Přátelské rozhovory, diplomatické úsměvy a neúprosné prosazování německé migrační politiky Angele Merkelové v Česku popularitu nepřineslo.

Návštěva německé kancléřky v České republice, která se odehrála v minulém týdnu, připomínala malé divadélko. Politici si vzhledem k nadcházejícím krajským volbám nechtěli rozlít mléko u voličů a u tak významné ženy, jakou Angela Merkelová bezesporu je, také ne.

A tak tady máme klasický český koktejl. Paní Merkelová, jsme rádi za naši spolupráci s Německem, chceme vybudovat dálnici až do Drážďan, abychom si byli ještě blíže, ale jen tak mimochodem, uprchlíky tady nechceme. Politici jeden po druhém opatrně vyjadřovali nesouhlas s německou migrační politikou, která otevřela dveře Evropy pro příchod statisíců uprchlíků.

14218379_10210610392959282_865691313_n

Že Češi na multikulturalismus příliš nehrají, musela Angela Merkelová přinejmenším tušit už před příjezdem do Česka. Veškeré argumenty, které jí byly vůči migrační politice a uprchlickým kvótám vzneseny, vesměs odkývala. Ale to je možná tak všechno. Opravdu si myslíme, že Angela Merkelová ustoupí ze svého plánu na základě nesouhlasné reakce Čechů?

Demonstrace na denním pořádku

Možná, že je Angela na vyjadřování nesouhlasu zvyklá. Koneckonců i v Německu se najde nemalá základna jejích odpůrců. Ale zdá se, že odpor nevadí. Že je tolerovaný a přehlížený. Protože vize, ta je přece jasná. Přizveme chudáčky uprchlíky a dáme jim domov. Co na tom, že pro integraci nemáme vymyšlený žádný fungující systém? Prostě jen uděláme gesto a budeme doufat, že to klapne.

02

Ostatně pro ukázku špatné integrace menšin nemusí Merkelová jít daleko. Stačí jen pohlédnout k francouzským  sousedům. Je ale otázkou, kolikrát musí německý migrační experiment vybouchnout, aby od něj bylo definitivně upuštěno. A zdá se, že těch výbuchů bude muset být zřejmě ještě dost.

Protesty a nesouhlas, které projevila v Praze hrstka demonstrantů, postoj Merkelové nezmění. Zdá se, že Česko je takovou zemí „do počtu“, jakousi nejmenovanou nadpočetnou německou spolkovou zemí, která je tak malá, že není potřeba naslouchat potřebám a názorům jejích občanů a politiků.

Je tak hloupá, anebo navedená?

Německý sen o multikulturalismu je realistický asi tak jako uprchlický sen o sladkém životě plném peněz a nicnedělání v Evropě. A pro jednání Angely Merkelové se víc než kdy jindy nabízí mimořádně přiléhavý český příměr o hlouposti a navedenosti. Možná, že totiž mají konspirátoři pravdu a milá Angela akorát až příliš dobře hraje svoji roli, přičemž za nitky tahají úplně jiní.

01

Zda nakonec budeme v Evropě hovořit o muslimské integraci anebo spíše infiltraci, protože s integrací nechtějí uprchlíci podle všeho mít nic společného, je zatím ve hvězdách. Ale přinejmenším se můžeme těšit z toho, že někdy za padesát, za šedesát let se budou dokumentaristé radovat a zpracovávat filmy o naivní Angele a německém vítačství.

Foto: Wikimedia, Wikipedia