Ivan Trojan prohlásil, že jestli na pohádku Anděl páně 2 dorazí milión lidí, tak trojka bude. Diváci ho asi vyslyšeli, protože kina berou houfně útokem.

Hned první víkend na něj vyrazilo 199 300 diváků, čímž se pohádka vyšvihnula do čela návštěvnosti za první víkend mezi českými filmy. Pro srovnání do té doby se na trůnu vyhřívaly Troškovy Babovřesky se 140 236 návštěvníky. Absolutní rekord ale drží 50 odstínů šedi s více jak 250 tisíci diváky.

Svou neuvěřitelnou výdrž prokázala pohádka i další týden, kdy se dobrodružství anděla Petronela a čerta Uriáše nevyrovnal ani nový film ze světa Star Wars. Anděl páně 2 navštívilo dalších více jak 100 tisíc lidí, Rogue One chtělo hned první víkend vidět „pouhých“ 92 209 diváků.

Součet za 2 týdny promítání byl přibližně 420 tisíc návštěvníků. Nepochybuji o tom, že půl milión byl překonán tento týden. Kino ve středu večer, kdy jsem konečně pohádku také zhlédnul, praskalo ve švech.

Proč zrovna Anděl páně?

Jak to tedy zatím vypadá, Ivan Trojan bude muset obléct křídla znovu, protože do kin si možná fakt milión lidí cestu najde. Ale čím to, že tak velkolepého úspěchu dosáhla tato pohádka?

Podle mě na to existuje naprosto jednoduchá odpověď. Jedná se prostě o skutečně kvalitní film. Navíc ve správný čas a na správném místě. Není to tak dávno, co jsem zde o kvalitě českých filmů a vkusu českých diváků polemizoval, ale výše zmíněné mi dává zase naději.

Jiří Strach je totiž skvělý režisér. Ivan Trojan i Jiří Dvořák mluví o velmi náročném natáčení, kdy třeba museli dlouho chodit po zasněžených polích, aby Strach získal vysněné záběry. A takové odhodlání pro kvalitní řemeslo je u českých filmařů výjimečné.

A když už jsme u ústředního dua, tak to má spolu neuvěřitelnou chemii a velice přirozeně se doplňuje, takže člověk má z jejich přítomnosti na plátně skutečnou radost.

Co se týče správného načasování, tak si myslím, že po takové pohádce jako je Anděl páně, tu byl i prostě hlad. Já nevím jak vy, ale já si za poslední léta žádnou výraznější nepamatuji. Naposled u mě bodovalo televizní Tajemství staré bambitky a jinak pusto prázdno.

Naopak za tu dobu, kdy nepřišla žádná silná novinka, vlastně první díl Anděla páně zkultovněl. Stal se televizním evergreenem a já ho třeba viděl tuším čtyřikrát a pokaždé mě svým laskavým humorem potěšil. Ten si ostatně uchoval i ve druhém díle, což jasně daly najevo první nadšené ohlasy. I proto se do kin vinou dlouhé fronty, aby se všichni na vlastní oči přesvědčili, jak to v nebi podle Stracha vypadá tentokrát, a nechali se oblažit příjemnou atmosférou, která evidentně v kinech scházela.

S Horáčkem to do televize nepůjde

Podělím se ještě o malou perličku na závěr. Jelikož se ve snímku na chvíli objevuje Michal Horáček, budoucí prezidentský kandidát, nebude možná moci Česká televize příští Vánoce film vysílat, protože by tím porušila svá „pravidla předvolebního vysílání v souvislosti s volbou prezidenta“. Takže radši taky utíkejte do kina, v televizi se možná nedočkáte.

Foto: Oficiální stránky filmu