Cítíte se v kuchyni jako doma? Rádi experimentujete s novými recepty a kocháte se tím, co nakonec nandáte na talíř? Máme pro vás pár vychytávek!

Vaření je pro někoho zábava, pro jiného nutnost. Ale pro ty, kdo se vařením baví, máme pár vychytávek, které se vyplatí dodržovat. Díky tomu pak budou vaše pokrmy ještě dokonalejší a chutnější a vy budete moct už jen blahosklonně přijímat chválu!

1. Nesmažte na olivovém oleji

Tohle by měla být vaše první a nepřekročitelná kulinářská zásada. Olivový olej má totiž trochu jiné vlastnosti než třeba slunečnicový nebo řepkový a při smažení se velmi snadno přepálí, což může zkazit chuť jídla. Proto si pamatujte, že olivový olej patří do zálivek na saláty, ale určitě ne na pánev!

05

2. Nechte na pánvi místo

Při přípravě masa nebo zeleniny na pánvi si dejte pozor, abyste měli pánev dostatečně velkou. Pokud totiž jednotlivé ingredience pokrmu na sebe do pánve namačkáte, docílíte akorát toho, že se vám nebudou restovat, ale pustí šťávu, v níž se začnou vařit. A rázem se dostanete k úplně jiné chuti, než které jste třeba původně chtěli docílit.

06

3. Rozpalujte pánev pořádně

Nebuďte nedočkaví a nechte pánev před tím, než na ní začnete provádět kulinářská kouzla, pořádně prohřát. Dejte oleji na pánvi opravdu klidně tři až pět minut, abyste si byli jistí, že je dobře rozpálený. Jedině tak získáte křupavou a lahodnou zeleninu a šťavnaté maso.

07

4. Česnek přidávejte až na konec

Pokud totiž přidáte česnek do jídla už na začátku vaření, nebude za prvé až tak moc cítit a za druhé, což je horší, vám může v pokrmu vytvořit nepříjemnou pachuť. Proto česnek vždy raději přidávejte nejdříve 3 minuty před dokončením celého jídla.

08

5. Maso zpracovávejte vždy rozmražené

Když se stane, že nemáte po ruce rovnou čerstvé maso a musíte sáhnout po zmraženém, nechte jej alespoň pořádně rozmrznout. Maso by mělo několik hodin před úpravou odpočívat v pokojové teplotě. Pokud totiž maso nerozmrazíte a rovnou jej šoupnete do trouby či na pánev, může se vám stát, že ačkoli zvenčí bude maso působit propečeně, uvnitř bude syrové.

09

6. U vajíček dodržujte přesnou dobu

Každému z nás se určitě už někdy stalo, že jsme uvařili vajíčko a žloutek byl bledý, našedlý s jasnými okraji. Jeho vzhled však nemá nic společného s kvalitou vajíčka, ale s tím, jak jej uvaříme. Dbejte proto vždy při vaření vajíčka na přesnou dobu deseti minut, jedině tak docílíte optimální konzistence žloutku i bílku.

10

7. Nejezte uvařené jídlo hned

Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale schválně, zkuste si jednou alespoň deset minut počkat. Když totiž necháte celý pokrm ještě opočinout a mírně se rozležet, získáte jedinečné splynutí chutí. A to se vyplatí, nemyslíte?

11

Zdroj: Brightside.me

Foto: Unsplash/Roberta Sorge, Dan Edwards, Yvonne Lee Harijanto, LoboStudio Hamburg, Jez Timms, Alex Munsell