Blížíme se k závěru Hry o trůny. Sedmá série finišuje koncem měsíce a pak nás čeká už jen šest epizod z osmé série, aby to HBO mohlo zabalit.

Naštěstí v HBO vědí, kdy narazili na zlatou žílu, a plánují natočit prequel, sérii, která by předcházela aktuálnímu ději GoT.

Dřívější informace mluvily o čtyřech separátních sériích, ale Casey Bloys za HBO v červnu objasnil, že s trochou štěstí HBO vypustí „jeden“ spinoff, který by měl zapadat do nám známeho GoT.

My máme pár nápadů, jak by to mohlo vypadat:

Robertova Rebelie

Nejlogičtější volba. Při hledání nápadů by určitě bylo fajn vybrat si reálné události, které se staly předtím, než se celé GoT začalo vůbec dít. Robertova Rebelie, válka, která nastolila vládu Baratheonů, se váže hned k několik důležitým zvratům, ke kterým scénář GoT odkazuje. Třeba zabití Šíleného krále Aeryse Targaryena Jamiem Lannisterem. Začátek vlády Roberta Baratheona a taky románek mezi Rhaegarem Targaryenem a Lyannou Stark, ze kterého vzešel Jon Snow (protože, jak pevně věříme, R+L=J).

Rebelie by byla skvělý počáteční bod, ze kterého by diváci mohli vidět příběhy, o kterých v hlavní sérii už tolik slyšeli, ale neměli možnost je vidět. Třeba ikonické bitvy, jako bitva Trojzubce, (kde Robert zabil Rhaegara), a následné plundrování Králova přístaviště.

To a mnohem víc, by se mohlo objevit na našich obrazovkách. Můžeme si zaslintat nad myšlenkou, jak skvěle si GoT tvůrci poradili s bitvami, které jsme už viděli a jak by se tedy mohli opřít do takových, které přetvořily tvář Westerosu.

Podobně jako v Breaking BadBetter Call Saul, tenhle prequel by mohl vrátit na scénu několik zásadních postav ze Hry o Trůny (Roberta, Jaimeho, Seana Beana jako Neda Starka!) a vrátit je do nového prostředí s postavami, o kterých jsme zatím jen slyšeli nebo je viděli ve vzpomínkových scénách.

Deníčky ze Citadely – aneb Jak se stát maesterem se Samem Tarlym

Sam Tarly je klasický charakter v pozadí, u kterého se jeho důležitost v ději projeví až na samotném konci košatého a leckdy složitého příběhu. George R. R. Martin označil Sama Tarlyho za charakter, který ze všech nejvíc psal podle sebe, protože je to „ten tlustý kluk, který rád čte knížky a nerad chodí do schodů“.

Sam se stal důležitým kouskem skládačky v sedmé sérii (… obzvlášť tam). Jeho čas strávený v Citadele už měl na svědomí dva důležité dějové zvraty – Samovo zjištění, že dračí sklo je způsob, jak zabít Bílé chodce, a že o tom informoval Jona Snowa. Proto se Král severu vydal vyjednávat s Daenerys, která doslova sedí na hoře plné tohohle kamene. Druhým zvratem bylo Samovo vyléčení Sera Joraha Mormonta. Objevil lék, kterým ho i zachránil.

Ale to, jaký je jeho každodenní program v Citadele, pomineme-li jeho opisování plesnivých fasciklů a čištění nočníků… Možná by to chtělo něco chytlavějšího. Něco, co by stálo za to. Vždyť jen v hlavách učených Archmaesterů se musí ukrývat tolik zajímavého.

Nevadilo by nám, kdyby tvůrci zkusili trochu Harry Potterovský přístup k času, který Sam v Citadele strávil.

Via HighSnobiety, Photo: © HBO