Edgar Wright je neskutečně talentovaný režisér, který natočil takový pecky jako Scott Pilgrim proti zbytku světa nebo třeba Jednotka příliš rychlého nasazení. Z jeho filmů vždycky čišelo filmové nadšenectví a především nadprůměrná práce s filmem jako médiem takovým. Baby driver tohle jeho zaujetí dovedl k dokonalosti.

Baby je mladý týpek, který řídí jako ďábel. Je součástí loupežných operací, kterým velí tajemný člověk, kterému se říká doktor (Kevin Spacey). Zajišťuje pro něj odvoz z míst přepadení. A jelikož mu od nehody v dětství hvízdá v uších, snaží se neodbytný pískot přehlušit konstantním poslechem hudby. Proto s sebou furt nosí iPod (a ne jeden) s různými playlisty. A to i když řídí. Dokonce má podle písniček načasovány a naplánovány únikové trasy.

Skvělý pecky doprovázejí vybroušený akční scény

A tak se divák dočká výborných akčních scén, které perfektně souzní s hudbou, která je jejich nedílnou součástí. Sepětí obrazu a zvuku je zde v perfektní harmonii a dynamika filmu tím získává úplně jiný rozměr. Navíc je muzika svým způsobem i součástí příběhu, čímž se kouzlo téhle hříčky umocňuje.

Příběh sám, i když je řidší, než se na první pohled zdá, člověka vtáhne. Baby je sympaťák, který se na dráhu zločince dostal trochu omylem. Pronásleduje ho jeho minulost a osud mu do cesty postaví i dívku jeho snů. Vedlejší postavy, kriminálnici (např.: Jamie Foxx, Jon Hamm), kterým šoféruje, jsou navíc slušný panoptikum bláznů, které dokáže zaujmout.

Většina filmu jede na výbornou, konec trochu drhne

A tenhle mix skoro tři čtvrtiny filmu funguje na výbornou. Tempo šlape, akční sekvence jsou perfektní, s Babym se dokážeme ztotožnit a přát mu jen to nejlepší. Jenomže na konci Edgar Wright zatlačí až moc na pilu. Do té doby vše působilo plynule, přirozeně a nenuceně. Ale závěrečná situace se trochu moc vyhrotí a v kontextu zbytku filmu, který šlapal jako hodinky, je to asi jakoby vás někdo z ničeho nic majznul kladivem po hlavě. Najednou mi prostě přišlo, jakoby se Wright moc předváděl.

Přesto se s tím po chvíli srovnáte, film spokojeně dokoukáte, protože pořád se jedná o velice nadprůměrnou záležitost. Baby driver je snímek, kterému nechybí koule. Má parádní adrenalinový scény, příjemný humor a po audiovizuální stránce se jedná o velmi silnou záležitost. Tohle si vaši pozornost zaslouží.

Foto: ©Sony pictures