Česká pivařská vášeň není prakticky žádnou novinkou. Lijeme si to ve velkém, slivovice, moravské víno a hektolitry piva. Ale přesto nejsme nejhorší.

I když ve srovnání s minulým rokem podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění zkonzumovali Češi o půl piva týdně méně, stále se ještě ve světové mapě závislosti na alkoholu řadíme spíše k alkoholikům. Zatímco u českých mužů spotřeba piva mírně klesla, u českých žen měla za uplynulý rok zase tendenci stoupat.

Přehledná mapa v odstínech modré barvy ukazuje, nakolik vykazují jednotlivé státy na světe závislost na alkoholu. Data se odvíjejí od toho, kolik toho vypije za rok průměrný občan starší 15 let nebo více, podle hranic legální konzumace alkoholu v jednotlivých státech.

gvm_kmm3-9o-quentin-dr

15 litrů čistého lihu v Rusku

Světlejší odstíny symbolizují menší míru konzumace alkoholu, ty tmavší pak poukazují na alkoholovou závislost. Asi nebude až takovým překvapením, že na jedné z nejvyšších příček se umístilo Rusko. Tam průměrný občan vypije na 15 litrů čistého lihu ročně, což odpovídá asi 155 lahvím vína nebo 1500 panáků vodky.

Rusové ale překvapivě nedrží světový rekord v počtu litrů čistého alkoholu na hlavu. Na úplném vrcholku vévodí alkoholickým zemím Bělorusko, které se tak trochu zvráceně může pyšnit 17,5 vypitými litry čistého alkoholu na osobu.

https://telegraphtravel.carto.com/viz/df67923a-3156-11e5-beb5-0e9d821ea90d/public_map

České čestné místo v první desítce

Hned za Běloruskem se na druhém a třetím místě umístila Moldávie a Litva, Rusko zaujímá čtvrtou příčku a top desítku alkoholiků doplňuje právě Česko, Slovensko, nebo třeba také Maďarsko. Pro zajímavost a srovnání – v Česku zkonzumujeme průměrně 13 litrů čistého alkoholu na hlavu, což oproti Rusku není zase až tak markantní rozdíl.

Podle barevnosti mapy by se mohlo zdát, že většina světa si vesele chlastá. Přesto se ale najdou i bílá místa, v nichž se nepije nebo se pije opravdu jen velmi málo. Právě do těchto abstinujících zemí se řadí zejména muslimské státy. Nejméně opilé pak jsou Pákistán, Kuvajt a Libye, kde průměrný občan ročně zkonzumuje asi deci čistého alkoholu.

odjhbf4ar4i-andrew-john

Mezi světové abstinenty se pak řadí také Saúdská Arábie s dvěma deci alkoholu na hlavu ročně, Egypt, Alžírsko, Afghánistán, Omán nebo třeba Írán.

Zdroj: Independent

Foto: Unsplash/Alina Sofia, Andrew John, Quentin Dr