S každodenní běžností připojovat se k internetu přicházejí samozřejmě i úskalí, která jsou s používáním internetového připojení spojená. Nejde jen o nebezpečí anonymity, ale také o to, kolik času brouzdáním po internetu a speciálně sociálních sítích „zabijeme“.

Jakkoli může být Facebook nebo Twitter cennou studnicí kontaktů a informací, v přemíře času stráveném zíráním na monitor počítače nebo telefonní displej přerůstají všechny sociální sítě v neúnavné žrouty času. Pokud strávíte na sociálních sítích více než tři hodiny denně, už si zahráváte. Ruku na srdce, nedaly by se ty tři hodiny využít smysluplněji?

Facebook 01

Offline strasti

Skutečný problém nastává, pokud už nejste schopni bez připojení k internetu prakticky existovat. Asi všichni známe výjev, v němž pospolu sedí skupinka lidí nebo pár v restauraci a místo živé konverzace jsou zahledění každý do svého smartphonu. A to je právě to, co si málokdo z nás uvědomuje.

Naše internetové profily hýří pestrostí, ukazujeme na nich svůj ideální život, vždyť i v té restauraci si vyfotíme krásné a chutné jídlo a spokojeného partnera. Co na tom, že jsme spolu za celý večer prohodili sotva pár slov – a ta se ještě týkala zapózování na fotku. Kdybychom ale přenesli na sociální sítě náš reálný život, možná by nám bylo do pláče. Nejlepší kamarád? Telefon s připojením.

facebook 03

Pokud už předem myslíte na to, co si uveřejníte na svém online profilu i ve chvíli, kdy si užíváte reálnou situaci, je něco opravdu špatně. A také je špatně, pokud ve zvýšené míře začnete zaznamenávat reakce okolí typu „komu zase píšeš?“ nebo „už jsi zase na netu?“

A co takhle nahlížení na lidi podle toho, jestli si vás přidali nebo nepřidali mezi facebookové přátele? Převyšuje virtuální svět a virtuální přátelství vaše reálné vztahy? A cítíte se rozmrzelí, když vás známý pozapomene označit na fotkách ze včerejší párty? Pak možná sociální sítě „žerete“ víc, než by bylo zdrávo.

Internet zabírá čas pro reálný život

Pro to, abyste se zamysleli nad tím, kolik trávíte na sociálních sítích času, si zkuste položit ještě následující otázky. Co zkontroluji jako první hned po nastartování počítače? Jak nejdéle jsem byl v poslední době odpojen od sociální sítě? Jak často si aktualizuji profil? Jak často přidávám nové fotografie a příspěvky?

ilustrák 05

Na základě vašich odpovědí na výše formulované otázky byste si měli být schopni udělat alespoň hrubou představu o používání sociálních sítí. Je samozřejmě něco jiného, pokud využíváte sociální sítě k propagaci vaší firmy nebo pracovních účelů – u mnohých lidí je dnes právě propagace náplní jejich zaměstnání.

Sociální sítě mohou být i užitečné, o tom rozhodně není pochyb. Jsou zdrojem kontaktů, informací i zábavy. Ale, jak už to tak bývá, všeho moc škodí a pro internet to prostě platí dvojnásob. Jak to máte se sociálními sítěmi vy?

Foto: Pexels