V Praze se odehraje už třetí ročník designové přehlídky Prague Design Week, na němž se představí více než 90 tuzemských i zahraničních designérů.

Přehlídka nabídne návštěvníkům aktuální tvorbu a proces vzniku velké řady kreativních umělců, návrhářů, řemeslníků nebo třeba studentů designu. Organizátoři přehlídky kladou důraz zejména na to, jak šperky, móda, nábytek nebo další užitné předměty vznikají.

Kromě prodejní výstavy se mohou zájemci těšit na přehlídku krátkých videí s návrháři nebo třeba na přednášky designérů, studií nebo celých firem. Velkolepě pojatý Prague Design Week bude trvat od pondělí do neděle prvního květnového týdne v prostorách Kafkova domu u Staroměstského náměstí.

model-849762_1920

Na jednotlivých workshopech si navíc zájemci budou moci sami vyzkoušet výrobu některých artefaktů, například dřevěných mís, které vyrábí soustruženám Jiří Chmelař, nebo výzdobu klobouků, které jsou inspirovány 20. léty značky La Modista.

Přehlídka tvorby českých a zahraničních designérů představí množství objektů od designových držáků na bicykly či netradičních jógových míčů až po futuristické vodní dýmky. Kromě držáků na kola ale také uvádí i kola – značku Urbane, která prodává a na míru upravuje japonská městská jízdní kola Tokyo Bike.

O tom, že design se netýká jen módy či nábytku, svědčí také značka Sexy Fusion, která vytváří reprosoustavy spojující vysokou kvalitu zvuku s výtvarně pojatými panely reprobeden. České tvůrčí studio Bété, které se věnuje produktovému designu, speciálně automobilům, představí svou novou linii Oblique zastoupenou minimalistickou černou mísou vyrobenou z karbonového vlákna.

necklace-428576_1920

Druhý ročník projektu Fashion.stl ukáže módu vznikající 3D tiskem. Propojení módy a převratných možností trojrozměrného tisku není úplná novinka, ve světě už nějakou dobu funguje, v Česku ale příliš známé není. Šperky a módní doplňky vyrobené z betonu již designové přehlídky představily, Prague Design Week ukazuje betonové lustry od Martina Babice.

Kateřina Brůhová představuje nábytek vyrobený ze starého papíru tak, že evokuje strukturu dřeva i s letokruhy. Své místo na přehlídce mají i produkty šetrné k přírodě, které loni slavily velký úspěch. Letos to jsou třeba tašky Uashmana z pratelného papíru. Vzniká přidáním latexu do papírové hmoty. Big Wood Organic vyznávající styl steampunk vytváří dřevěné USB klíče či šperky.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay