Robot, který za vás připraví vynikající večeři na úrovni Zdeňka Pohlreicha? Francouzská, italská, mexická nebo asijská kuchyně? Bez problému.

Do převzetí světa roboty máme ještě daleko a určitě se ho v nejbližších letech bát nemusíme. I přesto si přístroje postupně vyšlapávají cestičku do našich životů a usnadňují nám jeho zvyšující tempo. Život bez praček, myček, tiskáren, robotických vysavačů nebo aut už se představuje jen těžko. A kuchyňské spotřebiče jako mixér nebo trouba? Ty už budou za pár let za zenitem.

Svět totiž čeká taková malá „kuchyňská revoluce“. Nebaví vás vařit? Nejde vám to? Nemáte čas? Na všechny tyto otázky odpovídá s přehledem britská firma Moley. Ta nedávno zasáhla svět svým novým projektem – robotickou kuchyní. V pohodě se naučí jakýkoliv recept, uvaří a dokonce po sobě i uklidí! Precizně napodobuje pohyby šéfkuchařů a připravuje tak pestrou paletu všech jídel, na které si jen vzpomenete.

moley-robotics-robot-chef

Už nikdy nebudete muset v unaveném deliriu po práci připravovat večeři pro celou rodinu. Můžete si zvát návštěvy každý večer. Protože co je jednoduššího, než v klidu se připravit, vyparádit sebe i celý byt, koupit víno a ingredience a o nic jiného se nestarat? Navíc proměníte svoji jídelnu v gurmánskou restauraci těch nejvyšších standardů. S elegancí.

Problémem není ani přesné nastavení požadovaných kalorií. Můžete si tak snadněji připravovat zdravá jídla a hlídat svou váhu a štíhlou linii. Třeba tím, že si raw, vege, vegan oběd nebo jenom s minimem tuků necháte připravit ráno do práce a nemusíte polední pauzu strávit běháním po fast foodech. Vaření už snad ani nemůže být jednodušší.

Robot funguje jako technická databáze zvolených kuchařů. Momentálně jsou na prototyp nahrány pouze dovednosti Tima Andersona, výherce titulu BBC Master Chef.  Přístroj na něj byl během vaření všech receptů připevněn a zaznamenával každý nepatrný pohyb. Ten je pak schopný provádět i bez lidského článku.

V následujících dvou letech se chce firma soustředit na další vývoj a testování, než poprvé vstoupí na trh. Zkrátka chce mít všechno tip ťop. Perfektně sestavený přístroj a maximálně spokojené zákazníky. Revoluce tedy ještě chvilku potrvá, ale je jasné, že za pár let je tady. A určitě se máme na co těšit.

robotchef7

Foto: zbrella.com, thefoodrush.com