GAPS dieta je dalším ze stravovacích návyků, které ovlivňují spíše než stravování celkový životní styl. Pojďme si říct, co přesně tato dieta obnáší.

GAPS dieta je zkratkou anglických slov Gut and Psychology Syndrome, a vychází z předpokladu, že bakterie žijící ve střevní mikroflóře a celkový stav této mikroflóry mají významný vliv na lidské zažívání, ale hlavně na lidskou psychiku.

Podle filozofie tohoto životního a stravovacího stylu je tedy zdravý zažívací systém klíčový pro zdraví celého organismu. Dieta vynechává všechny obiloviny, rafinované tuky a laktózy a naopak preferuje nasycené tuky obsažené například v kvalitním másle, sádle a kokosovém oleji.

Strava podle GAPS diety je bohatá na kvalitní maso, oleje a semínka, neboť tyto suroviny jsou vnímány jako prospěšné. Při přípravě potravin se klade důraz na úpravy, které nepřitěžují střevům, úprava se tedy navrací ke kvašení a nakládání. Základem GAPS diety by měl být poctivý a kvalitní masový vývar.

Vývar jako základ

Kolem masového vývaru se toho u této diety točí opravdu hodně. Mezi nejvýznamnější prospěšné působení vývaru na náš organismus patří bezpochyby hojení takzvaných „děravých střev,“ s nímž se potýká většina GAPS pacientů. Zkrátka a dobře, jak už bylo řečeno, zdravá střeva jsou podle následovníků GAPS diety klíčová pro zdraví celého organismu. Od nemocných střev se tak může odvíjet celá řada dalších zdravotních problémů.

gaps 02

Masový vývar napomáhá našemu tělu také redukovat potravinové intolerance a nejrůznější alergie, podle některých je vývar prospěšný také pro správné fungování kloubů, pro podporu imunitního systému nebo snižování výskytu zánětů. Pozitivních účinků je samozřejmě mnohem více, například detoxikování jater, zlepšení kvality spánku nebo redukce celulitidy. Za těmito účinky stojí účinná kombinace aminokyselin, kolagenu a minerálů, které naše tělo dokáže rychle a bez obtíží vstřebat.

GAPS dieta jako lék na autismus?

V souvislosti s GAPS dietou můžeme velmi často narazit na spojitost s autismem nebo třeba Crohnovou chorobou. Speciální stravovací návyky následují lidé s pervazivními vývojovými poruchami, na internetu je k vidění opravdu velké množství blogů, na nichž rozliční pisatelé svěřují své problémy a pokroky. Jakkoli se může zjednodušeně pojídání vývaru v souvislosti s léčbou autismu jevit absurdně, veškerá absurdita musí jít stranou, pokud postupy skutečně zabírají.

Rovněž existuje mnoho dalších chorob a nemocí, které byly touto dietou pozitivně ovlivněny, jmenujme například cukrovku, epilepsii, ulcerózní kolitídu nebo chronické průjmy a zácpy.

gaps 03

Jak na GAPS přejít?

Přechod z běžného konzumního stravování na GAPS dietu je v první řadě maximálně individuální. V tomto případě totiž obzvlášť platí, že fungování každého organismu je odlišné a je tak třeba brát maximální ohled na signály, které vám tělo v průběhu přechodu na GAPS dietu bude vysílat.

Není vhodné odebrat z jídelníčku všechny nevhodné potraviny takřka ze dne na den, mnohem lepší a osvědčenější je pozvolný postup. Hned z počátku je dobré začít pozvolna vylučovat z běžné stravy mléčné výrobky a potraviny obsahující lepek. V této fázi může přijít první krize a v případě problémů se doporučuje setrvat na aktuálním „levelu“, dokud se organismus se změnami přirozeně nevypořádá.

Poté můžete zkoušet do jídelníčku postupně zařazovat GAPS jídla a zkoumat, nakolik je k nim váš organismus tolerantní. Většina GAPS pacientů dobře snáší například kysané zelí, horší je to ale s fermentovanými mléčnými kulturami. Požívání kefíru nebo domácího jogurtu může spustit čištění organismu, které má nežádoucí vedlejší příznaky.

gaps 07

Z těla se začnou uvolňovat špatné bakterie a tento proces čištění může být provázen bolestmi hlavy, zácpou, průjmem nebo bolením břicha, teplotou či nechutenstvím. Je opravdu doporučováno držet se signálů vlastního těla a postupně nahrazovat a omezovat rafinované cukry a lepek. Ve chvíli, kdy nebudete pociťovat žádnou intoleranci na fermentované potraviny, můžete směle přejít na plnou verzi GAPS diety.

GAPS recepty

Masové kuličky s červenou řepou

Masové kuličky lze podávat s mrkvovo-cuketovou nebo květákovou kaší a nebo pečenou zeleninou. Velmi chutné jsou ale i samotné, například ke svačině nebo na cesty a na výlety.

gaps 05

Ingredience:

  • 400-500 gramů mletého masa (v tomto receptu je použito vepřové)
  • 1 větší červenou řepu
  • sůl, pepř
  • 1-2 lžíce tuku (sádlo nebo kachní tuk)

Mleté maso dáme do misky, osolíme a opepříme.

Červenou řepu oloupeme, nastrouháme ji nahrubo a vmícháme do mletého masa. Směs pořádně promícháme, aby se řepa s masem důkladně propojila. Rukama pak vytváříme kuličky, které vkládáme do pečící misky.

Kuličky polijeme tukem a dáme zapéct do trouby předehřáté na 170 stupňů. Pečeme asi 30 minut.

GAPS sekaná

gaps 06

Ingredience:

  • 1 kg mletého masa
  • 1 středně velká cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 4 středně velké mrkve
  • Sůl, pepř a trochu celého kmínu, asi tak 1 lžička
  • 2 lžíce sádla nebo ghee
  • 1 naběračka vývaru

Mleté maso vložíme do mísy, osolíme a opepříme. Oloupeme mrkev a nastrouháme ji na hrubém struhadle. Na jemné proužky nakrájíme cibuli a česnek a vše přidáme do masa a pořádně (nejlépe rukama) prohněteme, aby se všechny ingredience spojily.

Rukama uplácáme sekanou do tvaru šišky nebo do libovolného tvaru, v němž ji chceme péct. Pečící misku nebo pekáček vymažeme sádlem, vložíme do něj sekanou, posypeme kmínem a polijeme zbytkem sádla. Nakonec zalijeme vývarem, v němž se sekaná bude péct.

Sekanou pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 stupňů na 60-80 minut, záleží jak je sekaná vysoká. Chceme, aby byla pěkně propečená, ale ne vysušená.

Sekaná je výborná s mrkvovo-celerovou kaší a s kysaným zelím.

Zdroj: Živá strava

Foto: Živá strava, Pixabay