Po náročném dni se těšíte do postele a když se konečně můžete přitulit do polštáře, zjistíte, že nemůžete zabrat. Jak si obstarat kvalitnější spánek?

Existují samozřejmě i šťastní lidé, kteří takřka na povel usnou kdykoliv a kdekoliv. Nicméně pro ty, kteří se ještě minimálně hodinu po ulehnutí převalují v posteli a nemohou usnout, existují jednoduchá pravidla, která vám pomohou zlepšit spánkovou rutinu.

Velká část těchto pravidel je inspirována vojenským režimem, který bývá fyzicky a mnohdy i psychicky náročný. Co se tedy můžete ve jménu lepšího spaní přiučit?

1. Mějte režim

Nespoléhejte se na to, že můžete chodit spát a vstávat v různé časy. Je vhodné upravit si svůj denní režim tak, abyste se každý den do postele dostali zhruba ve stejnou dobu. Jen tak už se totiž vaše tělo bude schopné na spánek připravit a budete snáze usínat i vstávat.

downloadaa

2. Hýbejte se

Snažte se svému tělu dodat co nejvíce pohybu. Většina lidí má dnes sedavé zaměstnání, při němž tráví většinu pracovní doby na židli v kanceláři. Chůze, běh nebo cvičení jakožto fyzické aktivity vás unaví jinak, nežli činnost psychická. Snažte se alespoň půldruhé hodiny týdne strávit fyzickou aktivitou a uvidíte, že výsledky v podobě kvalitnějšího spánku se velmi brzy dostaví.

3. V posteli už neplánujte

Přemýšlíte o tom, co všechno musíte zítra udělat až po zalehnutí do peřin? Nedělejte to. Následující den si raději rozplánujte před tím, než si lehnete do postele. Když totiž místo odpočinku budete opět namáhat svůj mozek, budete se jen stěží dostávat zpět do klidového režimu a i usínání bude delší.

download

4. Nepodceňujte stlaní

Dejte si denně práci s ustláním vaší postele. Neustlaná a nevyvětraná postel není nic zdravého a navíc se vám do úhledně ustlané postele bude večer mnohem příjemněji ulehat.

5. Udělejte si pohodlí

Zkuste se naučit z každé své situace vytěžit to nejlepší. A snažte si udělat pohodlí i v méně pohodlných situacích. Před každým spaním se pokuste příjemně naladit na očistný a příjemný spánek, který před sebou máte.

 

Foto: Unsplash/Nomao Saeki, Sander Smeekes