Potřebujete-li v kině vypnout a odreagovat se, komedie Proč právě on? může být pro vás ta správná volba. Za předpokladu, že vám tedy nevadí trocha vulgarit, obrazy s kopulujícími zvířaty, nebo třeba vtipy o omývání řitního otvoru japonským záchodem.

Pokud jste puritánská měkota a trochu zvrhlejšího humoru nevydýcháte, nečtěte dál. A do kina nechoďte, abyste pak všechny neobtěžovali litaniemi, jakou příšernost jste to právě viděli. Vy ostatní se pohodlně uvelebte, protože i přes záplavu fuckování a nevhodných žertů o sexu dostanete v jádru příjemnou rodinnou komedii. Že si to rozporuje? Ale kdež…

Perníkový táta versus bezprostřední miliardář

James Franco tentokrát zamířil před kameru bez svých obvyklých komediálních parťáků (v jejichž čele bývá Seth Rogen), na pomoc si ale přizval Bryana Cranstona, jehož zná celý svět ze seriálu Breaking bad. Spolu utváří těžce ambivalentní dvojici, která spolu zápasí o srdce jedné dívky. Jeden z pozice přítele, druhý jako otec, co se nemůže s novým partnerem smířit. Což samozřejmě vede ke spoustě humorných situací, které těží především z jejich absurdnosti, ale také značného charismatu obou představitelů.

Aby byl výčet úplný, nesmím zapomenout zmínit postavu jakéhosi sluhy a komorníka Gustava, kterou ztvárnil známý komik Keegan-Michael Key a jehož přítomnost na plátně je těžkotonážní. Pokud se chvílemi zdá, že film ztrácí dech, on ho opět pozvedá. Jeho vztah s Francovou postavou á la inspektor Clouseau a Kato je jednou ze záležitostí, která stojí za tím, že tohle není jen průměrná blbost.

Proč právě on?

Nebo takhle, ona to vlastně blbost docela je, jenže vůbec nenudí, odsýpá a slovy marketingového génia Dominika Haška baví. A skoro vůbec nedrhne. Navíc ve svém jádru se skutečně jedná o příjemnou rodinnou záležitost, kdy starý usedlý fotr musí překonat svůj odpor k výstřednímu partnerovi své dcery, který se sice chová jako úplný kašpar bez společenských zábran, ale v jádru je to neskutečný dobrák. Naopak být film ochuzen o tuto bláznivou linku, tak by se pravděpodobně jednalo o sterilní a lehce moralizující nudu.

Buďme tedy rádi, že Franco sype kanonádu sprostých hlášek, se kterými se musí rodina Flemingových v čele s Nedem (Cranston) vypořádat. Nenucenost s jakou to funguje je odzbrojující stejně jako úsměv a naivní upřímnost hlavního hrdiny.

Pokud tedy váháte, jak si zpříjemnit víkend, tak vezměte za vděk tímto filmem. Zahoďte předsudky, protože tenhle hrubý zevnějšek skrývá příjemné překvapení. Ne vždy vás donutí se smát nahlas, ale většinu doby vás dobře pobaví. Vlastně lépe než byste asi očekávali.

Foto: Oficiální stránka filmu