To, co během dne jíme, ovlivňuje jak naši náladu, tak množství energie, které máme. Co bychom měli jíst, abychom se cítili fit a ve formě?

Současná doba přeje zaměření se na správné stravování a dnešní společnost už tuší, že ne všechno, co si můžeme běžně koupit v obchodech, je dobré pro naše zdraví. Některé potraviny nám pomohou cítit se dobře, dodají nám energii a mimo jiné nám mohou pomoct udržet déle pozornost a zlepšit třeba fyzickou kondici.

Některé suroviny můžeme považovat za plnohodnotné jídlo, jiné jsou vhodnější pro zahnání akutní chuti na mlsání. Které pochutiny a potraviny si tak můžeme beze strachu dát?

1. Pistáciové oříšky

Pistáciové oříšky jsou bohaté na vlákninu a komplexní karbohydráty, a dokáží velmi dobře zasytit. Stejně jako ostatní oříšky jsou bohaté na vitamín B6, který je klíčový pro tvorbu bílých krvinek, jež podporují fungování imunity, syntézu neurotransmiterů a aminokyselin a přeměnu cukrů v energii.

pistachio-428544_1920

2. Losos

Ať už čerstvý, v plechovce, balený nebo uzený, losos se prostě počítá. Způsobů, jak si připravit a vychutnat lososa, je spousta. Lososí maso má delikátní chuť a je bohaté na vitamín B12, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek. Také podporuje energii metabolismu pro udržení hemoglobinu k podpoře přenosu kyslíku.

08

3. Chia semínka

Kdybychom to měli porovnat, chia semínka obsahují více vlákniny než len, a v břiše absorbují vodu a zvětší svůj objem. Díky nabobtnání tak chia semínka dodají pocit zasycení, který vydrží déle než u jiných potravin. Semínka můžete přidávat do jogurtu, smoothies, ovesné kaše nebo do domácích granolových tyčinek.

spoon-1112987_1920

4. Voda

I když voda nepatří mezi jídlo, je velmi důležitá pro pocit sytosti a dodání energie během dne. Podle nutričních expertů je voda nezbytná pro správný chod metabolismu a pití dostatečného množství vody napomáhá transportu živin do buněk v celém těle.

water-1632785_1280

5. Fazole

Fazole jsou bohaté na vlákninu, obecně potraviny, které obsahují velké množství vlákniny, se tráví pomaleji a tím pádem vám díky pomalému uvolňování cukrů vydrží dodávat energii déle. Fazole mají nízký glykemický index, čímž zabraňují prudkému vzrůstu hladiny inzulinu.

bean-1511858_1920

6. Jerky

Konzumace sušeného masa je skvělý způsob k získání bílkovin, stejně jako dalších vitamínů a minerálů. Mnoho nutričních specialistů zjistilo, že odpolední svačina složená z bílkovinné bomby v podobě jerků vám může dodat energii a zlepšit celkovou náladu. Díky regulaci krevního cukru vám bílkoviny mohou zabránit v pocitech hladu, úzkosti nebo deprese.

A navíc potraviny bohaté na bílkoviny napomáhají prevenci slabých a padajících vlasů.

jerky-248017_1920

7. Řecký jogurt

Také řecký jogurt je bohatý na bílkoviny, které vás zasytí a dobijí vaše tělo energií. Bílkoviny jsou důležitou součástí každé buňky v těle. Konzumování nedostatečného množství bílkovin ale může být příčinou tloustnutí. Skvělým způsobem, jak začít každý den s dostatečným množstvím proteinů, je si dát vyváženou a kvalitní snídani bohatou na tyto látky.

09

Foto: Pixabay, Unsplash/Monstro Estudio, Sambazon