Bohémky a umělkyně jsou specifická sorta sama o sobě. Je vůbec možné s nimi vést normální a poklidný život?

Obecně totiž platí, že bohémský život a běžný konzumní život se spolu příliš nesetkávají. Jde totiž v zásadě o dva naprosto odlišné životní styly, které je velmi obtížné sladit. I když může být pro muže život s bohémkou zpočátku nový, inovativní, jiný a povznášející, po nějakém čase velmi rychle začne nalézat velké zápory tohoto nesourodého soužití.

Někdy to jde

Abychom nekřivdili, existují samozřejmě situace, v nichž právě toto nesourodé soužití funguje. Bohémské ženy, umělkyně, fotografky, herečky či třeba zpěvačky totiž nemají snadnou profesi a jejich život je plný zvratů, jak pracovních, tak zpravidla také životních. A mnohdy jsou k běžnému a normálnímu životu mimořádně nepraktické.

c

Když ale potkají svého prince, který se pro ně stane jakýmsi stabilizátorem, mají šanci na poměrně normální život. Jejich praktický muž jim totiž dokáže poskytnout potřebné zázemí a jistotu, kterou si ony samy ve své rozlétanosti nejsou schopny vybudovat. Muž je může obdivovat za jejich schopnosti, ony mohou obdivovat svého muže za jeho praktičnost a schopnost si se vším poradit.

Protiklady se (ne)přitahují

Jsou ale také případy, kdy opadne prvotní okouzlení a muž zjistí, že s takovouto ženou není schopen žít. Ono je ostatně vždy těžké žít s člověkem, na něhož se nedá spolehnout, protože jeho plány se, ať již úmyslně či neúmyslně, mění takřka po hodinách.

30

S bohémskou ženou si zažijete pořádnou dávku nejistoty, neboť umělecké prostředí přímo vytváří příležitosti pro jiné vnímání světa a příklon k východním filosofiím a všeobecnému duchovnu. I když vás bude neustále okouzlovat svou spontánností a nekonvenčností, bude přibývat situací, na které budete mít zcela odlišný pohled.

Nejistota a stres

Soužití s bohémem či bohémkou bývá většinou stresující pro oba v páru. I když se takovíto partneři sice bezmezně milují, musí překonávat překážky v podobě velkých odlišností. Na druhou stranu budete mít vždy blízko ke kultuře a budete mít jistotu, že máte po svém boku vzdělanou ženu, s níž můžete probírat i ty nejbizarnější otázky umění a vždy se doberete k novému, zajímavému a nečekanému výsledku.

31

Dá se tedy s bohémskou ženou spokojeně žít? Dá i nedá. Vždy to bude ještě o něco víc o kompromisech, nežli v jiných, vyrovnanějších vztazích. Pro snazší vycházení si stanovte priority a své cíle, ke kterým byste se chtěli ve svém životě do budoucna ubírat. Jinak by se vám totiž mohlo stát, že po deseti letech relativně spokojeného vztahu zjistíte, že vaše vize do budoucna jsou absolutně neslučitelné. Ale to se vám koneckonců může stát i s nebohémskou partnerkou.

Foto: Unsplash/Chris Campbell, Sylvain Reygaerts