Svatý Martin nejenže přijíždí na bílém koni a měl by s sebou přinášet sníh, on ještě ke všemu přináší Svatomartinské víno! A na to je na rozdíl od sněhu celkem spoleh.

Dnes, tedy v pátek 11. listopadu přinese v přeneseném slova smyslu svatý Martin letošní mladá vína na pulty vinoték a do regálů supermarketů a hypermarketů. Nadprůměrně teplý podzim podle odborníků zajistil vína svěží a výrazně aromatická. Milovníci se tak podle všeho mohou těšit na jeden z nejlepších ročníků za poslední léta.

Letošní Svatomartinské tak bude zřejmě patřit k jedněm z těch lepších vín, která si budeme moci o letošním podzimu dopřát. „Tento rok byl k vinařům přívětivý a hrozny se sklízely v dobrých podmínkách. Některé odrůdy Svatomartinských vín tak budou dosahovat parametrů vín přívlastkových,“ popisuje letošní úrodu provozní ředitel Vinařství Mutěnice Václav Rusnok.

august_moravsky-muskat

Jedním dechem také dodává, že vinaři jsou spokojeni i s množstvím kyselin, tudíž Svatomartinská vína nebylo zapotřebí dokyselovat či odkyselovat. „Vína budou mít příjemné aroma, jemný buket a u červeného si zákazník jistě všimne plnější barvy,“ říká Václav Rusnok.

Více než půl milionu lahví vína pro Česko

Letos se do českých supermarketů a hypermarketů dostane více než půl milionu lahví Svatomartinského vína. O produkci téměř půl milionu lahví se postarají právě Vinařství Mutěnice a vinařství Neoklas se značkami Sovín a a Augustiniánský sklep, čímž se letos stanou největším prodejcem Svatomartinského vína na českém trhu.

august_svatovavrinecke-rose

Svatomartinské víno patří mezi mladá vína, která zrají pouze po dobu několika týdnů. I přes krátkou dobu zrání mají tato vína svůj osobitý svěží a ovocitý charakter. První ochutnávky mladých vín se už tradičně rozlévají na svátek Martina, který připadá na 11. listopadu.

Svatomartinským vínem se ale nemůže stát každé mladé víno. Každé víno, které aspiruje na označení Svatomartinské, musí nejprve projít odborným přezkoumáním a schválením vinařskou komisí. Letos se například titul Svatomartinského vína uděloval na zámku Valtice.

sovin_modry-portugal

Z oblasti slunného Slovácka, kde sídlí vinařství Neoklas a vinařství Mutěnice, poputují na stůl Muškát moravský, Veltlínské červené rané, Svatovavřinecké, Modrý Portugal Zweigeltrebe Rosé, Modrý Portugal a Müller Thurgau a Svatovavřinecké rosé.

Svatomartinské je tradiční záležitost

Je totiž spojeno s tradicí svatomartinských hodů. Podle starých zvyklostí by totiž měl po 12. listopadu následovat čtyřicetidenní půst, díky němuž je tím pádem svátek svatého Martina dobrou příležitostí k pořádnému hodokvasu. Už tedy chápete význam slavnostně podávané svatomartinské husy?

Ke Svatomartinskému si ale nemusíte dávat vždy jen husu. Na vinětách vín Vinařství Mutěnice a vinařství Neoklas můžete najít doporučené pokrmy, s nimiž je vhodné tato mladá vína kombinovat.

mutenice_zweigeltrebe-rose