Fanoušci jednoho z nejlepších českých hudebníků mohou slavit. Na pulty totiž vychází nové album Viléma Čoka.

Baskytarista a zpěvák Vilém Čok v současné době vydává své nové album, které nese název Zbožňuju tvou buchtu. Stejně jako všechna ostatní svá alba, si i tuhle novinku hudebník produkuje sám a vydává ji ve vlastním vydavatelství Citadela Records. Založení své vlastní společnosti zdůvodnil Čok tím, že kvůli neshodám s gramofirmou a snaze mít vše pod kontrolou je pro něj tato možnost tou nejlepší.

Byl jsem tenkrát pod Sony Music a oni na mě tlačili, abych dělal komerčnější materiál. V té době mě odmítli vydat desku Běž pro ty šproty. Moc jsem to nechápal, protože mě nepřidělili ani svého firemního producenta, se kterým bych mohl konzultovat celý projekt z různých úhlů. Ten může samozřejmě často pomoci, když autor tápe. Jsem ale přesvědčen, že nejčistší hudební sdělení vznikne, když to muzikant udělá tak, jak chce on sám,“ řekl ČTK Čok.

Vilém_Čok_2012

Ve svém vydavatelství tak čtyřiapadesátiletý muzikant vydal už čtyři řadové desky a jednu kompilaci, na jejichž distribuci uzavírá smlouvu s firmou, která desky přepraví do jednotlivých obchodů. Sám Čok se stará o propagaci a pro domlouvání koncertů si najímá externí spolupracovníky.

Je to dost schizofrenní život, protože jako producent musím zapomenout na to, že jsem muzikant. V podstatě musím úplně odříznout typický rockerský život. Za ty roky vývoje se pro mě stala hudba druhem podnikání. Lidi to samozřejmě tak nevnímají, ale všechny větší kapely či interpreti to tak vnímat musí,“ uvedl.

Přes všechny těžkosti se Čok domnívá, že se mu osamostatnění vyplatilo. A to i finančně. „Vyplácí se mi to. Ale to je jen proto, že jsem na výplatní listině sám. Navíc je to i díky tomu, že mi na desky přispívají kamarádi a lidé, kteří mají moji hudbu rádi. Když má mít deska úroveň, nemůže se točit někde ve sklepě, chce to stovky hodin hudební práce, stovky mailů, stovky hodin u mobilu a tisíce najetých kilometrů. Na tohle musí být člověk psychicky připravený, zvláště když trh s cédéčky se prakticky rozpadl,“ prohlásil.

279171-top_foto1-ziaku

Mottem alba Zbožňuju tvou buchtu je podle Čoka – nekompromisní hudba, nekompromisní texty, nekompromisní obal. „Nepřemýšlím nad nějakým omezením. Vše jsem si dobře rozmyslel a u všeho byl. Snažím se, aby každá moje deska měla v obalu nějakou nadstavbu, proto dávám projektu úderný název a v bookletu mám schované různé skryté fórky. Co se týká textů, nemám v nich žádná tabu. Všechno pěkně na plnou hubu a česky,“ sdělil Čok, který se svou nekompromisností narazil. Na Facebooku mu zakázali inzerci obalu jeho poslední desky, prý dehonestuje ženy a jedná se o nepřípustnou inzerci.

Čok se stal členem své první kapely Zikkurat v roce 1978. V roce 1981 vystřídal Ondřeje Soukupa v legendárním Pražském výběru a s přestávkami způsobenými zákazy činnosti a vlastními projekty v něm účinkuje dodnes. Vedle turné s kapelou Bypass, které zahájil 7. května v ašském klubu Cihelna, chystá ještě letos desku a koncert v O2 areně s Pražským výběrem.

Zdroj: ČTK

Foto: Wikimedia, Novinky.cz