Brutální sport, který nezná hranice. Skvělá možnost, jak překonávat limity vlastního těla. Drsné cvičení, překračující meze. Tělesný i duševní relax. Fyzická aktivita, která nehledí na techniku správného provedení a zdraví. Funkční pohyb, který pomáhá s praktickým uchopením pohybu ve skutečném světě. Tím vším je crossfit.

Snad málokterý sport se v dnešní době jeví tak kontroverzním, jako právě crossfit. Někteří jej milují, jiní ho zatracují. Nikomu však není lhostejný. Jak už to bývá, pravda zřejmě bude ležet někde mezi oběma extrémními proudy. Tím se ale dnes zabývat nebudeme. Dnes se chceme na crossfit podívat očima někoho, komu prospívá po stránce fyzické i psychické. Nabízíme pohled ženy, která se crossfitu aktivně věnuje. Co jí přináší? Co bere?

Advokátní koncipientka a crossfit? Proč ne!

Tereza Lukášová je advokátní koncipientka, která se již několik let aktivně věnuje crossfitu. Poté, co zhubla přes 20 kg, se přes aktivity, jako je k2 hiking, aquaaerobic, powerjóga, pilates či klasické fitness centrum dostala až k hatha józe, trx a crossfitu. Zde nakonec zakotvila. „Ke crossfitu jsem se dostala přes kamarádku, která se mu v té době již nějakou dobu věnovala na poměrně vysoké úrovni. V té době mě již nadváha netrápila a myslím, že jsem měla poměrně široké sportovní vyžití. Brigádně jsem pracovala jako instruktor alpinningu, pravidelně cvičila TRX, jógu, chodila na hodiny zumby a koketovala také s během,“ přibližuje Tereza. I přes to však hledala další sportovní vyžití, které by jí pomohlo postavu doformovat podle jejích představ.

První hodina? Jednoznačně MASAKR

A to vyžití našla právě v crossfitu: „Kamarádka mě přemluvila, abych s ní vyzkoušela crossfit, který představuje jiný druh tréninku, než na který jsem byla zvyklá. Chtěla jsem vyzkoušet něco nového a zároveň mě lákala jeho silová, všestranná, intenzivní a náročná povaha,“ vysvětluje Tereza. A jaká byla první hodina? Se smíchem odpovídá, že jednoduše MASAKR: „Bylo to hodně fyzicky náročné, a to jsem jako začátečník užívala opravdu minimální zátěž pro jednotlivé cviky. Dá se říci, že jsem si sáhla téměř až na dno svých sil a možností. Ale vydržela jsem, nevzdala to a našla v tomto sportu opravdu silné zalíbení a vášeň.“

Crossfit jako sport, který ve světě nemá obdoby

A stejně jako Terezu, crossfit chytl a stále chytá za srdce tisíce cvičenců všech věkových i kondičních úrovní. Proč? Protože je skutečně nutné přiznat, že jako takový nemá ve světě obdoby. Je neobyčejně komplexní a pestrý, protože v sobě kombinuje prvky z různých sportovních odvětví, jako je např. vzpírání nebo gymnastika. Rozvíjí všestrannou fyzickou kondici, vytrvalost, sílu, flexibilitu a má blahodárné účinky i na psychiku. Podle Terezy kromě toho rozvíjí i motivaci, sebevědomí a víru sám v sebe: „Protože nás nutí jít za hranice svých možností, což není možné bez víry sám v sebe a schopnost se rozvíjet a zlepšovat.“

Crossfit není jen pro atlety

Ačkoliv to tak může na širokou veřejnost působit, pravdou je, že crossfit není pouze pro atlety. Věrným příkladem toho je právě Tereza. Takových „obyčejných“ holek, které se věnují sportu a chtějí zkusit něco, co je skutečně nakopne, je na světě spousta. A všechny se mohou crossfitu věnovat. Často stačí jen překonat předsudky. Crossfit představuje na jedné straně extrémní sport, který dělá z lidí neskutečně dobře fyzicky vybavené komplexní atlety, kteří dokazují, jak velkých věcí je lidské tělo schopné. Na druhé straně je to ale také sport určený pro každého. „Fantastická je pro mě jeho variabilita, která znamená, že každý si na něm najde to své a může se realizovat v tom, co ho baví,“ doplňuje Tereza. Crossfit tedy rozhodně není určen jen pro vrcholové atlety dosahující maximálních výkonů. Člověk se mu může věnovat i rekreačně, ve svém vlastním tempu a s volbou příslušných modifikací pro snížení náročnosti.

