Setkáváme se s ní každý den, ráno je to náš nejlepší kamarád a životabudič. Co o ní vlastně víme?

Spousta lidí bez ranního šálku nedá ani ránu. Zachraňuje nás v práci, po propařené noci i na dlouhých cestách na dovolenou. Někteří skupují trička: Nemluvte na mě, dokud nebudu mít svoji ranní kávu, a podobně, jiní zase utrácejí těžké peníze za sáčky kvalitních odrůd. Je až těžko pochopitelné, že o něčem tak všude přítomném skoro nic nevíme.

Být fazolí, či nebýt fazolí?

Začněme základy. I když v angličtině „coffee beans“ je světově rozšířený název, část rostliny, která se praží a mele, aby zpříjemnila vaše ranní (nebo odpolední či večerní), kafe je ve skutečnosti semínko. V češtině tedy kávová zrna sedí o něco lépe. Jedná se totiž o část červeného ovoce, nazvaného „kávová třešeň“.147408-004-74A08677

Svačinka, která má říz

Legenda říká, že první, kdo kávu objevil, byl pasák koz. Jeho „poručnice“ totiž lákavé červené bobule sežraly a pak byly k nezastavení. Těžko říct, jestli se v tomhle příběhu skrývá vůbec nějaká pravda. Jisté však je, že káva se původně nepila, ale jedla. Rané africké kmeny ji mixovaly se zvířecím tukem a vyráběly tak něco na způsob energetické tyčinky na sváču.

75396-004-F747A85E

Nejvíce i nejméně žádoucí zároveň

Nejdražší kávou na světě je typ s názvem kopi luwak z Indonésie. Tato „unikátní“ odrůda se sklízí po strávení a vyloučení z trávícího traktu asijské palmové cibetky, což je malý kočičí savec.  Trávení zrnům evidentně dodá komplexní, zakulacenou chuť, za kterou zákazníci klidně zaplatí až 50 dolarů! A to ne za celý sáček, ale pouhý šálek.

Pod drobnohledem

Věděli jste, že první webová kamera vznikla jenom díky kávě? Vědci na Univerzitě v Cambridge si tak pořizovali “snímky v reálném čase”, aby zjistili, zda je jejich konvice s životabudičem hotová. O pár let se snímky staly hitem internetu. Kamera natáčela nonstop deset let od roku 1991 až do 2001 a jeí přenos vidělo po celém světě přes milion lidí.

128737-004-1A050FF6

Všude, kam dohlídnu, jen káva

Šálek plný radosti pojí svět dohromady. Káva je totiž druhou komoditou, se kterou svět nejvíce obchoduje. A co zabírá první příčku? Olej. Naštěstí káva nezpůsobuje tolik nepokojů jako její parťák. Kdybychom s ní tak mohli plnit nádrže aut!

6307-004-243BA3B5

Zdroj: www.britannica.com