Alkohol byl po velmi dlouhou dobu považován za naprostého likvidátora štíhlé linie. Možná se ale časy mění.

Pivní břicha, neovladatelná chuť na alkohol a následná žravka, nebo bezdůvodné přijímání zbytečně velkého množství kalorií ve sklenicích lahodných drinků. To všichni známe jako hlavní důvody toho, proč se nám nedaří zhubnout, ačkoli už konzumujeme prakticky výhradně jen saláty. Možná je ale načase začít bouchat šampaňské na oslavu, protože nová vědecká studie prokázala, že v některých případech může alkohol k hubnutí napomoci.

Studie z roku 2010 pocházející z archivů Institutu interní medicíny prokázala, že ženy, které vypijí deci až dvě alkoholu denně, mají menší tendence přibírat na váze. Znamená to jednoduše, že je lepší „trénovat“ organismus a jeho spalování alkoholu po malých dávkách denně, nežli svému tělu jednorázově napálit obrovské množství alkoholických drinků během víkendového mejdanu. S velkou a nárazovou náloží se totiž metabolismus vypořádává obtížněji.

12

Spalovací trénink trochu jinak

Díky tomu, že svému tělu pravidelně dopřáváte množství alkoholu k odbourání a spálení, si vlastně trénujete podle nové studie schopnosti svého metabolismu. V zásadě pak vaše tělo spaluje mnohem lépe a účinněji, nežli tělo abstinenta.

Přimeřená konzumace alkoholu by navíc měla podporovat a navyšovat hladinu HDL, tedy „hodného“ cholesterolu. Abyste se ale dobrali kýženého hubnoucího výsledku, vyvarujte se přece jen konzumace nefiltrovaných piv a sladkých a hutných míchaných drinků.

13

Prospěšné víno

Je známo, že bílé víno obsahuje méně karbohydrátů než víno červené. To červené ale nicméně obsahuje více antioxidantů. Podle výzkumu časopisu JNB reguluje kyselina elagová obsažená ve víně rozmístění a ukládání tuků v těle. To znamená, že červené víno může zpomalit tvorbu tukových buněk a jejich následné hromadění.

Vermuth a silnější vína mají méně kalorií a vyšší obsah alkoholu, jsou podle studie k hubnutí ještě vhodnější. Některé lehčí verze piv také neudělají tolik škody, a tvrdý alkohol v malém množství může rovněž splňovat kýžený účinek.

Pozor na nebezpečné pití

Zcela jiným případem je ale hubnutí způsobené nadměrnou konzumací a závislostí na alkoholu. Velké množství pravidelně konzumovaného alkoholu totiž vašemu tělu může dodat pocit, že je syté a nepotřebuje přijímat jídlo. Díky zvýšené tvorbě žaludečních kyselin můžete sice ztrácet na váze, ale vašemu zdraví to nikterak neprospěje.

14

Některé ženy si na tomto způsobu hubnutí vytvořily závislost. Tento typ anorexie skutečně spočívá výhradně v konzumaci alkoholu, který zahání pocit hladu. A kila jdou vesele dolů. Stejně jako jejich zdravotní stav.

Při konzumaci alkoholu myslete na to, že alkohol ve velké míře může způsobit cirhózu jater. A ta může být smrtelná. Takže si pamatujte, že sklenička denně bohatě stačí.

Foto: Unsplash/Patrick Schönpflin, Roberta Sorge, Adam Jaime