„No do pr…e,“ chce se určitě zvolat kdekomu, když poprvé narazí na zprávu, že Pán prstenů by mohl být adaptován do seriálové podoby. Jestli je to zděšením, nebo těšením asi záleží na každém z nás.

Blíží se konec Game of Thrones, takže studio Warner Bros. vycítilo šanci obsadit televizi dalším fantasy spektáklem. A rozhodli se do soutěže o budoucí pozornost diváků nasadit největšího giganta ze všech – Lord of the Rings. Společně s dědici spisovatele J. R. R. Tolkiena tak nabízejí práva na seriálovou verzi a to za neuvěřitelnou částku, která se údajně blíží 250 miliónům amerických dolarů.

Čtete správně. Pouhá autorská práva vyjdou případného zájemce na čtvrt miliardy dolarů (což je mimochodem 5,5 miliardy Kč). K tomu si připočtěme, že jedna sezóna seriálu podobného ražení vychází na dalších 100 až 150 miliónů a vyjde nám pořádný ranec, který si nemůže dovolit každý.

Kdo se do Pána prstenů pustí?

Jde o tak velké peníze, že se HBO tohoto závodu vzdala již v samotném zárodku. Dnes se tak hypotetický boj vede již jen na straně streamovacích platforem Amazonu a Netflixu.

Zatím větší zájem projevuje Amazon. Cítí totiž, že podobným zářezem by konečně vystoupal do první ligy. I proto vyjednávání o právech vede sám zakladatel a CEO Amazonu Jeff Bezos! Ve hře ale zůstává i Netflix, kterému může jít třeba jen o to, aby před rivalem udržel svůj náskok. Připomenu jen, že „netflixáci“ zatím chystají jiný fantasy kult – Zaklínače.

Malou zvláštností, která kalí radost těm, kteří eventuální adaptaci vyhlížejí s nadšením, je fakt, že autorská práva se údajně nevztahují na všechny postavy z knih a filmů. Což je vzhledem k licitované ceně trochu WTF? To se nakonec dočkáme ještě verze, ve které třeba nebude vystupovat Elrond, nebo třeba snad někdo ze Společenstva prstenu?

Tak daleko to asi nezajde. Je nanejvýš pravděpodobné, že jde o nějaké vedlejší postavy. Přesto se podle mě jedná vůči budoucímu producentovi o slušnou podpásovku, protože zrovna seriál by z bohatosti předlohy mohl vytěžit hodně.

Jsme na seriálového LOTRa připraveni?

Nicméně nejdůležitější otázka, kterou by si měli jak v Netflixu tak v Amazonu zodpovědět, zní: „Jsou fandové na podobnou adaptaci vůbec připraveni?“ Kniha je neoddiskutovatelná klasika již desítky let, filmová trilogie se dnes právem považuje za kult a jakékoliv „remakování“, byť seriálové a tedy nové, působí jako znásilňování oblíbené značky.

Pokud k realizaci dojde, měli by všichni zúčastnění máknout (ať to bude kdokoliv) na tom, aby vše bylo dokonalé. Protože zde i sklouznutí k průměru bude selhání. Tak aby se ambiciózní plány neobrátily proti případným tvůrcům. V případě Amazonu by tak místo případného vyhřívání se na výsluní mohlo dojít k pořádnému pádu na hubu a jistě nemalé nenávisti ze strany fanoušků.

P. S.: Nevím, jak vy, ale já se budu chvíli litovat, že jsem se nenarodil jako dědic J. R. R. Tolkiena

Foto: © Warner Bros.