Slovo dalo slovo a Britové se s možná původně zamýšlenou velkou pompou rozhodli dát své definitivní sbohem Evropské unii. Kdo bude litovat víc?

Z původně poměrně nevýrazného nápadu se v uplynulých týdnech stalo velmi žhavé téma – a mimořádně nebylo probíráno jen u hospodských stolů. Kdyby totiž zůstalo jen u hospod, bylo by i samotné Česko už několikrát „venku“. Nicméně Britové svůj úmysl, zdá se, minulý týden úspěšně dotáhli. Blahopřejme jim.

Jenže máme vůbec k čemu? V britském případě platí více než v jakémkoli jiném to, že referendum jako rozhodovací prostředek v ohledech budoucnosti státu nemusí být vždy prospěšným postupem. Jak se totiž dá vysvětlit fakt, že o vystoupení z Evropské unie hlasovali lidé s pramalými zkušenostmi a vědomostmi o této mezinárodní struktuře?

A že Britové hlasovali spíše intuitivně a srdcem nežli pečlivě zváženými pro a proti svědčí také výsledky analýz společnosti Google, která v Británii zaznamenala zvýšené vyhledávání hesel spojených s vystoupením z Evropské unie až po samotném hlasování. To se jeví jako velmi kvalitní průběh: Nejdříve odhlasujeme, a až bude rozhodnuto, podíváme se na možné následky.

Referendum k smíchu?

Slavný Brexit zamával celou Evropou. Zatím možná spíše psychicky v rámci duševní pohody politiků a mírného znepokojení řadových občanů, kteří se prozatím mohou těšit z poklesu libry. Je otázkou, v jakém rozsahu ale Brexit evropským společenstvím ještě zamává a nakolik bude schopná evropská ekonomika bez dopadů fungovat bez tak velkého aktéra, jakým Velká Británie bezpochyby byla.

eu-1473823_1920

K smíchu je ale opravdu samotné referendum. Možná, že bychom mohli do budoucna referendum využívat například v otázce toho, jestli kuřákům dovolíme kouřit v restauracích či nikoliv nebo jestli mají mít pejskové při procházkách v parcích s páníčky náhubek. Protože ať se odhlasuje jakkoli, nebude to mít až takový vliv. Ovšem nechat rozhodovat o budoucnosti státu masy lidí, které samy o dané problematice vědí jen velmi málo, je takřka sebevražda.

Už nyní prosakují informace, podle nichž si Británie tak úplně nepolepší. Podle informací serveru Novinky.cz, které zveřejnily vyjádření britského ministra financí George Osborna, budou Britové kvůli Brexitu chudší. Země sice odchod z Evropské unie plánovala a připravovala se tak na jeho případné dopady, nicméně je zjevné, že mnoho Britů, kteří v referendu hlasovali pro odstoupení, bude ještě překvapeno.

Vtipný double Brexit

Kdo chce kam, pomozme mu tam. A Britové kromě radikálního řezu Evropany v uplynulých dnech také pobavili. Evidentně svůj odchod z Evropské unie vzali z „gruntu“. A tak se může Evropa vesele bavit jejich porážkou, kterou jim na evropském fotbalovém mistrovství uštědřil islandský tým. Internetem se už šíří vtipné ilustrace a hlášky na téma britského odchodu z Evropy, který se Britům zcela jedinečně podařilo realizovat hned dvakrát.

brexit-1477302_1280

I když je poměrně zřejmé, že ten druhý – fotbalový Brexit – Britové neplánovali, má osud britského fotbalového týmu jistou symboliku, která dokresluje současné dění. A my můžeme Britům prozatím alespoň poděkovat za vtipný double kousek, který se jim povedl. Než to na nás třeba začne dopadat.

Foto: Pixabay