Je lepší červené? Nebo bílé? Z čeho se dělá rosé? A jaké víno chutná Čechům úplně nejvíce? Na tyto i další otázky pro vás máme odpověď v našem novém seriálu.

Léto se nám už dávno přehouplo v podzim, halloweenské svátky jsou také za námi, Svatomartinská vína jsou dávno okoštována a do našich domovů se pomalu vkrádá vánoční nálada a adventní čas. Čekání na Ježíška si tak můžeme zpříjemnit povídání o moravském víně a o Češích, kteří jej rádi pijí.

Podle statistik Českého statistického úřadu vypije průměrný Čech za rok přibližně 20 litrů vína, evropský průměr je ještě o něco vyšší, jedná se o 36 litrů vína ročně na osobu. Od té doby se ale dle předpokladů spotřeba ještě o něco zvedla. To je docela slušný konzumace alkoholu, nemyslíte? A když k tomu připočteme nějaké to pivo a tvrdý alkohol, rázem se dostáváme v žebříčku ještě o něco výš.

Bílé nebo červené?

Pojďme se na Čechy a víno ale podívat podrobněji. Jak jsou na tom ale Češi s konzumací vína? Mají raději červené nebo bílé víno? „Barva vína je v podstatě módní záležitost,“ říká ředitel společnosti Vinařství Mutěnice Václav Rusnok a dodává, že Češi mění své preference zhruba po deseti až dvaceti letech. „Momentálně je u českých konzumentů populárnější bílé víno,“ dodává.

04

Češi ale podle Václava Rusnoka nebyli vždy tak vyhranění. Hned po revoluci, kdy se na českém trhu začaly objevovat novinky ze zahraničí, měli čeští spotřebitelé chuť i odvahu experimentovat. „Lidé tehdy hodně zkoušeli vína z Jižní a Severní Ameriky, JAR, Austrálie, Nového Zélandu, neboli tedy vína z Nového světa, kde nemá vinařství zase až tak dlouhou tradici,“ vysvětluje ředitel Rusnok, který je sám vinařským odborníkem na slovo vzatým.

Češi zatím preferují bílé

Po porevoluční oblibě zahraničních exotických vín se ale Češi ustálili a vracejí se k tradiční moravské produkci. „Morava zase začíná být populární,“ konstatuje Václav Rusnok s tím, že zastává názor, že lidé mohou experimentovat, ale s postupem času se vrátí k ověřeným zdrojům.

Takže pokud během svého života konzumujete určité potraviny a pijete určité druhy vína, je pravděpodobné, že budete mít sklon se k těmto svým návykům opětovně navracet. Je tak docela dobře možné, že v průběhu následujících let se Češi přikloní zpět k moravskému vínu a na zahraniční experimenty zapomenou.

Specifickým odvětvím je konzumace zahraničních šumivých vín, jako jsou například prosecca nebo sekty. Těm Češi zatím tolik neholdují, k obědu si raději místo lehkého šumivého vína dopřejí pivo. Co my ale víme, možná se české preference do budoucna ještě trošku změní…

Jak jste na tom s konzumací vína vy? Dáváte přednost bílému nebo červenému vínu?

03

Vinařství Mutěnice spadá společně se značkami Augustiniánský sklep a Vinný sklep Sovín vinařství Neoklas do jedné vinařské skupiny, která se letos stala druhou nejsilnější na tuzemském trhu. Ta v současné době obhospodařuje na Moravě přibližně 500 hektarů vinic.

02

Foto: Unsplash/Stefan Johnson, Community s.r.o.