V listopadovém kinopřehledu jsem u tohoto filmu prorokoval, že by mohl příjemně překvapit. Jenomže 7 životů nakonec nepřekročilo škatulku slušného akční sci-fi filmu a zajímavá zápletka nebyla využita tak, jak jsem doufal.

Norský cvok Tommy Wirkola, který stojí za zombie úletem Mrtvý sníh a šíleností Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, se totiž nezapřel. A i přes slibnou premisu se soustředil na to, co mu jde nejlíp a co ho evidentně baví nejvíc, akční řež.

Co bude, až se na Zemi nevejdeme?

Snímek nás uvede do roku 2073, kdy kvůli nadměrnému přelidnění platí striktní politika jednoho dítěte. Přivedete-li na svět další, úřady dítě odvedou a zmrazí do doby, než bude krize zažehnána.

A v tomto světě se stane neskutečná událost. Narodí se do něj sedm identických sester, které díky výchově a vedení dědečka (Willem Dafoe) spojí svých 7 životů v jeden a vytvoří si osobnost, kterou každá reprezentuje jen jeden den v týdnu. Vše proto, aby unikly pozornosti úřadů a případnému zmrazení. Vše funguje do dospělosti, i po smrti jejich dědy, až do dne, kdy se záhadně jedna ze sester v noci nevrátí domů.

Když akce přehluší možný přesah

V tom momentě se rozehraje akční podívaná, která umí být zábavná a strhnout, přesto diváka bude mrzet, že se scénář nepustí více do hloubky dané situace. Protože ta sama o sobě byla načrtnuta skutečně poutavě. Přestože jsou třeba sestry identické fyzicky, osobnostně se liší velmi. A zatímco doma svou individualitu projevují bez zábran, venku musí hrát stejnou roli. Celý systém, kdy se dělí o získané vzpomínky a zkušenosti toho dne, mi přišel zajímavější než jakákoliv přestřelka v ulicích.

I dystopický svět zítřka nakonec skončil nahozený pouze v takových konturách, aby honičky a bitky dostaly zajímavější kulisy. Ale k samotnému tématu, kam lidstvo spěje a jak to budeme jednou řešit, neřekne takřka nic. Což by nebylo nic proti ničemu, kdyby se ale 7 životů ze začátku netvářilo tak, že nabídne víc než jen adrenalinový kino zážitek.

Respekt si každopádně zaslouží Noomi Rapace, která ztvárnila ústřední roli. S jednotlivými sestrami si poradila více než slušně a já se celou dobu zvládal orientovat v tom, která je která.

Každopádně jestli si něco z této recenze máte odnést, tak bych chtěl zkorigovat případná očekávání. I přes příslib, že půjde o víc, totiž Wirkola servíroval přímočarou akčňárnu, která akorát vychází z důmyslnější zápletky s konspiračními podtóny. Podobně jako kdysi Ostrov Michaela Baye. A pokud přestanete čekat mnoho, tenhle sci-fi akční chod vás nakonec i zasytí.

Foto: © SND