víru a lásku. Kromě námořníků se dávali tetovat vojáci, prostitutky a nejrůznější bohémové, tetování se brzy stalo módou i ve vyšších vrstvách – mezi umělci, intelektuály a aristokraty.

JAKUZA UMÍ SNÁŠET BOLEST
KDO: japonští trestanci a příslušníci mafie
OBLAST: Japonsko
KDY: od 7. století až po současnost
PROČ SE TETOVALO: umění, varování i odznak hodnosti

Japonská tatuáž má kořeny v zakrývání trestaneckých cejchů. Zločinci se takto v Japonsku označovali od 7. století. Častým symbolem byl kříž na předloktí nebo piktogram psa umístěný na čele. Takto ocejchovaní lidé byli jednou provždy vyloučeni ze slušné společnosti. Členové legendární mafiánské jakuzy naopak považovali tetování za odznak hrdé příslušnosti k této organizaci a stávalo se symbolem postavení. Celá procedura se dělá i dnes bez pomoci strojku a trvá až sto hodin. Má být důkazem odvahy a schopnosti snášet bolest. Nejčastějšími tetovanými motivy jsou u příslušníků jakuzy mytologická monstra a krvežízniví démoni.

DSC_1820

BONBONKY ZE SVĚTA TETOVÁNÍ



Tetování očních bulv

BARVA SE VSTŘÍKNE POD OČNÍ SPOJIVKU NEBO SE tetuje rovnou rohovka.

ABY SE OČNÍ BULVA ZBARVILA, TATÉR NEJDŘÍV vstříkne injekcí do oka barvu. TA SE BUĎ SHLUKNE KOLEM DUHOVKY, NEBO SE SOUSTŘEDÍ K OKRAJŮM BULVY. ABY SE PŘEDEŠLO INFEKCI, SMÍCHÁ SE BAREVNÝ ROZTOK S ANTIBIOTIKY.

POKUD INFEKCE PRONIKNE DOVNITŘ OKA, hrozí úplná ztráta zraku.

POKUD SE TETUJÍ SPOJIVKY, EFEKT ČASEM POMALU SLÁBNE. BARVU ODPLAVÍ MÍZNÍ CÉVY. Tetování rohovky je trvalé.

JAKO PRVNÍ NA SVĚTĚ PODSTOUPIL V ÚNORU 2008 TETOVÁNÍ OČNÍ BULVY KANAĎAN Pauly Unstoppable. ABY SE BARVA DOBŘE UCHYTILA, MUSELI MU LÉKAŘI napíchnout oko celkem čtyřicetkrát.

OKO SI MŮŽETE NECHAT ZKRÁŠLIT I vložením implantátu. VAŠE OČI TAK MOHOU ZDOBIT NAPŘÍKLAD srdíčka nebo hvězdičky. ZÁKROK POPRVÉ PROVEDLI PŘED DEVÍTI LETY V HOLANDSKU.

Ultrafialové tetování

MOMENTÁLNÍM hitem amerických diskoték SE STALO ULTRAFIALOVÉ TETOVÁNÍ, KTERÉ NENÍ NA BĚŽNÉM SVĚTLE VIDITELNÉ.

OBJEVÍ SE AŽ PŘI SLABÉM UMĚLÉM OSVĚTLENÍ, KTERÉ JE PRO DISKOTÉKY A KLUBY TYPICKÉ. O SPECIÁLNÍ ULTRAFIALOVÝ INKOUST JE ZÁJEM I MEZI ÚŘEDNICEMI, KTERÉ SI kvůli práci nemohou klasické tetování dovolit.

DALŠÍ MOŽNOSTÍ JE zvýraznit už provedené tetování ultrafialovým. JDE NAPŘÍKLAD O ŽHNOUCÍ OČI NEBO JAZYK V PLAMENECH ZVÝRAZNĚNÝ NA OBRAZCI DRAKA, KTERÝ VYNIKNE JEN VE SPECIÁLNÍM SVĚTLE NA DISKOTÉCE.

Zjizvená Afrika

V AFRICE SE KVŮLI TMAVÉ BARVĚ PLETI DODNES VYUŽÍVÁ skarifikace, vytváření jizev. DO KŮŽE SE PROVEDOU MALÉ ŘEZY A DO NICH SE PAK VETŘE POPEL, COŽ VYTVOŘÍ VYPOUKLOU JIZVU.

V DOBĚ OTROKÁŘSKÝCH NÁJEZDŮ Z EVROPY SLOUŽILA SKARIFIKACE k rozlišování otroků podle jednotlivých kmenů.

ZJIZVOVÁNÍ JE NEJVÍC ROZŠÍŘENO u národů tropických deštných pralesů v rovníkové Africe. PRÁVĚ ZDE NAJDEME NEJŠIRŠÍ PALETU VZORŮ. PŘÍSLUŠNÍCI TĚCHTO KMENŮ VĚŘÍ, ŽE JIZVY PŘES OČI ROZŠIŘUJÍ POHLED A ŘEZY NA SPÁNCÍCH ZMÍRŇUJÍ BOLESTI HLAVY.

DOSPÍVAJÍCÍ DÍVKY V JIŽNÍM SÚDÁNU MUSÍ NAPŘÍKLAD PODSTOUPIT řadu skarifikačních rituálů – NEJDŘÍV V PUBERTĚ, DALŠÍ PO PRVNÍ MENSTRUACI A POSLEDNÍ PO NAROZENÍ PRVNÍHO DÍTĚTE.

VE VÝCHODNÍ A SEVERNÍ AFRICE JE NAOPAK POPULÁRNÍ umění mehndi, KDY SE VZORY NANÁŠEJÍ na kůži rukou pomocí heny. TAKOVÉ „TETOVÁNÍ“ NEBOLÍ, NEVYDRŽÍ VŠAK DLOUHO.

PERLIČKY Z TATÉROVY KUCHYNĚ

Revoluce v tetování
Roku 1890 vytvořil Američan Samuel O’Reilly elektrický tetovací strojek. Díky němu se tetovalo rychleji a méně bolestivě. Brzy se tak tetování rozšířilo po celém západním světě.

Potetovaní státníci

Určitou zajímavostí je fakt, že všichni tři nejvyšší představitelé vítězných mocností po II. světové válce byli tetováni. Winston Churchill měl na paži kotvu, Franklin D. Roosevelt rodový znak a Stalin na prsou lebku.

Full Body Tattoo Shirt

Tričko, kte ré z dálky, ale i zblízka připomíná potetovanou lidskou kůži.
Má odstín věrně kopírující kůži, na kterém jsou tattoo motivy. Jsou dostání i v ČR.
V USA je seženete v ceně od 10 do 100 dolarů.

Leopardí muž

Do roku 2006 se pyšnil titulem nejpotetovanější muž bývalý voják Tom Leppard (*1936) ze Skotska. Celé tělo má potetované černými leopardími fleky, v ústech se mu potom blýskají opravdové špičáky. Dvacet let žije v lese.

Tetování na jazyku

Tetovat se dá opravdu všude, novinkou je tetování na jazyku. Jde o nesmírně bolestivou proceduru, navíc se během ní často poškodí chuťové pohárky. Stejně jako u tetování na rtu rychle bledne.