Od každého něco: Komplexnost a variabilita

To, že se někdo začne věnovat crossfitu, ještě neznamená, že přestane s jinými aktivitami. Tereza Lukášová se i nadále aktivně věnuje jiným sportovním disciplínám, jako je např. alpinning, TRX, hatha jóga a pole dance. Crossfit je dle jejích slov významnou složkou jejího sportovního vyžití, která se s těmi ostatními skvěle doplňuje. Podle Terezy v sobě ukrývá kousek každé její oblíbené sportovní aktivity. Právě proto je pro ni tak jedinečný: „Hlavní charakteristikou, která crossfit odlišuje od ostatních sportů, je jeho komplexnost a variabilita. Spojuje v sobě to nejlepší z různých sportovních odvětví a tvoří neskutečně zábavnou, motivační a efektivní kombinaci pro budování zdravého a silného těla a pro všestranný rozvoj pohybových schopností.“ Kromě toho přináší také bezednou zásobu endorfinů, tudíž blahodárně působí i na lidskou psychiku.

Co crossfit dává a bere?

Tereza, která si prošla náročným procesem hubnutí, oceňuje na crossfitu jeho schopnost pracovat s postavou tak, jak předtím neuměla. Kromě toho, že pro ni představuje nástroj pro realizaci představy toho, jak vytvarovat křivky do žádaných rozměrů, jí ale přináší i celou řadu dalších benefitů: „Větší fyzickou sílu, lepší zdravotní stav, lepší psychický stav, dobrou náladu, větší sebevědomí, odvahu a psychickou sílu, nová přátelství,“ vyjmenovává. A co Tereze crossfit bere? „Často mi bere chmury, pochybnosti o sobě, pocity vlastní nedostatečnosti a slabosti. Domnívám se, že jistý podíl má také na úbytku zásob podkožního tuku (smích).“

Crossfit jako brutální cvičení?

Na začátku jsme zmínili skutečnost, že crossfit bývá širokou veřejností často vnímán jako „brutální cvičení“, kde se příliš nehledí na techniku a jede se na maximum bez toho, že by se kdovíjak hledělo na zdraví. Toto tvrzení Tereza vyvrací: „Myslím si, že crossfit je takový, jaký si ho člověk sám udělá. Pokud se rozhodnete jet tzv. ´na krev´ a dosahovat maximálních výsledků, vah, počtů opakování bez ohledu na své tělo, tak se to pochopitelně podepíše na vašem zdraví. Pokud ale naopak budete poslouchat své tělo, zaměříte se na správnou techniku a provedení, rozhodně můžete jen získat,“ vysvětluje a dodává: „Dlužno podotknout, že nejlepších výsledků nakonec stejně můžeme dosáhnout jen s dodržováním správné techniky provedení.“

Filozofie gymu a cvičence

Jaký je závěr? Ano, crossfit je “brutální cvičení“. Je náročný a může být extrémní. Má ale svá pravidla a techniku, která by se měla dodržovat: „Pokud tak učiníme, je to ta správná cesta pro naše tělo a nakonec nás dovede i k mnohem lepším výsledkům než při ´flákání správné techniky´,“ přikyvuje Tereza. Na stylu, jakým se crossfit cvičí, má svůj podíl dle jejího názoru i filozofie gymu, který daný cvičenec navštěvuje: „Crossfit je a měl by být založen mimo jiné na precizní technice jednotlivých cviků,“ dodává.

Zdroj:

www.pixabay.com

Soukromý archiv