Rozcházení se je jedna z nejbolestivějších situací, kterou si lidé mohou v životě prožít. Jen málo životních událostí s sebou přináší tolik zvratů a bolesti jako rozchod s někým, na kom nám záleželo. Ať už jste v pozici opouštějícího nebo opouštěného, stejně budete ještě další měsíce či týdny pociťovat smutek, prázdno a bolest.

Všichni jsme to zažili. Někteří z nás krach vztahu popírali, ačkoli okolnosti k němu směřovaly už několik měsíců (nebo let). Pro jiné přišel rozchod jako blesk z čistého nebe. Ať ale vztah skončí jakkoliv, je rozchod těžkým obdobím v životě každého muže. Mužské emoce a pocity mnohdy nevycházejí tak najevo jako ty ženské, muži jsou v projevování citů zkrátka zdrženlivější. To ale neznamená, že nemají city nebo trpí rozchodem méně. Mnoho studií dokonce poukazuje na to, že muže mnohdy rozchod zasáhne více než ženy.

Každý rozchod je jiný a je opravdu nemožné sestavit účinného rádce, jak se s tím vypořádat, který by pokryl všechny situace, které mohou nastat. Ale pokusili jsme se vytvořit sérii „zvládacích“ strategií, životabudičů a světlých okamžiků, které vám pomohou se přenést přes všechny tmavé dny až ke světélku naděje na konci bezútěšného tunelu.

Prožijte si pocity

Mužům je odmalička vštěpováno, že chlapi emoce neukazují. Fráze typu „kluci nebrečí“ nebo „buď chlap“ jsou typickými ukazateli toho, jak společnost pohlíží na mužskou emocionalitu. Co se ale stane, když se pocity vyhrnou ven a překryjí naučené vzorce chování? Nic. Prostě to pusťte ven. Je normální, že se cítíte mizerně a je normální, že to potřebujete ventilovat. Nebude to zábavné a nebudete se cítit ve své kůži, ale uvědomte si, co cítíte a dovolte si to prožít.
fashion-man-person-winterAmeričtí vědci (jakkoli je tento termín vysmívaný) informovali o studii Rutgersovy univerzity, která zkoumala pocity lidí po rozchodu. Účastníkům výzkumu promítali vědci obrázky jejich protějšků, s nimiž se nedávno rozešli a zkoumali, co se děje v jejich mozku. Zaznamenali výraznou mozkovou aktivitu v oblastech souvisejících s motivací, závislostmi a obsedantně kompulzivní poruchou, které vám umožní smířit se s vaší situací a jít dál.

I když se to může zdát nasnadě, nezahánějte své pocity alkoholem nebo drogami, nezahrnujte se přílišným množstvím práce, protože tyto činnosti jen oddálí a prodlouží proces vašeho „zahojení.“

Nesnažte se ji získat zpět

Mnoho mužů v emocionální frustraci se snažilo nejrůznějšími gesty své expartnerce dokázat, že její rozhodnutí bylo chybou, a doufali, že jejich vyvolená prozře a vrhne se jim zpět do náruče. Nevrhne. Desítky romatických filmů v nás vypěstovaly zdání, že můžeme za pomoci romantických gest přilákat partnera zpět. V reálném životě to ale vesměs nefunguje.
muž pexels-photo

Co se společnými přáteli?

Dalším porozchodovým tenkým ledem jsou společní přátelé, s nimiž jste se seznámili ještě jako pár. Někteří lidé dokáží být se svými expartnery, takže je pro ně tato otázka zbytečná. Pro ten zbytek jsou společní přátelé něčím jako společným jměním nabytým v době dlouhodobého vztahu.

Společní přátelé se tak většinou rozdělí a přikloní k jednomu nebo druhému z vás. Tím, že se připojí, vám vyjadřují svou loajalitu a to, že stojí na vaší straně. Oceňte to. Některé přátele jste znali ještě před započetím vztahu, většinou vás vezmou do původní party bez vaší partnerky. Nebojujte o získání všech společných přátel, nemá to cenu.

Nelitujte se – buďte místo toho akční

Sezením doma, litováním se a probíráním okolností, důvodů a příčin už většinou nic nezvrátíte. Odreagujte se, koneckonců nikdy není pozdě vrhnout se po hlavě do nového koníčku nebo adrenalinového zážitku.

Můžete vyrážet s přáteli na výlety, začít pravidelně chodit do sauny nebo plavat, přihlásit se do jezdeckého oddílu… Fantazii se meze nekladou. Jen nepřestaňte žít!

Užijte si single stav

Jistěže si asi nebudete užívat od prvního dne po rozchodu, ale zkuste se uvolnit a místo hledání další partnerky se nadechněte a buďte chvíli sami. Jednak si utřídíte myšlenky, jednak si lépe zvyknete na nový single životní styl. Zaměřte se sám na sebe, své zájmy, potřeby, plány. A uvidíte, že další láska přijde sama tak nějak přirozeněji, než když ji budete zoufale hledat.

Zdroj: Primermagazine.com

Foto: Pexels.com