Vzduch začíná vonět jarem a na každém krou potkáváme rozjásané obličeje plné optimismu. Sem tam se sice objeví nějaký mračící se protiva, záleží ale na tom, čeho si všímáme. Pokud se chcete pocvičit v tom, všímat si v životě těch lepších věcí, je dobré se na to nejprve pozitivně naladit. Ideálním prostředkem k tomu je aktivní pobyt, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel.

A není divu. Každý si totiž potřebuje čas od času „orazit“, což v pracovním a domácím prostředí někdy dost dobře nejde. Je vědecky dokázáno, že k tomu, aby si člověk užil pořádnou dovolenou, musí se vzdálit od místa, kde tráví své všední dny. Jedině tak totiž dokáže úplně „vypnout“ a plně zregenerovat tělo i mysl. Trendem, který v posledních letech této oblasti vládne, jsou aktivní pobyty s wellness.

Aktivní odpočinek

Možná, že vám slova „aktivní“ a „odpočinek“ nejdou tak úplně dohromady. Možná, že se v duchu ptáte, jak je vůbec možné sloučit tyto zdánlivě nesourodé pojmy do jednoho slovního spojení. Vždyť odpočinek je přeci opak aktivity. Nebo ne? Druhé je správně – ne. Dnes již rozhodně neplatí, že odpočívat musíte jen v posteli s knížkou, nebo s mísou popcornu u televize. Odpočívat se dá i aktivně a o tom, že to svědčí tělu i mysli, vypovídá ohromná poptávka po pobytech, které nabízejí aktivní wellness. V nich se snoubí pohybová aktivita, relaxace a většinou nádherné horské prostředí. Nejoblíbenějšími lokalitami bývají Krkonoše a Špindlerův mlýn, pak také Harrachov, Dolní Morava, Jánské Lázně, Slapy, apod. Možností je nespočet.

Fitness, nebo wellness?

Abychom se do těch pojmů nezamotali. Pořád se nám tu objevují dva termíny – „fitness“ a „wellness“. Podobně jako u slovního spojení „aktivní odpočinek“ se možná ptáte, jak spolu souvisí. Souvisí spolu hodně. V našem kontextu kombinace fitness a wellness totiž znamená synonymum aktivního odpočinku. V praxi to vypadá tak, že si na stránkách některé cestovní kanceláře vyberete fitness zaměření, které je vám blízké. V řadě případů vám atraktivní nabídku aktivního pobytu doporučí sám lektor hodin, které navštěvujete. Potom už se stačí jen rozhodnout, zaplatit a vyrazit.

Zumba, jóga, nebo pilates?

Je to jednoduché – při vlastním výběru je třeba se zaměřit na to, co vás baví. Nesejde na tom, zda se ve volném čase věnujete józe, pilatesu, nebo zumbě. Dokonce nevadí ani to, že nemáte žádnou oblíbenou pohybovou aktivitu. Existují i aktivní pobyty, které sestávají z široké palety možností různých moderních typů cvičení. Jedná se např. o deepwork, bodybalance, HIIT, tabata, bosu, jumping, apod. Takové pobyty představují všehochuť, z níž si vybere každý – dynamické lekce bývají většinou prokládány lekcemi pomalými, protahovacími, posilovacími, aby mezi jednotlivými styly panovala rovnováha, a také, aby si cvičenci mohli oddechnout.

Dva druhy pobytu

Od toho, jaké zaměření si zvolíte, se potom odvíjí i vlastní podoba samotného pobytu. Aktivní pobyty trvají většinou od pátku do neděle, přičemž v pátek bývá nástup kolem šesté hodiny večerní a v neděli bývá třeba pokoje vyklidit nejpozději do 12 hodin. Páteční program bývá v podobě 1 – 3 lekcí, neděle podobně. Co se týče soboty, tak zde záleží právě na tom, pro který typ pobytu se rozhodnete. V případě, že nejste skalními příznivci vyloženě jedné pohybové aktivity a zvolíte pestrý giga víkend, počítejte s tím, že si užijete spíše té aktivity než odpočinku.

Každý podle svého gusta

Ačkoliv pohyb sám o sobě je aktivním odpočinkem. Jedná se o to, že v takovém případě se většinou v sobotu začíná cvičit kolem 9 hodiny ranní (někdy i dříve) a končí se až ve večerních hodinách. Neděste se však dopředu – program je sice daný, ale na vás záleží, jaké lekce si vyberete. Kdyby se vám nechtělo, nemusíte navštívit žádnou z nich. To by ale byla trochu škoda, nebo ne? Na druhou stranu jsou i tací, kteří se „hecnou“ a zvládnou navštívit všechny lekce, které jsou během víkendu k mání.

Rodinná pohoda

Slovo rodina je zde míněno s jistou nadsázkou. Míníme tím atmosféru, která panuje na aktivních pobytech menšího charakteru. Zde se právě jedná o skupinku, která se pravidelně setkává na oblíbených lekcích a jednou za čas si se svým instruktorem někam vyjede. Případně se spojí dvě takové skupinky, s nimiž jedou dva oblíbení lektoři. Na takových pobytech zpravidla panuje intimnější a přátelská atmosféra, všichni se většinou znají a v horském prostředí si mohou svou oblíbenou fyzickou aktivitu vychutnat na plno a jinak.

Vyvážený program

V pátek a v neděli většinou bývá jedna lekce, v sobotu potom dvě – ráno a večer. A mezi tím máte právě čas na to oddávat se požitkům, které přináší wellness, nebo si udělat procházku po dané lokalitě. V ceně aktivních pobytů většinou bývají i poukazy na hotelové wellness, buď 1 ×, nebo 2 × dvě hodiny. Wellness zpravidla zahrnuje bazén s protiproudem, vířivku a různé druhy sauny – pára, finská, bylinková, apod. Za příplatek je rovněž možnost podstoupit masáže různého typu.

Dobře se cítit i vypadat

V konečném důsledku vůbec nezáleží na tom, jaké zaměření pobytu s vyberete. Záleží na tom, aby vás to bavilo, a abyste si u toho odpočinuli. Aktivní pobyty jsou jedinečné tím, že spojují dva životní aspekty, které jsou dnes velmi žádané – krásný vzhled a duševní pohodu. Pomyslně řečeno ze sebe při aktivním pobytu při fyzické aktivitě vypotíte duši, abyste ji potom ale při wellness procedurách a zdravotních procházkách zase harmonizovali, zklidnili a oblažili.

Příznivá cena

Pokud ještě váháte, tak vězte, že ceny takových pobytů bývají velmi příznivé. Za zhruba 2 500,- (s drobnými odchylkami, ceny se liší dle hotelu a sportovního zaměření) získáte krásný nocleh, několik hodin cvičení a polopenzi. Nejen, že načerpáte novou energii a budete se lépe cítit. To se totiž odrazí i na vašem vzhledu, takže budete i skvěle vypadat. A po čem většinou toužíme? Abychom se cítili dobře a abychom vypadali dobře. Aktivní wellness pobyty nám toto dokáží splnit.

Zdroj: Vlastní zkušenost

Fotografie: www.pixabay.com