Pamatujete si ty odpudivé zeleninové nákypy z jídelny? Kapustu, špenát a další postrachy dětských talířů? Tahle máma má zdravou stravu v malíku.

Vaření jídla je tak stará a samozřejmá záležitost, že nad ní většinou ani příliš nepřemýšlíme a nevycházíme ze zaběhnutých konvencí. Tedy alespoň co se týče vzhledu. Když se řekne zdravá strava, představíme si oslizlou, hořkou kapustu, tvrdé a suché krekry, rozvodněný špenát nebo rybu pangasius, obvyklé pro zastaralé školní jídelny. Nejenom, že jídlo už na první pohled odpudivě vypadá, ale často i ještě hůř chutná. Schovávání masa pod kupu sáčkové bramborové kaše a úprk před dozorem v jídelně nebo družinářkou, abyste svůj tácek hrůzy konečně ztratili z dohledu.

Vybavují se vám podobné zážitky? Nebo vás ke každodenní konzumaci ovoce nebo zeleniny nutila starostlivá maminka či babička?

jidlo-lev

Pohádkový svět na talíři

Australanka Laleh Mohmedi se rozhodla přinést svému synovi jiný, atraktivnější pohled na zdravé jídlo, které skládá do věrohodných podobizen známých pohádkových bytostí. Ze začátku se jednalo pouze o pokus ve formě lvích palačinek, ale odezva syna i ostatních matek na Facebooku byla fascinující. Po nějaké době založila Instagramový účet Jacob’s Food Diarise, který během pár měsíců získal přes šedesát tisíc followerů.

Vaflový Spongebob, Shrek z kiwi, Rybičkový pejsek, Minions, Nemo a Dory či Kloboučník z Alenky v říši divů na talíři ožívají a zaplňují nejen dětskou fantazii, ale i žaludek. Na takovou piplačku s jídlem nemám čas, říkáte si?

jidlo-md

Syn Jacob mámě svěří svá přání večer před spaním. Laleh pak čeká noční lustrování fotek a výběr správné zeleniny. A tradá, během dvaceti až třiceti minut má ráno hotovo. Ve výsledku vám to tedy zabere zhruba stejně času, jako rvát vašemu potomkovi do pusy něco zeleného. Místo zarputilého a naštvaného raracha se zeleninou rozmazanou všude po puse, proběhne v kuchyni metamorfóza na šťastného andělíčka plného vděku.

Okamžitý úspěch

Originální nápad vynesl Laleh Mohmedi na pohovky diskuzních pořadů po celé zemi a chvíli se ohřála dokonce i ve studiích Today Show USA nebo CBS Inside Edition. Úspěchu se chytly i všemožné deníky v čele s The Daily Mail, The Mirror nebo Time. Novou perspektivu si samozřejmě nenechal ujít ani Jamie Oliver, Diney, nebo Westfield, se kterými měla Laleh tu čest spolupracovat.

jidlo-pejsanek

jidlo-alenka-2 jidlo-pes jidlo-alenka

jidlo-shrek jidlo-star-wars jidlo-spongebob jidlo-ariel jidlo-v jidlo-star jidlo-chame jidlo-minions jidlo-nemo jidlo-priserky

Foto: Jacob’s Food Diaries