Na co si dávat pozor při letním rožnění, abyste nezklamali vybíravé jazýčky svých hostů a naservírovali jim šťavnaté kousky, na které do smrti nezapomenou.
Grilování vypadá opravdu jednoduše, když člověk sleduje někoho, kdo ví, co dělá. Naložit maso, hodit ho na rožeň, párkrát otočit a je to. Jednoduché? Jak se to vezme.
Správně maso ochutit není zas až taková legrace, jak by se mohlo zdát. S trochou umu zvládnete i z průměrného masa vyrobit gurmánský kousek, nad kterým se budou všichni olizovat. Špatnými přísadami ale vykouzlíte maximálně úšklebky. A až s pivem v ruce budete ohromovat kamarády nebo dívku vašich snů, snadno na rozžhavené steaky zapomenete. Místo pochoutky tak zbydou maximálně zčernalé kousky.
- Nejste trpěliví
Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší. Když budete do všeho hrrr, ničemu to nepomůže. Rozdělejte v klidu gril, a pokud moc žhne, nechte jej trochu vychladnout. Ugrilováním masa za pět minut možná někoho oslníte, ale nebude tak chutné, jako při pomalejším rožnění. Navíc ho budete muset co chvíli otáčet a dost reálně hrozí spálení. I po částečném vychladnutí s ničím nespěchejte. Hosti si raději počkají, než aby měli na talíři syrové kousky. Takže načepujte do ruky pivko a dělejte vše v klidném prázdninovém duchu.
- Studené kousky
Lepší než dávat studené maso přímo z ledničky na gril, je nechat ho trochu rozehřát. Mělo by se vytáhnout alespoň hodinu předtím, aby dosáhlo pokojové teploty.
- Příliš vysoký oheň
Příliš mnoho ohně škodí. Vysoké plameny se hodí na jiný druh masa, než ty nízké. Doporučujeme grilovat takto: kuřecí maso – nižší, ryby – střední a steaky – vysoké. Pokud budete péct všechno, můžete si aspoň etapy správně rozdělit podle vyhasínajících plamínků.
- Grilujete zeleninu přímo nad plameny
Zelenina jako lilek, chřest, paprika nebo houby by se neměla grilovat přímo nad ohněm. Skomírající, dohasínající plamínky jí namísto pořádné výhně dodají lehký kouřový nádech. A nezapomeňte ji sundat, dokud je její barva stále pestrá, ať není příliš vysušená!
- Moc koření
A znovu jsme u toho, že všeho moc škodí. Není dobré používat více než pět ingrediencí. Aby to nedopadlo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Koření pak naprosto zastíní chuť masa. To už si rovnou můžete dát jenom olej s trochou soli, pepře, BBQ omáčky, medem a bůhvíčím ještě.
- Dejte maso včas naložit
Pokud máte tu možnost, okořeňte maso už o den dříve, zabalte jej alobalem a dejte do ledničky. Všechny přísady se na něm tak krásně podepíšou a chuť nebude jen na povrchu, ale i uvnitř.
- Připékající se maso
Už jste někdy po pořádné grilovačce drhli připečený rošt? Spálíte u toho za celé léto sice pár kil, potrénujete svaly na ruce a nervy, ale každý se tomu vyhýbá obloukem. Taky nejedna houbička na nádobí u toho padla v boji o zářivé zítřky. Přilnavost zmírníte tím, když nejprve pomažete mřížku olejem a až poté na ni dáte maso. Umývaní zdar!
- Žádný tuk
Nebojte se pár kil navíc a při nakupování raději sáhněte po flákotě s trochou tuku. Nad rozžhavenými uhlíky krásně roztéká a dodává masu chuť.
- Nezapomeňte na dobrou omáčku!
Když se něco nepovede, spravte to omáčkou. Akorát ji udělejte hodně, aby v nejhorších případech zamaskovala váš nezdar. Tak hurá do toho a půl je hotovo.
Zdroj: www.modernman.com
Foto: Pexels