belize

Pokud patříte mezi lidi, co rádi cestují, určitě víte, že snad každá země na světě má něco do sebe. Některé destinace se však z finančních důvodů často opomíjí, takže se o nich ani příliš nemluví. Jednou z těchto zemí je Belize. Přitom se jedná o učiněný podmořský i pozemský ráj.

Hlavní město založeno až ve 20. století

Belize je poměrně malý stát, který se nachází na východním pobřeží Střední Ameriky. Na severozápadě hraničí s Mexikem, zatímco na jihu a na západě sousedí s Guatemalou. Belize je jedním ze států, jejichž formální hlavou je britský panovník. Ve skutečnosti však vládne parlament a vláda v čele s premiérem. Co se rozlohy týká, patří Belize k menším státům a s rozlohou 22 966 kilometrů čtverečních patří Belize 146. místo na světě. Do počtu obyvatel je Belize ještě větším trpaslíkem, kdy mu s přibližně 300 tisíci obyvateli patří 181.příčka.belize

Hlavní město se jmenuje Belmopan, což je umělá složenina ze slov Belize a Mopan (Mopan je místní řeka). V Belmopanu žije přibližně patnáct tisíc obyvatel. Historie Belmopanu není příliš dlouhá, protože v roce 1961 zničil hurikán Hattie tehdejší hlavní město Belize City a vláda nechala postavit nové hlavní město v geografickém středu země. Do Belmopanu byly přestěhovány veškeré úřady.pláž belize

Úředním jazykem v Belize je angličtina, ale setkat se zde velmi často můžete i se španělštinou, belizskou kreolštinou, mayskými jazyky či garifunou. Země získala nezávislost 21. září 1981, ale i nadále v Belize zůstaly britské ozbrojené síly, které měly nově vzniklý stát ochránit před invazí ze strany Guatemaly. Ta totiž nový stát uznala teprve v roce 1991 – do té doby formálně považovala Belize za své území.

Oblíbené je potápění či návštěva památek

Velice atraktivní je pro turisty fakt, že Belize omývá Karibské moře. Jedná se tedy o vynikající dovolenkovou destinaci. Největší turistickou atrakcí země je potápění s výstrojí i bez ní. U belizského pobřeží leží druhý největší korálový systém ostrovů na celém světě. Ovšem nejen z potápěčského hlediska je Belize zajímavou zemí. Místo potápění se můžete vydat do zdejších deštných pralesů, kde se můžete setkat s jaguáry, opicemi či krokodýly.belise

Hluboko v džungli se navíc schovává jedno z nejzajímavějších míst k objevování mayské kultury. Region Cayo totiž byl svého času střediskem nesmírně rozsáhlé mayské říše. Právě zde najdete celou řadu míst, které jsou opředeny mayskými dějinami. Velmi oblíbeným místem je Xunantunich, což je veliký obřadní prostor.mayské památky

Při návštěvě starobylých ruin se můžete mezi svatyněmi volně procházet nebo po nich klidně můžete i šplhat. Při návštěvě Belize byste si určitě neměli nechat utéct největší pyramidu El Castillo, na jejíž západní straně se nachází působivé hieroglyfy.

Zajímavé atrakce Belize

Při průzkumu džungle je vhodné navštívit koruny stromů. Nedaleko bariérového útesu se nachází resort nazvaný Jaguar Paw (Jaguáří tlapa), kde se provozuje aktivita zip-lining. Při této činnosti jsou zájemci pomocí karabiny a bezpečnostní výstroje zavěšeni na provazu a kloužou dolů z platforem. Nejvyšší platforma se přitom nachází ve výšce 26 metrů a nejdelší lanová trasa měří více než 90 metrů. Ovšem v případě zájmu je nutno si rezervovat místo dostatečně dopředu, protože o atrakci je samozřejmě poměrně velký zájem.

jeskyně v belize

Dalším velkým lákadlem je Cave Tube. Jde o velmi zajímavé dobrodružství, kdy se na plavidlech vydáte po řece až do jeskynního systému. Aby se nikdo nezatoulal, musí se každý držet plovoucí pneumatiky svého souseda. Cesta do první jeskyně sice plyne poměrně klidně, ovšem uvnitř se tempo patřičně zrychlí. Celý výlet trvá přibližně hodinu a zájemci během tohoto času navštíví pět různých jeskynních systémů, kde se nachází krásné stalaktity a stalagmity.

Kromě obdivovatelů přírodních krás se však Belize proslavilo také jako jeden z daňových rájů. Turisticky atraktivní jsou hlavně ostrovy a korálové útesy při pobřeží. Příjmy z turismu tvoří poměrně velkou část celkového státního hrubého domácího produktu. Obyvatelé země se zdržují hlavně v pobřežních oblastech. Obyvatelstvo tvoří potomci afrických otroků, Mayů, evropských osadníků a míšenců těchto skupin.

Zdroj Foto: Kent Wang, dronepicr, satanoid, Willamor Media, cjuneau from Ottawa – Wikimedie Commons, flicker.com