Největší československý zemědělec a ministr financí v jedné osobě, Andrej Babiš, si v klídečku pohlídal hlasování senátorů a světlo světa tak spatří novela zákona o loteriích, která de facto dává úředníkům nástroj, díky kterému mohou cenzurovat český internet. Což je něco, co jsem považoval v demokratické společnosti za nemyslitelné.

„Babiško, babiško, proč máš tak velké oči. To abych ti mohl lépe šmírovat účtenky.“

Takže po EET, díky které ministerstvo financí uvidí doslova do kuchyně každého podnikatele a živnostníka, přichází další prima zákon, který dává do rukou úředníků až nepochopitelně velkou moc, jak kontrolovat a omezovat český svobodný trh a lidi v něm účastné.

Díky novele mají nyní na ministerstvu financí možnost cenzurovat jakýkoliv web, který se ocitne na „seznamu nepovolených internetových her“. A bacha, na ten seznam mohou ouřadové s trochou nadsázky zařadit jakékoliv stránky si jen zamanou. Mají na to nyní ze zákona pravomoc a stačí, aby USOUDILI, že web nějakou takovou hru obsahuje. Kolik věcných důkazů a jaká skutková podstata bude muset být naplněna, nevím, ale doufám, že budou usuzovat pečlivě.

Proti této novele se očekávaně stavěli na zadní Piráti a SPIR (sdružení pro internetový rozvoj) a jejich boj podpořilo skoro 200 internetových firem v čele se Seznamem. Leč marně. Argumenty, že se jedná o protiústavní cenzorský nástroj nepřípustný v demokratické společnosti, tvrdé srdce slovenského byznysmena, teda sorry, českého ministra financí neobměkčily. A tak je novela na světě a dokonce v nezměněné podobě. Neprošel ani například návrh, který by jí změkčil a dodal jí aspoň trochu rozumu, že o zákazu činnosti webů by rozhodoval soud. Andrej, za vydatné pomoci zákonodárců hlavně z ANO, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, řekl NIE.

Takže nyní k tomu, aby váš web byl vypnut, stačí štempl z ministerstva financí. Nádhera. Hlavně, že se v roce 2013 vláda usnesla, aby byly před státními regulacemi upřednostněny principy samoregulace.

shield-107860_960_720

Prosazení této novely nejvíce tleská hazardní lobby z Čech a Moravy, ve Slezsku jsou patrně také provozovatelé internetových her spokojeni, protože čeští králové hazardu se nyní zbaví nelegální zahraniční konkurence. To samozřejmě dává smysl. Nelegální činnost by měla být logicky potlačována, nebo zlegalizována, ale tentokrát bychom se měli ptát za jakou cenu? Jen dodám, že ministerstvo, aby mohlo efektivně uplatňovat blokační paragraf, nám všem bude muset vidět do počítače. A díky nespecifikovaným zákonným intencím bude velmi snadné této novely zneužívat.

Samozřejmě, až praxe ukáže, zdali podobné litanie nejsou úplně liché. Třeba osvícení zaměstnanci ministerstva financí vyčistí internet od nelegální hazardní činnosti, český gambler tak bude sypat jen legálním provozovatelům, ergo do státní kasy, a běžný občan si za pár měsíců na podobný zákon ani nevzpomene. Ale přeci jen, nezaráží vás, kolik těch novot v zákonech Andreje Babiše má takovou šmírující a omezující pachuť?

Foto: Youtube, Pixabay