Pamatujete si ty chvíle, kdy jste hráli Dotu nebo něco jí podobného a nějaký de… zamindrákovaný kolega vám zkazil celou hru?

Jako – nikdy to nemělo být nice and easy, lidi jsou všelijací, ale když si pěkně zatemujete uši sluchátky, stáhnete rolety a jdete se trošku odreagovat, nějaký rozjetý týpek, který to do vás začne solit za to, jak hrajete/proč hrajete/kdo jste, dokáže zkazit náladu skoro každému.

Dota 2 je v tomhle už tak trochu legenda, ale nový update, který se připravuje, by bodl určitě i v dalších hrách (Overwatch? Protože tam je to určitě všechno chill. Sure…).

A co to je zač?

Vývojáři se primárně zabývali dvěma způsoby, jak nějakou nápravu vůbec řešit.

Ten první spočívá v tom, že všechny nové účty budou mít na výběr jen z 20 hrdinů, a to po dobu svých prvních 25 her, které budou upravené pro nováčky. (Dota 2 už je i tak limitovala, takže je asi safe předpokládat, že tam nejspíš budou stálice typu Omniknight, Juggernaut a Lich).

Druhá změna spočívá v tom, že nováčci budou zpočátku dostávat jako oponenty jenom hráče s “high behaviour scores“. Tedy ty, kteří nedělají bordel na chatu a radši hrají.

Proč?

Dota 2 se snaží, aby byla hra pro nové hráče co nejsrozumitelnější (nové updaty k abilities, přehlednější interface a další). A tohle by mělo pomoct všem těm, pro které byla tahle dobře zavedená, ale ne zrovna friendly hra a komunita tak trochu děsivá.

A co hráči, co už mají nadrtíno? No bezbolestné to asi úplně nebude, takové zásahy do systému hry se musí někde projevit. Ale určitě budete rádi, když si budete jistí, že nikde nikdo nikoho… že mu nenadává a že je všechno v pohodě a zen.

Správné know-how

I přese všechnu snahu je safe si myslet, že nejlepší způsob, jak se do Doty pustit, je pořád ten, kdy vás tam někdo přivede a tak trochu vás zaškolí. Můžete mít sice pořád u ruky manuál a pravidla, ale to tak nějak není ono, co?

Tohle info se objevilo před pár dny na blogu Doty 2 a my kvitujeme s povděkem, že se komunita a vývojáři tak starají o své nové ovečky. Pro srovnání – výše zmíněný Overwatch už je obtěžováním tak proslulý, že Blizzard vydává nová prohlášení o šikaně na chatu snad každý týden. No, skoro.

Co se počítá?

Například, když někdo v chatu bombne nějaká ta f-words a někdo z dalších hráčů má nastavený mature filtr, který tím pádem není respektován, může si přijít nějaký zaměstnanec z Blizzardu s hráčem, který se nekrotil, pokecat. Pokud neuposlechne ani opakovaně, může mít několikadenní ban ze hry. Jestli se Blizzard rozhodne zavést i permanentní ban, to se teprve uvidí.

Podle toho, jak rychle se podmínky na chatu mění a jak Blizzard na upozornění o šikaně reaguje, těžko říct.

Tak co zbývá?

Vzít si příklad z Doty 2 a být na nováčky a ostatní hráče hodní. Nikdy nevíte, kdo vám ve dvě ráno po třetím kafi a energy-drinku nakope pozadí, že.

Foto: © Blizzard, © Valve Corporation