Vstávání je těžké. Ale ta správně vyvážená snídaně vás vystřelí mezi pracovní povinnosti tak, že ani nebudete vědět, jak jste je všechny zvládli.

Začít den plný energie není nic těžkého, pokud nezapomenete na výbornou, sytou a výživnou snídani. Samozřejmě existují lidé, kteří do sebe ráno nejsou schopni nic vpravit, aniž by se jim neudělalo špatně (já mezi ně taky nějakou dobu patřila). Často pak nemají čas dostat do sebe něco pořádného až do oběda a trpí tak jejich tělo i oni, díky hlasitě kňourajícímu žaludku. Proto by si i tihle lidé měli malými krůčky zvykat na chutné snídaně. Cítíme se po nich nejen energičtější, ale také emocionálně stabilnější a lépe nám to myslí.

Isadora Baum, která už několik let pomáhá lidem vyladit jejich ranní start jako výživový kouč, radí vést si malý deníček, ve kterém popíšete, jak se po kterém jídle cítíte. Například pokud sáhnete v nejbližší kavárně po slaném toustu, pravděpodobně budete méně produktivní a unavenější, než když základ jídla budou tvořit cukry, zpracované tuky a sodík. V bodech představuje několik tipů, které vám zaručeně s padavými víčky pomohou.

breakfast

Sladké brambory

Místo toho, abyste ráno sáhli po koblize, zvolte raději bramboru, která váš organismus osladí slanou cestou. Studie totiž ukazují, že sladké brambory vylepšují kognitivní funkce a obsahují spoustu beta-karotenu, radikálního antioxidantu.

morn

Správná vyváženost

Důležité je svou snídani správně vyvážit. Měla by obsahovat jak vlákninu, tak proteiny a zdravé tuky. Díky nim nastartujete metabolismus, doplníte cukry a budete soustředění a produktivní během celého dne. Dobrým tipem je burákové máslo nebo med s řeckým jogurtem bez tuku a kousky jahod.

uv

Hlavně snídejte!

Jak už jsem se snažila lobovat na začátku, vynechat snídani je tou nejhorší možností. Občas se kvůli tomu můžeme cítit ve špatné náladě, zkrátka proto, že naše tělo jídlo potřebuje. Dobře to popisuje termín „hangry“, protože angry (naštvanost), podrážděnost a frustrace jsou jediné věci, kterých tím docílíte.

morn-2

Trochu ryby neuškodí

Vitamin D, obsažený v rybách, je velmi důležitý pro náš mozek a náladové rozpoložení. Můžete to vyřešit chlebem s rybičkovou pomazánkou, uzenými plátky lososa nebo, pokud se vám z mořských plodů dělá šoufl, třeba houbami či delším pobytem na slunci.

morn-3

Jen přírodní cukr

Velký rozdíl udělá, pokud se naládujete sladkostmi, nadýchanými muffiny a do kávy přidáte tuny cukru. Pokud chcete své stravovací návyky opravdu zlepšit, měli byste konzumovat jen přírodní cukr obsažený v čerstvém ovoci. Dobrou volbou jsou například bobule, meloun, kiwi, jablka a grapefruit.

morn-4

Hodně proteinů

Snídaně s vysokým obsahem proteinů vás udrží déle sytější a plnější. Pokud máte dostatek bílkovin, nebudete ještě před obědem sahat po něčem dalším k zakousnutí a lépe budete uvažovat a soustředit se.

morn-5

Začleňte do jídelníčku probiotika

Jídlem s probiotiky nakopnete do nového dne nejen sebe, ale i svá střeva. A všichni víme, že jakékoliv zažívací problémy dokážou náš den dost patrně znepříjemnit. Můžete samozřejmě sáhnout také po pastilkách z lékárny, ale váš žaludek si bohatě vystačí například s řeckým jogurtem, acidofilním mlékem nebo kefírem.

Zdroj: Bustle