Zase pro jednou to vypadá, že něco z Čech dobude celý svět. Hra pro virtuální realitu Beat Saber boduje, aniž by byla úplně dokončena. Již předběžný přístup totiž zaznamenal mnohem větší zájem, než se čekalo.

Beat Saber se objevil právě jako „early access“ na Steamu již 1. května a za první měsíc si ho pořídilo kolem 100 000 lidí. Při ceně 20 dolarů za kus tak hra vydělala slušné dva milióny. A co je důležitější na „gamesu“ se zatím hrnou samé pozitivní reakce. Beat Saber patří mezi nejlépe hodnocené hry, v jednu chvíli byla dokonce na samém vrcholu.

Hru vytvořila dvojice vývojářů Jan Ilavský a Vladimír Hrinčár. Dvojici doplnil skladatel Jaroslav Beck, který je především na poli herních trailerů uznávanou personou. Spolu jako tým pojmenovaný Hyperbolic Magnetism vytvořili hru, kterou mnozí označují za očekávaný „game changer“, který může rozpoutat masový zájem o virtuální realitu.

O čem tedy Beat Saber je?

Hráč musí ve hře za zvuků velmi dynamické a chytlavé hudby rozsekávat kostky, které na něj letí. Ničením letících předmětů zároveň dotváří hrající melodie a rytmy, což zvyšuje její chytlavost. K rozsekávání kostek slouží světelné meče dvou barev; na každou barvu kostky musíte použít odpovídající meč. Proto hra trochu připomíná Star Wars, nicméně tvůrci říkají, že se pro design inspirovali jiným filmovým hitem – Tronem.

Aby kladů nebylo málo, Beat Saber prospívá také zdraví. Testováním bylo změřeno, že za jednu minutu hraní této hry spálíte podobné množství kalorií jako při tenisu. Závěrem si dovolím osobně dodat, že hru jsem měl možnost vyzkoušet v prvopočátku jejího vývoje a řeči o její chytlavosti a výjimečnosti skutečně nejsou prázdným tlacháním. Jedná se skutečně o tak návykovou a výborně zmáknutou záležitost, jak ze všech stran slyšíte. Pokud ani tohle nespustí větší zájem o VR, tak už nic.