Posádka lodi Enterprise se musí vydat do neznáma, a tak dychtiví fanoušci polonáboženství jménem Star Trek mohou zase jednou v kinech chrochtat blahem. Ale určitě nejen ti. Protože režisér Justin Lin, proslaven sérií Rychle a zběsile, přináší univerzálně zábavný akční sci-fi snímek, který bez problému bude bavit široké masy a krade si pro sebe nálepku nejlepšího megafilmu tohoto léta.

160686892_e8f7d4

Já nejsem žádný trekkie (nebo trekker, jak se údajně říkávalo dříve). Naopak Star Trek pro mě začal být zajímavý až v momentě, kdy ho rebootoval J. J. Abrams. Jenom díky tomu jsem se odhodlal zkouknout filmy s původní posádkou a došel k závěru, že nové pojetí se mi líbí víc. Čímž nechci původní Star Trek shazovat, ale já si k němu úplně cestu nenašel (Star Wars RULES).

Nicméně partu kolem Chrise Pinea a Zacharyho Quinta mám fakt rád. První díl mě srazil do kolen, druhý mi přišel dostatečně zajímavý a do třetího, nově v rukou akčního specialisty Lina, jsem vkládal nemalá očekávání, která se víceméně naplnila.

160637000_701be0

Lin se vydal cestou jednodušší a přímočařejší, v mnohém připomínající třeba seriálovou epizodu, přesto zahalenou v kvalitním velkorozpočtovém hávu. Minuty na plátně ubíhají a já se plně ponořil do vesmírného dobrodružství, které si na nic nehraje. Motivace záporáka Kralla se zdá ve finále trochu plochá, přesto bohatě stačí, aby diváka vtáhla do vizuálně zajímavé a akční podívané, kterou odlehčují svižné dialogy.

S těmi si vyhrál mnou velmi oblíbený Simon Pegg. Kdo ho zná, tak ví, že tomuhle chlapíkovi humor nechybí. Navíc je to oddaný trekkie, který se ukázal jako ideální kandidát pro vymýšlení nejnovějšího Star Trek filmu. Špičkování mezi „Kostrou“ a Spockem bylo nadmíru povedené, Peggův „Scotty“ například také vůbec verbálně nezaostával.

160874900_a7da73

Hercům role sedí perfektně

V dialozích celkově vyniká chemie vybraného hereckého osazenstva, která znovu ukazuje, že casting se už před lety Abramsovi povedl na výbornou. O to ale smutněji působí přítomnost zesnulého Antona Yelchina v roli doktora Čechova, bez kterého se budou muset další pokračování obejít.

Závěr filmu, který výtečně a trochu nečekaně okořenili Beastie Boys, je už dodatečnou třešničkou na dortu a navíc jedna z nejvíc cool filmových scén nejen letošního léta.

160982935_89afe3

Ve finále novému Star Treku možná chybí propracovanější příběh, díky kterému by sahal ještě po větších metách, než jen po nálepce kvalitní megafilm. Přesto Justin Lin nezklamal a jeho rukopis nese osobitost, kterou podtrhuje svižný a svěží scénář Simona Pegga a kvalitní obsazení. Díky tomu jsme dostali naservírovanou akční jízdu, která dokáže strhnout a bavit. Možná pouze díky slabší konkurenci, přesto nejlepší letní blockbuster tohoto roku.

Foto: Oficiální foto filmu, © Paramount Pictures / Kimberley French