Udejte nepotřebné věci někomu, kdo z nich bude mít radost. Nebo potřebujete potěšit po vánočních večírcích svědomí?

Všichni známe ten pocit. Dárek, který vypadá jako zabalený vysněný svetr, ale nakonec se z něj vyklube kousavý kousek s výšivkou od vaší babičky? Nebo vyšlete dopředu rodinou poselství, že nový kuchyňský robot už by se fakt hodil, ale nakonec pod stromečkem přistanou rovnou dva? Anebo už máte skříň tolik nadmutou dárky od tchýně, že nevíte, kam co s tím? Všechny tyhle problémy vyřešíme mávnutím proutku dřív, než stačíte říct famfrpál. Díky jednoduchému způsobu vylepšíte karmu, svědomí i úložný prostor v domě!

Nejlepší je využít tyhle servery samozřejmě před Štědrým dnem. Ale, kdo by měl to srdce ždímat zmožené konto do záporných čísel ještě více… Teď alespoň zabijete dvě mouchy jednou ranou. Zbavíte se jak nechtěných „krámů“, tak pohladíte svědomí odlehčením pár kaček, které ještě během svátků měly to štěstí, ohřát se na vašem účtu.

Daruj hračku

Ne všichni jsme si mohli ve svém životě vybírat a slavit Vánoce s celou rodinou. Děti z dětských domovů takovou samozřejmost neznají, a i pro nás na první pohled pouhá drobnost by jim udělala větší radost, než ostatním dětem nový tablet. Stačí například sluchátka, mikina s kapucí, kopačky nebo nový polštář. Na stránce Daruj hračku můžete ještě stále těm, na které mezi ostatními nezbylo štěstí, dokoupit či jen doposlat z vlastních zásob opožděný vánoční dáreček.

I Ježíšek totiž může občas trochu zaspat, jak píší na zmíněných stránkách. Stačí si projet seznam dětských přání a vybrat si ten přímo na míru vaší nabídce, či pouhé dobromyslnosti. Výhodou je, že kdyžtak využijete i výhodných povánočních slev. Kliknutím na políčko rezervovat u vybraného dárku se upisujete k tomu, že ho koupíte a do domova opravdu necháte poslat. Úsměv na tváři můžete objednat i v e-shopu, je ale nutné hračku vždy zarezervovat a nechat si vygenerovat adresu pro zaslání.

Skutečný dárek aneb koza do Afriky

Organizace po celé České republice konečně pochopily, že lidé mnohem radši kupují ostatním v nouzi něco skutečného, co si na rozdíl od abstraktních peněz mohou představit. Na stránkách Člověka v tísni tak již několik let boduje například koza za devět set korun, dvacet kuřat za dvě stě padesát korun nebo první knížka či školní pomůcky pro sedm dětí jen za sto padesát korun. Zajistit můžete pár kliky a kačkami také pitnou vodu, vzdělání, ošetření, zdraví nebo záchod. A to je přesně to, co obyvatelé Afriky potřebují nejvíc. Nakonec zjistíte, že to vlastně tolik nebolí a ten slastný pocit na duši za to opravdu stojí.

S podobnou myšlenkou přišel i UNICEF. Ten nabízí takzvané dárky pro život – především pro děti, jedná se totiž o Dětský fond pod OSN. Vybírat můžete například z moskytiéry, sušenek s vysokým obsahem vitamínů, různé typy očkování a léky. Nejenom, že tak někomu uděláte radost, ale zachráníte mu třeba život. A to už je pořádná Ježíškovská nadílka.

Pomáhat můžete i v Česku

Kdo by se do štědré nálady obul se skutečnou vervou, nebo raději pomůže někomu z okolí, než cizím dětem v Africe (nebo má jenom nedůvěru ve všechny „uprchlíky“ a lidi jiné barvy pleti), ten se může stát andělem strážným i někomu v Česku. Za sto korun zajistíte některému z bezdomovců přenocování na ubytovně, teplé jídlo a sprchu. Výhodou je, že Nocleženka za nic jiného směnit nejde. Takže se nemusíte bát, že by vaše dobré úmysly padly na flašku rumu nebo něco podobného. Navíc v momentě, kdy dar někdo využije, dozvíte se o tom obratem smskou. A taková zpráva během náročného dne vykouzlí úsměv na tváři i vám.

Jak tedy vidíte, způsobů, jak o Vánocích rozdat lásku a zároveň si tak trochu zištně, ale také nezištně pomoct, jsou spousty. Stačí si vybrat ten svůj, nenechat se převálcovat myšlenkou ztracených peněz, za které si můžeme koupit další, asi sté tričko, které stejně nepotřebujeme, nebo jinou materiální blbost a vrhnou se po hlavě do toho. K čemu jinému peníze jsou než k tomu, abychom dělali radost sami sobě, ale i těm, kteří na vlastní „štěstí“, život nebo jen prostředky na uspokojení základní lidské potřeby nemají.

Foto: Unsplash, Pexels