Když se Halloween zvrtne v teror nevyzpytatelných klaunů.

První zprávy o děsivých klaunech k nám z Ameriky dorazily během srpna. Když v Jižní Karolíně lákali děti za úplatu do lesa, ještě jsme se smáli a tetelili v bezpečí vzdálených domovů. Blíží se přece Halloween, tak co na tom, říkali si jedni, zatímco druzí ozbrojovali domy a upozorňovali, že zastrašovat malé naivní děti není normální. Vlna „klaunismu“ ale nezůstala jen u východního pobřeží, rozrostla se postupně i k nám do Evropy a přitvrdila na intenzitě.

Komický vzhled klauna nás měl v začátcích pouze bavit. Přehršel barev, roztodivná paruka, nadměrné oblečení a tuny make-upu, rozzářily při troše snahy každého škarohlída. Je na nich však něco, co současně děsí. Kdo se za pečlivou maskou vlastně skrývá? Samozřejmě, jde udělat i hezkého, veselého klauna. Ale osobně se nedivím, že to dopracovali až na obsazení v hororech a podobných psycho filmech.

maxresdefault-1

To, že děsiví klauni vystoupí i do ulic a stanou se zástěrkou pro delikventní mládež, čekal málokdo. Od přidušené ženy, která si zašla ve dvě ráno zakouřit, po případy, které skončily v nemocnici. Ve Švédsku na útok rozbitou skleněnou lahví reagovali založením facebookové stránky, která ohlašuje jejich výskyt, a sousedé se dokonce domlouvají na nočních hlídkách svých sousedství.

Postavou hororu na vlastní kůži

Při pozorování videa, kdy klaun obchází ve dvě hodiny ráno rodinný domek a snaží se s nožem v ruce proniknout dovnitř, běhá mráz po zádech. Člověk si vzpomene na záběry z Paranormal aktivity a přemýšlí, co by v dané situaci vlastně sám dělal. A hlavně: „Co kdyby zapomněl některé dveře zavřít, a klaun ho tak překvapil třeba ve sprše?“ Nebohý osmiletý chlapec z Norska zažil něco podobného na vlastní kůži. V domnění, že vpouští matku do bytu, dostal dovnitř vychytralého převlečeného vetřelce. V úprku před hororovým zjevem vyskočil z okna a skončil v nemocnici. Podobný případ zaznamenalo před několika dny také Německo.

Kde jsou nějaké hranice? A co s tím, když ani policisté si neví rady? Těžko na dálku odlišit, zda klauni svírají v ruce jen obyčejnou atrapu, nebo skutečný vybroušený nuž, sekeru, mačetu nebo něco podobného. A asi málokdo by v nočním šeru zachoval chladnou hlavu a šel klidně dál. Teda nejspíše nikdo, pokud neovládáte bojové umění, kterým svému útočníkovi nezpůsobíte nepřiměřenou újmu. A právě tady leží také kámen úrazu. Jak se v tomto případě bránit, abychom sami neskončili ve vězení?

Konec veškeré srandy

Jednoznačnou odpověď policie nenabízí. „Jestli je obrana přiměřená, to je otázkou dalšího vyšetřování. Za normálních okolností by se rozběhlo vyšetřování za těžké ublížení na zdraví,“ varují na Idnes.cz vystrašené obyvatele. Zároveň však ve městech zvyšují množství hlídek a radí, ať na letošní Halloween necháte kostým klauna raději ležet ve skříni. Nejenom, že za šíření strachu byste mohli strávit zbytek noci ve vězení, ale taky vás může postihnout zloba a nepřiměřená reakce ostatních.

killer-clown-craze-manchester

Pohnutky lidí, kteří tohle dělají, jsou však nepochopitelné. Každý vtípek má své hranice a přestává být vtipný, když už se nikdo v okolí nesměje. Nebo jsou kostýmy, tuna make-upu a blížící se Halloween jen záminkou, jak popustit uzdu skryté násilné povaze? Přiklonila bych se raději k této možnosti a s radostí všem vtipálkům připla nálepku „společensky nebezpečných“.

Foto: Youtube, independent.co.uk